שיטת הרפואה בעולם היהודי העתיק התבססה על חכמת הקבלה. חכמת הקבלה נקראת גם חכמת הסוד והיא כוללת בתוכה תחומים רבים חלקם קשורים למבנה גוף ונפש האדם ולתפקודיהם. חכמת הקבלה מלמדת שיטות וגישות שונות בהתייחסות אל הגוף ומלמדת כלים מעשיים להשפעה על הגוף מעולם הטבע והתודעה. הרופאים היהודים בשנים עברו עסקו בחכמת הקבלה כשיטת הלימוד לצורך העיסוק ברפואה, הם נקראו חכמי היסודות.

התחום שבו עסקו חכמי הרפואה היהודית מוכר בעולם התרבותי הקדום כמושג ‘אלכימיה’. האלכימיה היא מילה שמקורה בערבית והיא מייצגת את השיטה המדעית הראשונה לסיווג חומרים בטבע. האלכימיה מתבססת על חכמת חמשת היסודות ולכן ניתן לראות כמעט בכל תרבות עתיקה את חכמת היסודות. ארבעת היסודות שמוסכמים על כל התרבויות הם אדמה, מים, אויר ואש ואילו היסוד החמישי משתנה מתרבות לתרבות. היסוד החמישי יכול להיקרא גם החומר ההיולי, יסוד העץ או אתר, בפי חכמי הקבלה היסוד החמישי נקרא יסוד האור. ולכן מאחר וחכמת הרפואה התבססה על האלכימיה ועל חכמת חמשת היסודות הרופאים היהודים שעסקו בריפוי נקראו גם חכמי היסודות. ניתן לקרוא עוד על אלכימיה לפי הקבלה במאמר מה זה אלכימיה לפי הקבלה?

הטיפול בגוף

בזמנים עברו לא הייתה רפואה מערבית אלא לכל תרבות הייתה את חכמת הרפואה המקומית שהושפעה מאזור המחיה ומהתרבות העממית והמסורות של כל אומה. אף על פי שחכמת הקבלה היא רוחנית מאוד היא איננה מפרידה את הגוף מהנפש. לפי הקבלה הגוף חייב לקבל את הטיפול שירפא אותו ואפילו אם זה תלוי בחילול שבת או צריכת חומרים שאינם כשרים מן הטבע, אך שיש בהם סממני ריפוי וערכים בריאותיים ידועים. לפי הקבלה מחייב להקל על סבל המטופל לכן בזמנים עברו הטיפול הפיזי התחלק למספר שיטות:

תזונה – איזון תזונתי באמצעות ‘דיאטה’: הורדת רכיבים שמחמירים את המחלה ומגבירים רעלים והוספת רכיבים בעלי ערך תזונתי מתאים לתפריט.
צמחי מרפא – שימוש במיצוים, אבקות וחליטות של צמחי מרפא בלקיחה פנימית. בעצם צמחי המרפא והמיצוים הם תוספי התזונה של העת העתיקה.
רוקחות טבעית – הרוקחות הטבעית היא שימוש מתקדם מבחינה כימית של צמחי המרפא. התחום עוסק בהפקת שמנים צמחיים ושמנים אתרים, יצירת תערובות שמנים, קרמים ומשחות לשימוש חיצוני כמו במקרים של כאב, פטריות, מחלות עור או מחלות מערכת הנשימה.
קטורת – קטורת הייתה שיטה נוספת להשפעה על מצבים בריאותיים והשתמשו בה פעמים רבות במצבים של מחלות נפש מתוך האמונה כי הקטורת מסלקת רוחות רעות ולכן היא נחשבת בין הכלים החזקים ביותר לריפוי התודעה והעולם הפנימי.
הקזת דם – הקזת דם היא השיטה העתיקה שבה טיפלו בגוף בעבר. ההקזה היא שיטה מיוחדת שבמהלכה נבחרו נקודות מסוימות אופציונליות בגוף והוציאו מהן כמות מדודה של דם. האמונה הייתה כי הדם החולה מתנקה החוצה דרך ההקזה והגוף יוצר תאי דם חדשים ובריאים שעוזרים לגוף להבריא. שיטה זו נחשבת רוחנית ומשתמשים בה עד היום גם בשיטת הרפואה הסינית.
איזון אורח חיים – גישת הבריאות היהודית דוגלת באיזון אורח החיים של האדם כתנאי לריפוי ושמירה על בריאות הגוף והנפש. ולכן חלק מהטיפול בגוף מחייב לעתים גם איזון בשעות השינה, הרגלי אכילה בריאים, פעילות גופנית קבועה, תירגול תרגילי נשימה, ולמידת הרגלים חדשים לשיפור איכות החיים.
טיפולים במגע – טיפולים במגע כמו עיסוים וכוסות רוח הם טיפולים חשובים שהיו ידועים בעת העתיקה ובימי הביניים כטיפולים יעילים במקרים רבים.

הטיפול בגוף היה חשוב ויעיל ביותר אך חכמי הרפואה היהודית העתיקה נתנו מקום חשוב לא פחות גם לנפש ולתודעה.

הטיפול בנפש

חכמת הקבלה התייחסה גם למחלות בנפש וגם להיבטים הנפשיים שהאדם חווה שיצרו את המחלה. יש לשים לב שרובד הנפש שונה מהרובד הרוחני, הרובד הרוחני הוא רובד רוחני גבוה יותר מהנפש. הרובד הנפשי יתייחס בעיקר לרגשות השליליים וחוסר האיזון ההתנהגותיים של האדם. לדוגמא אם האדם סובל ממחלה שקשורה לכבד נבדוק את מצב הכעסים והאשמה מבחינה נפשית ואילו אם המחלה קשורה לכליות ולמערכת השתן נרצה לבדוק רגשות כמו עצבות ופחד. ולכן תמיד במהלך תהליכי טיפול בגוף חכמת הקבלה תתייחס גם למצב הרגשי של האדם ותרצה ליצור איזון שלם בגוף ובנפש. הטיפול ברמת הנפש מתקיים באמצעות שיחות, בירור רגשי ותירגול כלים של המטופל לאורך השבוע.

 

הרובד הרוחני

שיטת הרפואה של העם היהודי הורכבה מטיפול שלם שמתייחס גם לגוף וגם לנפש בהקשר לכל סוגי המחלות. גם כאשר היה מדובר במחלה גופנית או נזק פיזי בלבד חכמי הרפואה היהודית תמיד התייחסו לתיקון הרוחני של האדם. החלק הרוחני תודעתי הוא חלק נסתר ועמוק יותר מהנפש והוא מתגלה על ידי ניתוח רוחני בלבד. אבחנה לפי הקבלה מורכבת בבסיסיה מאבחנת חמש היסודות ועשר הספירות. היסודות והספירות מגלות מידע נסתר על השורשיים הרוחניים של המחלות ואיברי הגוף. באופן זה האדם יכול לקבל כיווני חשיבה נוספים ועמוקים יותר שיפנו אותו להתמודד עם השורש של המחלה. כך לדוגמא מחלות מערכת חיסון יוכלו לכוון את האדם לבחון את הגבולות הפנימיים שלו או בעיות אמון ואילו מחלות במערכת העיכול יוכלו לכוון את האדם לבדוק את הביטחון העצמי ויכולות ההכלה שלו במחלות אחרות הקבלה תוכל להפנות את האדם לבדוק משקעים במערכת היחסים שלו עם הוריו וכו’. בטיפול שמשלב את הרובד הרוחני תודעתי הקבלה תשתמש בכלים גבוהים יותר כמו דמיון מודרך וכלים רוחניים שמותאמים לפי הספירות והיסודות.

מלאכת ההרכבה

עבודתם של הרופאים היהודים הייתה להבין את התמונה המדויקת של האדם. חכמת הקבלה מלמדת נוסחאות אבחנה שמאפשרות לקרוא את המפה הגופנית והרוחנית של האדם בצורה מדויקת. המפה הרוחנית נותנת מידע על חוסרי האיזון של האדם, על החסימות שלו, על סוגי התיקון שהוא עובר, על הרגשות שמפעילים אותו ועל איברי הגוף המושפעים מכך. לאחר שהמטפל מאבחן את החולה העבודה שלו היא להרכיב עבורו את הטיפול המדויק ביותר. לדוגמא -להרכיב לאדם אסטרטגיית טיפול לטווח הרחוק שתכלול את השיטות הנכונות לפי צורך המחלה שלו ולפי מצבו או ליצור הרכבה של פורמולה מצמחי המרפא הנכונים לאדם מבחינה פיזית ורוחנית. באופן זה חכמי הרפואה בכל פעם השתמשו בשיטות אחרות שברשותם על מנת להרכיב לכל חולה את הרכיבים וההדרכה הנכונה לתהליך הריפוי שלו. החכמה של הרופאים בעת העתיקה הייתה בהרכבה הנכונה שיצרו עבור המטופלים הן מבחינה פיזית והן מבחינה רוחנית. ולכן הם נקראו חכמי היסודות מאחר והם הבינו לעומק מה ההרכבה הנכונה שתביא לאיזון והרמוניה בין היסודות ולבריאות הגוף והנפש.

לסיום

טיפול בשיטת הרפואה לפי הקבלה בעת העתיקה ובימי הביניים היא שיטה מורכבת שכוללת התייחסות גם לגוף וגם לנפש. מטפל שמתמחה בשיטה אחת כמו לדוגמא דיקור או תזונה תמיד יוכל להוסיף את הגישה הקבלית להעצמת הטיפולים ומתן מענה יסודי גם מבחינה רוחנית לאנשים שמגיעים אל הקליניקה.

בקורס תודעת האיברים אני מלמדת באופן מעמיק על המשמעות הרוחנית של איברי הגוף. אני מתמקדת ברובד הנפשי אנרגטי וברובד הרוחני תודעתי. בקורס זה תלמדו לאבחן ולקרוא את המפה השלמה של גוף ונפש האדם. בנוסף הקורס כולל פרק על כלים רוחניים המחולקים לפי איברי הגוף שתוכלו לתת למטופלים שלכם לתרגל בבית אות לתרגל איתם ביחד במהלך טיפולים. הקורס מלמד אתכם ליצור אבחנות רוחניות לפי מחלות ותופעות שונות בגוף ובכך לעזור לעצמכם ולמטופלים שלכם לקדם את תהליכי הריפוי שלהם גם מבחינה רוחנית.

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן