תוכן עניינים

בריאות הגוף והנפש ביהדות נלמדת ממקורות מידע שהועברו מפה לאוזן במשך אלפי שנים. מקורות אלו נחשבים כיום כחלק מחכמת הקבלה. הידע הקבלי מלמד נוסחאות בסיסיות להבנת מבנה הגוף והתודעה. אותן נוסחאות בסיס שמוזכרות במקורות מרכיבות את הטבע, היצורים החיים ואת היקום כולו. נוסחאות אלו מאפשרות להבין כיצד התיחסו העוסקים במלאכת הרפואה בעולם העתיק אל הגוף ואל הנפש. הנוסחא הראשונה והמוכרת ביותר היא חמש היסודות.

חמשת האלמנטים מופיעים בכל תרבויות העולם העתיק. ניתן למצוא התיחסות לחכמת היסודות בתרבות ההודית, הסינית, במסורת היפנית, האפריקאית וגם אצל האינדיאנים. בתרבויות אלו וגם בכתבי הקבלה מוזכרים ארבעה יסודות משותפים:
אדמה
מים
אויר
אש

ארבעת היסודות הם הבסיס להבנת הטבע והאדם בימי קדם. היסודות מופיעים בהסכמה בכל תרבות, לעתים עם שינוים בסדר היסודות. בתרבויות מסוימות יסוד האויר יקרא יסוד המתכת, גם היא חומר הנוצר על ידי תנאי אקלים טבעים. השינוי המהותי בין כל התרבויות מתרחש ביסוד החמישי. היסוד החמישי תמיד משתנה בכל אחת מהתרבויות אך משמעותו דומה. הוא היסוד הרוחני ביותר מכולם, ומסמל את חלקי התודעה העליונים. אצל האלכימאים במצרים ויון היסוד החמישי נקרא ‘אתר’ או ‘החומר ההיולי’. חכמי סין הגדירו אותו כיסוד העץ. בקבלה היסוד החמישי נקרא יסוד האור.

חמש היסודות בטבע

חמש יסודות מרכיבים את הטבע ואת הבריאה. קיומם של היסודות בהרמוניה מאפשר את התנהלות החיים השלמה בעולם: האדמה מייצרת את המזון עבור האדם ועבור כל היצורים החיים ובכך מהווה את הבסיס הקיומי של הגוף. היא מכילה את כל הפעילות האנושית ומספקת מחסה ובית לכל בעלי החיים בטבע. המים מכסים שטח נרחב על פני כדור הארץ. הם מזינים את האדמה באמצעות הגשם ומאפשרים את גידול המזון ומי השתיה. האויר חשוב לפעולת הנשימה, הוא מכיל חומרים כמו חמצן החיוני לפעולת הנשימה. האויר מכיל גם פחמן דו חמצני שלו תפקיד חשוב בקיום הטבע, הצמחים והעצים. יסוד האש בעולם מתבטא בחום השמש, ובאש שנמצאת בבטן האדמה כמו מאגמה או לבה. האש מספקת מקור להסקה, חימום, הפקת אנרגיה ובישול. כולן פעולות חשובות להתפתחות וההישרדות האנושית. היסוד החמישי יסוד האור מסמל את הבריאה כולה, הוא הקיום הכללי של כל היסודות יחד.

חמש היסודות בגוף

גם גוף האדם מורכב מחמש יסודות:
בשר הגוף עצמו – והאיברים הגשמים מסמלים את יסוד האדמה.
נוזלי הגוף – כ 70% ממרכיבי הגוף הם נוזלים, והם מסמלים את יסוד המים.
החמצן – מספק את האנרגיה הדרושה לפעילות, ומסמל את יסוד האויר.
טמפרטורה – ויסות חום הגוף, דופק ורמת האנרגיה מסמלים את יסוד האש.
יסוד האור מסמל את התודעה העליונה, הנשמה או ה ‘אני הגבוה’.

לפי חכמת הקבלה חמשת היסודות מרכיבים את איברי הגוף והופכים אותו למערכת שלמה. מטרתה של המערכת השלמה שנקראת אדם היא לפעול בתיאום על מנת לתפקד בעולם ולקיים חיים והמשכיות. כל אחד מהיסודות אחראי על תפקוד מערכות גוף ואיברים אחרים, ההרכבה של כל היסודות יחד יוצרת את ההויה של האדם: הגוף, הנפש והתודעה העליונה. לפי הקבלה היסוד החמישי נקרא יסוד האור מאחר והוא מסמל את המצב המאוזן של האדם. כאשר אדם באמת מגיע למקום הרמוני ומאוזן בעולמו הפנימי, החיים וההמשכיות שהוא מקיים יעבירו את האור דרכו גם לעולם החיצוני. בעצם ניתן לומר שכאשר אדם מגיע למצב של הרמוניה הוא הופך להיות צינור של אור.

בין מחלה להרמוניה

מצב של מחלה משמעותו הפרה של ההרמוניה בין היסודות. פגיעה או מחלה באחד מאיברי הגוף או תפקודיו, מעידה על התגברות של יסוד. במצב מאוזן אמורה להתקיים הרמוניה בין כל היסודות, כל יסוד תורם את חלקו לקיום בריא של הגוף והנפש. הרמוניה היא מצב שבו כל יסוד יודע את מקומו ואת זמנו. לדוגמא: החום מתגבר בעונת הקיץ, ואילו הגשמים והקור מתגברים בחורף. היסודות מגיעים בעונה ובזמן שלהם. גשם בקיץ יחשב תופעה מוזרה, הפרה של ההרמוניה הרגילה שאמורה להתקיים באופן טבעי. במצבים אלו יש לאתר את היסוד שהתגבר ולאזנו באמצעות כלים בגוף ובתודעה.

לסיכום
הראיה הקבלית קושרת את הגוף ואת הנפש ליחידה אחת שלמה. חכמי הרפואה היהודית בעת העתיקה ובימי הביניים השתמשו באלמנטים מהטבע על מנת לקדם תהליכי ריפוי והתמודדות עם מחלות. עיקר המטרה של חכמי הרפואה הייתה לאתר את היסודות שהתגברו ולאזנם באמצעות תזונה, צמחי מרפא ושיטות נוספות שעמדו לרשותם.

קישורים נוספים:
פרשת ההיכלות וחמשת היסודות – מאמר מתוך הספר ‘הפרדס’ שמציג את השפעת היסודות בתודעה.
הפרדס – קישור לקריאה על הספר הפרדס שעוסק בתאוריה וכלים להבנת עבודת מודעות שורשית לפי חמשת היסודות בקבלה.

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן