תוכן עניינים

היסוד השלישי בסולם היסודות הקבלי הוא יסוד האויר. הוא ממוקם גבוה יותר מיסוד המים והאדמה ולכן גם מאפייניו מתקשרים לחלקים עליונים ורוחנים. הוא בין היסודות המשפיעים ביותר על המציאות ועל התנהלות האדם, השפעתו מהותית בפרט בהקשר של איזון גוף ונפש.

האויר הוא חומר מפושט, הוא מצוי בכל מקום ואינו מוגבל. בלתי אפשרי להכניס אויר לכלי או לתת לו צורה. האויר מכיל חומרים נדיפים שמתפשטים באמצעות משב הרוח: גזים, מינרלים וחיידקים. חומרים ויצורים חיים רבים מקיימים תנאי מחיה בלתי נראים בממלכה האוירית. ציפורים ובעלי כנף פועלים באויר באמצעות תעופה ואחראים על מאזן אקולוגי אזורי וכלל עולמי. האויר עצמו אף על פי שאינו נראה וכמעט אינו מורגש, הוא בין היסודות החשובים ביותר בעולם הפנימי.

האויר כחומר נחשב ‘קל’, לא כמו המים או האדמה שמשקלם מורגש והרכבם החומרי מוצק יותר. כל חומר שמשקלו והרכבו ‘קל’, מעיד על עוצמת הרוחניות שלו. ולכן מאחר ויסוד האויר נחשב חומר קל מבחינת התודעה הוא גם מאוד רוחני ובעל השפעה נרחבת. האויר קרוב למציאות העליונה – אל השמים, העננים הם מים שהתאדו והפכו לעננים ששטים בשמים. החיבור של יסוד האויר לשמים מלמד את האדם תנועה חשובה בחייו – להתבונן מלמעלה על התמונה הגדולה של מציאות חייו.

החלק בתודעה

החלק בתודעה עליו אחראי יסוד האויר נקרא ‘נשמה’. הנשמה היא חלק רוחני שמייצג את הנוכחות האלוקית באדם עצמו. לכל אדם יש חלק רוחני שמפעיל אותו, ניתן להגיד שבן אדם הוא מעין שגרירות קטנה של אלוקות בעולם הגשמי. הנשמה מסמלת את חלקי התודעה העליונים ואפשר לקרוא לה גם ה’אני הגבוה’. הוא חלק עליון יותר בתודעה שמאפשר לאדם לקיים תהליכים מחשבתיים מתקדמים. האיבר המרכזי בו שוכנת הנשמה הוא המוח ויש לה קשר ישיר למערכת העצבים ולעולם המחשבה.

מאחר והנשמה שוכנת במוח, למוח יש פוטנציאל לתפקודים גבוהים: חכמה עליונה, חיבור רוחני, היגיון בריא, מעוף, חשיבה מהירה וחדה, רעיונות יעילים ומשמעותים. יסוד האויר מלמד את האדם לקבל תשובות מתוך הפנימיות שלו. הוא מלמד את האדם לחווט מחדש את התודעה בכוחות עצמו על ידי שליטה במחשבותיו וניתוב התודעה לכיוונים הרצוים. ההבנה הקבלית מלמדת שהמוח הוא איבר שמופעל ומנוהל על ידי האדם, כל אדם יכול לבחור איך יראה עולם המחשבה שלו. בשל העובדה שיסוד האויר גבוה יותר מיסוד המים והאדמה, הוא גם משפיע עליהם. בכוח המחשבה לעורר רגשות, תחושות בגוף, מעשים ותגובות במציאות. ולכן איזון יסוד האויר הוא רובד חשוב בתהליכי איזון גוף ונפש.

יסוד האויר בטבע
יסוד האויר בטבע

יסוד האויר באיזון ובחוסר איזון

יסוד אויר במצב הרמוני ובאיזון יתבטא בסדר, דיוק וניקיון פנימי וחיצוני. במצב מאוזן יתבטאו יכולות קשב וריכוז גבוהות, תכנון מהלכים ויצירת אסטרטגיות נכונות. יסוד האויר מלמד את התודעה לשים דגש על המשמעות הפנימית במציאות. האדם יבין את הרעיון כי למעשיו ופעולותיו יש גם משמעות רוחנית. במצב הרמוני האדם לא מהסס לקחת את הזמן ולחשוב, לשאול את השאלות הנכונות ולהתפתח בכיוון התואם לשאיפותיו.

חוסר איזון ביסוד האויר יתבטא ישירות בעולם המחשבה: מחשבות טורדניות, מחשבות שליליות, קושי לשלוט במחשבות, קושי לנתב או לבחור את המחשבות הרצויות. האדם יוכל לחוש יציאה מפרופורציות ופרשנות לא נכונה לאירועים במציאות. במצבים מתקדמים יותר יוכלו להופיע הפרעות קשב וריכוז בדרגות חומרה שונות, ו OCD. בחוסר איזון יוכלו להתבטא דפוסים של עיסוק בטפל במקום בעיקר, עקשנות, צרות אופקים, היצמדות לדעה והיגיון אישי בלבד, ביקורת, שיפוטיות ונוקשות.

איברים

האיבר המרכזי של יסוד האויר הוא המוח. במוח נמצאת מערכת העצבים המרכזית שגם מחוברת למערכת העצבים ההיקפית בעמוד השדרה. מערכת העצבים ההיקפית מחוברת לכל הגוף דרך עמוד השדרה ותפקידה להעביר את המסרים מהחושים אל המוח. בנוסף גם איברי מערכת הנשימה ומערכת החיסון קשורים ליסוד האויר כמו האף, הסינוסים והריאות. יסוד האויר אחראי על פעולת הנשימה הרוחנית והגשמית. למוח האיבר המרכזי של יסוד האויר דרוש חמצן על מנת לתפקד. במידה והאדם לא נושם מספר דקות המוח מפסיק את פעילותו ומתחיל להתנוון. יסוד האויר קושר את הנשימה ואת עולם המחשבה ומלמד את האדם שהוא יכול לעוף בעולמו הפנימי למימדים אין סופיים, הוא רק צריך לדעת לנשום נכון כדי לא להתרסק. מחלות לדוגמא בהן ישתתף יסוד האויר: מחלות נוירולוגיות ומחלות דרכי הנשימה.


איברי גוף של יסוד האויר:
מוח
מערכת עצבים
אף
ריאות
מערכת חיסון

כלים לאיזון יסוד

הכלים של יסוד האויר יהיו תואמים למהותו. גם בגוף וגם בנפש ליסוד האויר יש השפעה חשובה בתהליכי איזון גוף ונפש. מבחינת הגוף הכלים העיקרים יהיו עבודה עם תרגילי נשימה, מדיטציה – או בעברית ‘התבוננות’. תחום הטיפול ארומתרפיה או כל טיפול באמצעות חוש הריח וחומרים נדיפים כמו שמנים אתרים ובשמים יהיו כלים חשובים לאיזון יסוד האויר. תרגילי הנשימה משפיעים על המוח באופן ישיר ואילו החומרים הנדיפים חודרים למערכת העצבים ללא סינון דם מוח.

הכלים בתודעה יתחברו לרמה עליונה יותר בעולם הפנימי ויעסקו באיזון הכוח החזק ביותר שמגביל את האדם ומשפיע על בריאותו – השכל. מעבר לכלים של הרפית השכל וכלים שמחברים למדיטציה בעולם הפנימי, הכלים של יסוד האויר יהיו גם כלים של ניתוח והבנה שכלית. ביסוד האויר האדם לומד להיפגש עם הרבדים הראשונים של החלק הקוגנטיבי בתודעה שלו – החלק ההתנהגותי והרגשי שמפעיל אותו.

בגוף: ארומתרפיה, תרגילי נשימה
בתודעה: התבוננות (מדיטציה)

ללימוד כלים של יסוד האויר וחמש היסודות – מוזמנים לרכוש את הספר הפרדס המונה מעל 170 כלים לאיזון גוף ונפש לפי חמש היסודות.

ללימוד מעמיק על חמש היסודות ואיזון גוף נפש לפי חכמת הקבלה מוזמנים לסדנה הקרובה – חמש היסודות וגוף האדם – סדנה יומית סדנה חד פעמית בלייב שתדבר על הבסיס החשוב ביותר לבריאות טבעית ורפואה מונעת. לפרטים מלאים והרשמה במחיר מבצע בקישור חמש היסודות וגוף האדם – סדנה יומית

הגלריה

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן