קארי קוקוס – זהב נוזלי

תוכן עניינים

אחד מהעולמות המופלאים ביותר שממלכת הטבע חושפת היא עולמם של צמחי המרפא. מגוון הצמחים והשימושים שלהם הוא כמעט אין סופי. צמחי ארץ ישראל וצמחים שגדלים בחו”ל – לכולם תפקידים חשובים בתהליכי איזון גוף ונפש. כיום ניתן להשיג צמחי מרפא שגדלים מחוץ לארץ ישראל, וגם לגדל זנים שונים של צמחים שבדרך כלל לא גדלים כאן. אחד הצמחים המופלאים ביותר בו יתמקד המאמר הוא עץ הקארי שיכול לגדול בתנאי האקלים המקומיים ולספק רשימה ארוכה של יתרונות בריאותיים.

הדבר החשוב ביותר להבין על עלי הקארי הוא שמדובר בעלי עץ הקארי ההודי, השם הבוטני שלו הוא: Murraya koenigii.

עלי קארי טריים

כדי לקבל את היתרונות הבריאותים של עלי הקארי חשוב להשתמש בעלים מהעץ. אם אתם רוכשים עלים יבשים שימו לב לשם הבוטני של הצמח, לצורתם וצבעם לאחר היבוש. יש חשיבות לרכישת עלים אורגניים, כדי להפיק מהם ערך בריאותי שימושי ויעיל לצריכה ביתית מומלץ למצות את העלים בשמן קוקוס. ניתן לצרוך אותו בלקיחה פנימית, לשלב במזון, וניתן גם להשתמש בו כרכיב בתכשירים היגיינים וקוסמטיים. מתכונים בסוף המאמר.

יתרונות עלי קארי

מקור עשיר לנוגדי חימצון

עלי עץ הקארי מכילים כמות גדולה של נוגדי חימצון. נוגדי חימצון ידועים גם בשם אנטי אוקסידנטים, להם תפקיד חשוב בהגנה על הגוף מפני מזיקים ורעלים כמו רדיקלים חופשים. נוגדי חימצון מצוים בפירות, ירקות וצמחים, בצמחים מסוימים הם נמצאים בריכוז גבוה. על מנת להגן על הגוף חשוב להגביר צריכה של מזונות המכילים ריכוז גבוה של נוגדי חימצון כמו עלי עץ הקארי. מחקרים שונים הראו שלקיחה פנימית של תמצית עלי קארי מרוכזת שיפרה את החיסוניות הטבעית של הגוף כנגד מחלות והצטברות רעלים בגוף.

הגנה על המוח ומערכת העצבים

עלי הקארי מכילים תרכובות אורגניות וחומרים שונים המשפיעים גם על המוח ומערכת העצבים. החומרים הפעילים בעלי הקארי מגנים בפני תהליך שנקרא מוות של תאי עצב, מה שגורם למחלות כמו אלצהימר ודמנציה. לנוגדי החימצון הפעילים בעלי הקארי תפקיד חשוב בהגנה על תאי המוח ושיפור תפקודי הזיכרון.

סילוק טפילים

השימוש בעלי קארי בתזונה באופן קבוע מסוגל לעזור לאיזון מערכת העיכול. בפרט להגנה מפני טפילים ומזיקים בקיבה ובמעי. לטיפול בטפילים כמו תולעים ניתן לצרוך שמן קארי בתבשילים או מאכלים התואמים את הטעם. ניתן גם לצרוך מהשמן הטהור ישירות בכפית. למקרה של תולעים ניתן גם למרוח מעט מן השמן על פי הטבעת או לשלב עם שמנים צמחים אחרים. שמן קארי קוקוס יעוד גם לטיפול בכינים – שהן סוג של טפיל חיצוני בגוף. ניתן לרקוח שמן לשיער על בסיס קארי קוקוס בשילוב שמנים אתרים ושמנים צמחיים נוספים.

אנטי בקטריאלי

עלי הקארי מכילים רכיבים אנטי בקטריאלים המסוגלים לעזור למערכת החיסון להתמודד עם סוגים שונים של חיידקים. עלי הקארי במיצוי או תוסף וגם בשילוב בתזונה תורמים לחיזוק מערכת החיסון בהגנה מפני התפתחות נגיפים. החיידקים אמורים לחיות בשלום עם הגוף אך במקרים של חולשה חיסונית או אנרגטית, החיידקים עלולים לשגשג על חשבון הגוף. כמו לדוגמא במקרה של סטרפטוקוק: חיידקי הסטרפטוקוק נמצאים בגוף אך כאשר הם משגשגים מעבר למאזן הרגיל נוצרת מחלה. על מנת לעזור למערכת החיסון להגן על הגוף חשוב לשלב את עלי הקארי באופן קבוע.

דיאטה וירידה במשקל

לעלי הקארי יש השפעה חשובה גם בתהליכי דיאטה וירידה במשקל. ירידה במשקל לצורך בריאותי או לצורך חיטוב הגוף מחייבת גם תזונה נכונה. התזונה הנכונה משפיעה על כל החומרים בגוף וגם על הרכב הדם ותפקודי פירוק השומן. במקרים מסוימים יש לסייע לגוף לפרק את הרכיבים בתזונה ולפנותם מהמערכת. שילוב של עלי קארי בתזונה מספק רכיב חשוב לגוף גם בתהליכי דיאטה, חיטוב, והתמודדות עם עודף משקל או אכילה רגשית.

מפחית סיכון לגורמי מחלות לב

כולסטרול גבוה או ריבוי טריגליצרידים בדם נחשבים בין הגורמים המגבירים את הסיכון למחלות לב. שימוש בעלי קארי משפיע על רמות הכולסטרול ועל תהליכי פירוק השומן בגוף. קושי בפירוק שומנים או עודף כולסטרול הם בין הגורמים החשובים לפיתוח מחלות לב שונות או הפרעות בתפקודי הלב. לסובלים מהפרעות אלו מומלץ לשלב עלי קארי בתזונה באופן קבוע.

איזון ובקרה על רמות סוכר בדם

עלי קארי בשילוב בתזונה או כתוסף טבעי מסוגלים לעזור לגוף לשמור על רמות סוכר תקינות בדם. מאזן הסוכר חשוב עבור תפקודים רבים של הגוף, רמות הסוכר בדם משפיעות על תהליכים בריאותיים וגם על המצב הנפשי. נמצא כי לעלי קארי תפקיד חשוב במניעה או עיכוב סימפטומים של מחלת הסכרת.

הזנת העור והשיער

עלי הקארי ידועים בשימושים הקוסמטים לעור ולשיער. השיער ההודי מאופיין בשיער מלא, בריא, חזק ומלא ברק. אחד הסודות ההודים הוא השימוש בעלי עץ הקארי בשילוב שמן קוקוס. לשמן הקוקוס יחד עם עלי הקארי השפעה עוצמתית. הם יוצרים סינרגיה המשפיעה על חיזוק סיב השיערה, ברק, ועידוד צמיחת שיער. שמן קארי קוקוס יכול להועיל גם לעור פצוע, גרד, אדמומיות, עור זקן ואפילו לשפר את צבע השיזוף. למריחה על העור מומלץ לשלב את שמן הקארי קוקוס עם שמנים צמחים נוספים או קרם בסיס.

אופני שימוש

כדי להפיק מעלי הקארי את הערכים הבריאותיים הזמינים לשימוש יש למצות את העלים בשמן קוקוס. התוצר הסופי נקרא גם שמן חלוט של עלי קארי. לאחר שהשמן מוכן ניתן להשתמש בו כבסיס למשחות, שמן לבישול וטיגון מאכלים, או כשמן למריחה למטרות שונות בתוספת שמנים אתריים ושמנים צמחיים.

שמן קארי קוקוס מתכון

  1. קוטפים עלים מעץ קארי.
  2. שוטפים ומייבשים – ניתן לייבש במייבש מזון ביתי כמו בתמונות למטה.
  3. מכניסים עלי קארי ושמן קוקוס לסיר בן מארי – סיר עם מים ובתוכו סיר קטן יותר.
  4. יש להקפיד שהטמפרטורה של השמן לא תבעבע או תגיע לרתיחה אלא תישאר על 36 מעלות בלבד כטמפרטורת הגוף. תהליך המיצוי של השמן והעלים יפגע במידה והטמפרטורה תעלה על טמפ’ הגוף.
  5. מבשלים את השמן במשך שעתיים או יותר – תלוי בכמות העלים שקטפתם. למיצוי חזק עליכם למלא בין חצי ל 3/4 סיר קטן בעלי קארי יבשים ובשאר צנצנת שמן קוקוס של 500 מ”ל.
  6. לאחר כשעתיים – שלוש בישול רואים שהצבע של השמן הפך להיות זהוב. ממתינים שהרכיבים יתקררו לגמרי ומסננים דרך מסננת דקה. שומרים את השמן בצנצנת אטומה במקום קריר וחשוך. מומלץ לרשום תאריך הכנה על הצנצנת.
עלי קארי בשמן קוקוס בסיר בן מארי


מסכת הזנה לשיער

להעצמת הברק, חיזוק השיער, לשיער דליל, שביר או צבוע

רבע כוס שמן קארי קוקוס מוכן
כפית שמן קיק
כפית שמן ארגן
כפית שמן אובליפחה
ניתן להוסיף שמנים אתריים:
2 טיפות עשב לימון
2 טיפות מנוקה
3 טיפות לבנדר

טיפול בכינים

חצי כוס שמן קארי קוקוס
רבע כוס שמן זית (אפשר גם שמן תשרית של הדס או לבנדר בשמן זית)


שמנים אתריים:

לילדים עד גיל 3 יש להשתמש ב 15 – 10 טיפות מהשמנים הבאים :
לבנדר
הדס

לילדים בוגרים ניתן להשתמש גם בשמנים:
עץ התה
רוזמרין

ולהוסיף בין 30-40 טיפות מכל השמנים יחד.

אופן ההכנה: מערבבים את שמן הקארי קוקוס יחד עם שמן זית ומוסיפים שמנים אתרים. מורחים היטב על השיער וממתינים בין שעה ל 3 שעות. מסרקים עם מסרק סמיך. חופפים ומסרקים שוב עם מסרק סמיך. שימו לב שהשמן לא יגע בעיניים או בפה.

ניתן לחזור על הטיפול 1-2 פעמים בשבוע.

רוצים ללמוד עוד על צמחי מרפא ולהכין מרקחות ביתיות בעצמכם? יש לכם שאלה על שמן קארי קוקוס? שלחו הודעה בקישור יצירת קשר או הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הטראנס של החיים – גוף, נפש, תודעה

מקורות

https://www.healthline.com/nutrition/curry-leaves-benefits#1.-Rich-in-powerful-plant-compounds

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן