תוכן עניינים

היסוד השלישי בסולם היסודות הקבלי הוא יסוד האויר. הוא ממוקם גבוה יותר מיסוד המים והאדמה ולכן גם מאפייניו מתקשרים לחלקים עליונים ורוחנים. הוא בין היסודות המשפיעים ביותר על המציאות ועל התנהלות האדם, השפעתו מהותית בפרט בהקשר של איזון גוף ונפש.

האויר הוא חומר מפושט, הוא מצוי בכל מקום ואינו מוגבל. בלתי אפשרי להכניס אויר לכלי או לתת לו צורה. האויר מכיל חומרים נדיפים שמתפשטים באמצעות משב הרוח: גזים, מינרלים וחיידקים. חומרים ויצורים חיים רבים מקיימים תנאי מחיה בלתי נראים בממלכה האוירית. ציפורים ובעלי כנף פועלים באויר באמצעות תעופה ואחראים על מאזן אקולוגי אזורי וכלל עולמי. האויר עצמו אף על פי שאינו נראה וכמעט אינו מורגש, הוא בין היסודות החשובים ביותר בעולם הפנימי.

האויר כחומר נחשב ‘קל’, לא כמו המים או האדמה שמשקלם מורגש והרכבם החומרי מוצק יותר. כל חומר שמשקלו והרכבו ‘קל’, מעיד על עוצמת הרוחניות שלו. ולכן מאחר ויסוד האויר נחשב חומר קל מבחינת התודעה הוא גם מאוד רוחני ובעל השפעה נרחבת. האויר קרוב למציאות העליונה – אל השמים, העננים הם מים שהתאדו והפכו לעננים ששטים בשמים. החיבור של יסוד האויר לשמים מלמד את האדם תנועה חשובה בחייו – להתבונן מלמעלה על התמונה הגדולה של מציאות חייו.

החלק בתודעה

החלק בתודעה עליו אחראי יסוד האויר נקרא ‘נשמה’. הנשמה היא חלק רוחני שמייצג את הנוכחות האלוקית באדם עצמו. לכל אדם יש חלק רוחני שמפעיל אותו, ניתן להגיד שבן אדם הוא מעין שגרירות קטנה של אלוקות בעולם הגשמי. הנשמה מסמלת את חלקי התודעה העליונים ואפשר לקרוא לה גם ה’אני הגבוה’. הוא חלק עליון יותר בתודעה שמאפשר לאדם לקיים תהליכים מחשבתיים מתקדמים. האיבר המרכזי בו שוכנת הנשמה הוא המוח ויש לה קשר ישיר למערכת העצבים ולעולם המחשבה.

מאחר והנשמה שוכנת במוח, למוח יש פוטנציאל לתפקודים גבוהים: חכמה עליונה, חיבור רוחני, היגיון בריא, מעוף, חשיבה מהירה וחדה, רעיונות יעילים ומשמעותים. יסוד האויר מלמד את האדם לקבל תשובות מתוך הפנימיות שלו. הוא מלמד את האדם לחווט מחדש את התודעה בכוחות עצמו על ידי שליטה במחשבותיו וניתוב התודעה לכיוונים הרצוים. ההבנה הקבלית מלמדת שהמוח הוא איבר שמופעל ומנוהל על ידי האדם, כל אדם יכול לבחור איך יראה עולם המחשבה שלו. בשל העובדה שיסוד האויר גבוה יותר מיסוד המים והאדמה, הוא גם משפיע עליהם. בכוח המחשבה לעורר רגשות, תחושות בגוף, מעשים ותגובות במציאות. ולכן איזון יסוד האויר הוא רובד חשוב בתהליכי איזון גוף ונפש.

יסוד האויר בטבע
יסוד האויר בטבע

יסוד האויר באיזון ובחוסר איזון

יסוד אויר במצב הרמוני ובאיזון יתבטא בסדר, דיוק וניקיון פנימי וחיצוני. במצב מאוזן יתבטאו יכולות קשב וריכוז גבוהות, תכנון מהלכים ויצירת אסטרטגיות נכונות. יסוד האויר מלמד את התודעה לשים דגש על המשמעות הפנימית במציאות. האדם יבין את הרעיון כי למעשיו ופעולותיו יש גם משמעות רוחנית. במצב הרמוני האדם לא מהסס לקחת את הזמן ולחשוב, לשאול את השאלות הנכונות ולהתפתח בכיוון התואם לשאיפותיו.

חוסר איזון ביסוד האויר יתבטא ישירות בעולם המחשבה: מחשבות טורדניות, מחשבות שליליות, קושי לשלוט במחשבות, קושי לנתב או לבחור את המחשבות הרצויות. האדם יוכל לחוש יציאה מפרופורציות ופרשנות לא נכונה לאירועים במציאות. במצבים מתקדמים יותר יוכלו להופיע הפרעות קשב וריכוז בדרגות חומרה שונות, ו OCD. בחוסר איזון יוכלו להתבטא דפוסים של עיסוק בטפל במקום בעיקר, עקשנות, צרות אופקים, היצמדות לדעה והיגיון אישי בלבד, ביקורת, שיפוטיות ונוקשות.

איברים

האיבר המרכזי של יסוד האויר הוא המוח. במוח נמצאת מערכת העצבים המרכזית שגם מחוברת למערכת העצבים ההיקפית בעמוד השדרה. מערכת העצבים ההיקפית מחוברת לכל הגוף דרך עמוד השדרה ותפקידה להעביר את המסרים מהחושים אל המוח. בנוסף גם איברי מערכת הנשימה ומערכת החיסון קשורים ליסוד האויר כמו האף, הסינוסים והריאות. יסוד האויר אחראי על פעולת הנשימה הרוחנית והגשמית. למוח האיבר המרכזי של יסוד האויר דרוש חמצן על מנת לתפקד. במידה והאדם לא נושם מספר דקות המוח מפסיק את פעילותו ומתחיל להתנוון. יסוד האויר קושר את הנשימה ואת עולם המחשבה ומלמד את האדם שהוא יכול לעוף בעולמו הפנימי למימדים אין סופיים, הוא רק צריך לדעת לנשום נכון כדי לא להתרסק. מחלות לדוגמא בהן ישתתף יסוד האויר: מחלות נוירולוגיות ומחלות דרכי הנשימה.


איברי גוף של יסוד האויר:
מוח
מערכת עצבים
אף
ריאות
מערכת חיסון

כלים לאיזון יסוד

הכלים של יסוד האויר יהיו תואמים למהותו. גם בגוף וגם בנפש ליסוד האויר יש השפעה חשובה בתהליכי איזון גוף ונפש. מבחינת הגוף הכלים העיקרים יהיו עבודה עם תרגילי נשימה, מדיטציה – או בעברית ‘התבוננות’. תחום הטיפול ארומתרפיה או כל טיפול באמצעות חוש הריח וחומרים נדיפים כמו שמנים אתרים ובשמים יהיו כלים חשובים לאיזון יסוד האויר. תרגילי הנשימה משפיעים על המוח באופן ישיר ואילו החומרים הנדיפים חודרים למערכת העצבים ללא סינון דם מוח.

הכלים בתודעה יתחברו לרמה עליונה יותר בעולם הפנימי ויעסקו באיזון הכוח החזק ביותר שמגביל את האדם ומשפיע על בריאותו – השכל. מעבר לכלים של הרפית השכל וכלים שמחברים למדיטציה בעולם הפנימי, הכלים של יסוד האויר יהיו גם כלים של ניתוח והבנה שכלית. ביסוד האויר האדם לומד להיפגש עם הרבדים הראשונים של החלק הקוגנטיבי בתודעה שלו – החלק ההתנהגותי והרגשי שמפעיל אותו.

בגוף: ארומתרפיה, תרגילי נשימה
בתודעה: התבוננות (מדיטציה)

ללימוד כלים של יסוד האויר וחמש היסודות – מוזמנים לרכוש את הספר הפרדס המונה מעל 170 כלים לאיזון גוף ונפש לפי חמש היסודות.

תוכן עניינים

שתפו את הבשורה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטספ
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב telegram
טלגרם