אבני החושן – תדרים מבטן האדמה

תוכן עניינים

קריסטלים ואבני חן הם בין המשאבים העתיקים ביותר הקיימים בעולם. עמוק מתוך האדמה נולדו סוגים שונים של קריסטלים ואבני חן בהן נעשה שימוש ברוב התרבויות הקדומות. גם במסורת היהודית יש 12 אבנים יסודיות ששימשו להעצמת תהליכים רוחנים, קבלת מסרים ונבואה. גם בתחום הרפואה המסורתית ישנם שימושים שונים לאבני החושן וקריסטלים. חקר המקדש מגלה תובנות חדשות ומפתיעות על שנים עשר האבנים היסודיות ועל השימושים שלהן.

קריסטלים בעולם העתיק

שימוש בקריסטלים מצוי בתרבויות הראשונות והקדומות ביותר בעולם. התרבות המצרית, הרומית, האינדיאנים, הודו ועמי המזרח הרחוק – כל העמים מראשית קיום האנושות הכירו בחשיבות הקריסטלים. המסורת היהודית התפתחה מהעמים ה’שמים’ וה’עברים’, צאצאיהם של שם ועבר. אברהם אבינו למד ידע רוחני אצל שם ועבר, אותו הוא העביר אותו לצאצאיו. כיום הידע הועלה על הכתב ונקרא ‘ספר היצירה’. בספר זה נמצא התיעוד הראשון בנושא קריסטלים.

החושן ותפקידו

במעמד הר סיני ניתנה התורה שמפרטת על תפקידן של שנים עשר אבני החושן. האבנים סודרו בארבעה טורים אופקים לפי סדר השבטים, בכל טור שובצו שלושה אבנים. לכל שבט שייכת האבן שאפיינה אותו, צבעה היה תואם לצבע הדגל של השבט. תפקיד החושן הוא להעצים את החיבור הרוחני של האנושות עם הבורא, ולהעביר מסרים חשובים לבני האדם. השואל באבני החושן היה מקבל את המסר באותיות ורמזים, מנגנון מתוחכם שנקרא ‘אורים ותומים’ היה אחראי על פירושם.

השימוש בחושן התקיים בבית המקדש כחלק מהעבודה הרוחנית של העם היהודי. מלכים וכהנים שאלו את אבני החושן לפני קבלת החלטות חשובות, לפני יציאה למלחמה או ככלי לנבואה והעצמה רוחנית של העם. החושן היה בין האמצעים החשובים ביותר לחיבור לתודעה העליונה. הסיבה לבחירת הקריסטלים הספציפים של אבני החושן טמונה בתהליך יצירת האבנים ובהרכבן.

סוגי גבישים טבעים

הרכב האבנים

אבני חן וקריסטלים נוצרים בעומק האדמה בחשיפה לתנאי אקלים קיצונים ביותר. כדי למצוא אותם יש לחצוב בתוך אבנים וסלעים, מבחוץ הן נראות כמו אבנים רגילות. יצירת הגביש הוא תהליך שכולל תנאי חום גבוהים כמו התפרצויות לבה ומאגמה. מאגמה הוא נוזל בטמפרטורה C1600 -1800C שמתפרץ בתוך האדמה, כאשר הנוזל עולה מעל פני הקרקע הוא מתקרר והופך ללבה. האבנים נוצרות תחת תנאי לחץ עוצמתים של אויר, גזים, מינרלים ומים שנמצאים בעומק האדמה.

לאחר שנים רבות בסיום התהליך נוצר גביש בתוך הסלע. יחודיותם של הגבישים היא בהרכב אטומי החומר שמתקבל: מבנה אטומי החומר של הגבישים מסודר בצורה מחזורית שיוצרת צורות גאומטריות שונות. ככל שרצף אטומי החומר ארוך יותר, האבן מקבלת צורה והשתקפות יחודית יותר, וגם ערכה עולה, כמו לדוגמא: יהלום, ברקת (אמרלד) וספיר.

דרכי שימוש כיום

בימינו נעשה שימוש רוחני בקריסטלים בתרבויות המזרח, באיורוודה, או בתרבות השאמנית לצרכי ריפוי וטקסים. כיום השימוש העיקרי של אבני חן וקריסטלים מצוי בתעשיית התכשיטים. הגבישים הם בעלי מטען חשמלי ולחלקם יש שימוש גם בתעשיית הטכנולוגיה.

כדי להרגיש את האנרגיה של האבן מומלץ להניח אותה ביד שמאל ומעליה את יד ימין, כך שמרכז כפות הידים עוטף את האבן. מומלץ להתרכז בפעולת הנשימה ולהעביר מודעות אל נוכחות האבן. החיבור האנרגטי אל האבן מתרחש כשמרגישים מעין ‘פעימה’ או הולכה חשמלית. ניתן להשתמש באבנים לאיזון אנרגטי ולהניח על איברי גוף. אפשר להניח את האבנים בחללים נבחרים בבית: בחדר השינה, בסלון או במשרד. מומלץ לשלב את האבנים להעצמת תהליכים רוחנים כמו מדיטציה ודמיון מודרך. בתהליכים ניתן לחדד את ההקשבה הפנימית ולהתחבר למסר הרוחני של האבן.

שנים עשר האבנים

שנים עשר אבני החושן מסמלות אבני יסוד שנוצרו כחלק מתהליכי הבריאה. אותם שנים עשר אבנים גם מקבילות לאותיות ספציפיות, לחודשים בשנה, איברי גוף, צבע, שבט משנים עשר השבטים, וגם לתכונות רוחניות. אוסף ההקשרים האלו נקרא גם ‘תדר’ או בעברית קדומה ‘חוש’. לכל אדם יש את שנים עשר החושים אך אחד מהם או יותר, עלולים לצאת מאיזון. ברשימה מטה תוכלו למצוא את אבני החושן ואת זיהוים כיום לפי מכון מקדש, לכל אבן פירוט קצר על התדר הרוחני.

אודם – קרנילאן – חוש הראיה – אחראית על ראיה רוחנית, ראית הטוב, ניתוח עמוק של מצבים במציאות וחיבור ליכולת ראיה בדמיון. מאפשרת פתיחה של תהליכים פנימים והסתכלות רחבה על המציאות.
פטדה – טופז – חוש השמיעה – מסמלת את חוש השמיעה הרוחני. בפרט אחראית על קולות פנימים מקדמים, שמחה, איזון רגשי וחיבור לעולם הרגש. קשורה ליכולת הסקת מסקנות נכונות וקבלת מסרים מחלקי התודעה הגבוהים.
ברקת – אמרלד \ אזמרגד – לאבן אין חוש ספציפי. האבן שייכת לשבט לוי, שהיו אנשי הרפואה והחיבור הרוחני של עם ישראל. האבן מסמלת חכמה וחיבור רוחני גבוה, נתינה, התמסרות לשליחות, יכולת מפותחת לעבור תהליכי מודעות. גם עוזרת לאדם לקבל את המציאות על כל גווניה.
נופך – טורקיז – חוש השיחה – מסמלת את כוח הדיבור, הכוח העוצמתי ביותר באמצעותו האדם בורא את מציאות חייו. מפתחת את הענווה, מגבירה את כוח ההשפעה על ידי דיבור, מקדמת דיבורים חיובים.
ספיר – ספיר – חוש ההרהור – מבטאת את עולם המחשבה. מעצימה את היכולת של האדם לשלוט ולנתב את מחשבותיו. גם קשורה לתהליכי ריפוי מהשורש ולהקלה על כאבים.
יהלום – קריסטל קוורץ – חוש ההלוך – אבן הקשורה לשפע, הצלחה כלכלית ושיפור יכולות המשא ומתן. מובא במקורות שהיא טובה לנדודי שינה.
לשם – סודלייט – חוש הרוגז – האבן יעודית לאיזון רגש הכעס והתמרתו. הפיכת הכעס להנהגה או יוזמה מקדמת. קשורה גם למידת החכמה, יעילה להרגעה וקבלת עצות נכונות ומדויקות מהפנימיות.
שבו – אגט אפור – חוש השחוק (צחוק) – מחברת את האדם למידות של קלילות וזריזות. משפרת חוש הומור פנימי ותקשורת באמצעות צחוק. יעילה לתהליכי עומק רגשי לאורך זמן.
אחלמה – אמטיסט – חוש המעשה – יעילה לחיבור רוחני למעשים הגשמיים, ומחברת לעוצמות הריפוי של הטבע והבריאה. מעצימה את ההבנה שריפוי תלוי באורח החיים המעשי.
תרשיש – אקוומרין – חוש הלעיטה – שיפור וחיזוק מערכת עיכול, מתאימה לאיזון דפוסי אכילה רגשית או בעיות אכילה. האבן יעילה לתהליכים של עיבוד רגשי, חיבור לאמת והעצמת תחושת רכות, קבלה ונשיות.
שהם – אגט שחור \ אוניקס – האבן נמצאת 2 פעמים בחושן ומקבילה לשני השבטים בניו של יוסף: אפרים ומנשה. התדר של האבן מקביל לשני חושים: התשמיש והריח.
חוש התשמיש – תשמיש הוא ההגדרה ליחסים הפיזים בין הגבר לאישה. החוש מסמל את החיבור המקודש בין הגבר לאישה, זוגיות וחיבור למיניות הטבעית. האבן יעילה לתהליכים הכוללים רגשות של עצבות, דיכאון ויאוש.
חוש הריח – חוש הריח מבטא את יכולת הבירור והאבחנה בין אמת לשקר, ואת כוח האמונה במצבים קשים או מייסרים. האבן יעילה לשיפור האינטואיציה וזיהוי כוחות שלילים במציאות.
ישפה – אופל כחולה – חוש השינה – חוש השינה מסמל מצבים של שימור. מצבים שבהם יש לשמר את הקיים, להעמיק בו וללמוד אותו. כמו גם קשור לשינה רוחנית ותחושת חוסר אנרגיה. מבחינה רוחנית יעילה ללמידה, העמקה, שימור ידע בתהליכי מודעות.

בקרוב – סדנה יחודית על שימוש ומשמעות רוחנית של אבני החושן.
לתיאום פגישת יעוץ בנושא הקורסים והסדנאות של ‘מרכבה’ בשנת הלימודים הקרובה שלחו הודעה ב יצירת קשר ונחזור אליכם.

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן