גאזלייטינג נשי – תסמונת הארלי קווין

תוכן עניינים

התפיסה החברתית בעבר לא הבחינה בהבדלים הדקים שבין הגאזלייטינג הגברי והנשי. שני סוגי המתעללים אובחנו תחת הגדרה אחת: הפרעת אישיות נרקיסיסטית. כיום ישנן הבנות כי התעללות רגשית נשית נובעת מהפרעה אחרת מקבילה לנרקיסיזם, היא הפרעת אישיות גבולית. התפרצויות רגשיות, היסטריה, ואלימות פיזית הם רק חלק קטן מתסמיני השליטה של הגזלייטרית.

מאמר זה יעסוק בגזלייטינג נשי במערכות יחסים וזוגיות
לקריאת המאמר הראשון על התעללות רגשית גברית בזוגיות לחצו על הקישור:
גאזלייטינג – רשת העכביש של הנרקיסיסט

חשוב להבין כי הפרעת אישיות נרקיסיסטית יכולה להתפתח אצל שני המינים גברים ונשים. רוב הגברים שישתמשו בטכניקת גאזלייטינג אובחנו כבעלי הפרעת אישיות נרקיסיסטית. ואילו רוב הנשים המתעללות נמצאו כסובלות מהפרעה שנקראת הפרעת אישיות גבולית. האבחנה הדקה בין השנים לרוב תתבטא באופי ודרך המניפולציה שתופעל על הקורבנות.

ישנם קווי דמיון ברורים בין המתעללים הגברים והנשים: שניהם משקרים, סוחטים רגשית, ואובססיבים. לשניהם מטרה זהה: לגרום לפקפוק והרס הזהות העצמית של הקורבנות על מנת להשיג שליטה. כאשר הצד המתעלל במערכת היחסים היא אישה שיתכן שסובלת מנרקיסיזם או הפרעת אישיות גבולית, המניפולציה שהיא תפעיל תהיה בעיקר רגשית.

שליטה נשית

כלי הנשק העיקרי שלה להשגת שליטה הוא ההתפרצויות הרגשיות חסרות המעצורים. אלו יכולות להיות התפרצויות היסטריה ולחץ או התקפי חרדה חמורים. בשני המצבים היא תשלוף את כלי הנשק בכל פעם שהמציאות לא תתנהל לפי רצונה. במצב של מחלוקת כאשר בן הזוג יביע דעה אישית או רצון משלו – היא תנסה להפעיל את כל המניפולציות האפשריות על מנת לשלוט בו. במידה ולא תצליח היא תשתמש בהתפרצות רגשית.

ההתפרצות יכולה להגיע עקב כל ויכוח רגיל או אפילו אירוע קטן שהצית אותה. כמו לדוגמא לייק עתיק שהיא שעשית למישהי פעם. יכול להיות שזאת אפילו ידידה שלך או שלא היה ביניכם שום דבר. יכול להיות שלא רצית להצטרף אליה לאירוע מסוים או שהתנהגת לא כרצונה באירוע חברתי. כל דבר קטן יכול להיות סיבה להתפרצות.

דפוסי השליטה שלה לא מצליחים להגיב לאמת או להיגיון. במהלך כל ויכוח או ריב היא עלולה להגיע להיסטריה במהלכה היא תצדיק את עצמה ואת רגשותיה. היא תשתמש בכל פיסת מידע מן העבר על מנת להוכיח שהיא צודקת, הגבר יחוש חסר אונים ושלרגשותיו ורצונותיו אין מקום במערכת היחסים. ההתפרצות עלולה להחריף ולהגיע לאלימות בפרט אלימות פיזית כלפי עצמה. היא תוכל לנסות לפגוע בגופה, או לנסות להתאבד. חשוב להבין שאף על פי המראה המלחיץ של האירועים, הניסיונות האובדניים לרוב לא יגיעו לתוצאה של התאבדות ממשית.

דרך נוספת לשליטה תת מודעת היא דרך התקפי חרדה חמורים. הם יכולים להגיע בעקבות המחלוקת עם בן הזוג או בזמנים ספציפיים בהם היא מנסה לשלוט במעשיו. כמו לדוגמא בדיוק ביום חמישי בערב כשהוא רוצה לצאת עם חברים. במהלך התקפי החרדה האישה מקבלת את כל תשומת הלב שהיא צריכה על מנת להירגע. כאשר הגבר מבין שהדבר החשוב ביותר הוא להרגיע אותה במהירות, ללא ספק הוא מוותר על רצונותיו. וכך התקפי החרדה הופכים להיות כלי נשק נוסף לשליטה על בן הזוג.

דמותה של האישה תנוע בין שני מצבי קיצון של טוב רע. תדמיתה החברתית תהיה אהובה ומקובלת, היא תוכל להיחשב אישה אדיבה ובעלת הישגים, בדיוק כמו הנרקיסיסט אף אחד לא יאמין בכלל שהיא מתעללת. בתחילת הקשר או ההיכרות היא תוכל להיראות ‘אשת החלומות’ – אישה מושלמת שמסוגלת לספק את כל הרצונות של הגבר. יש לה יכולת מיוחדת ‘לשחק’ את הדמות הנכונה כדי למשוך אליה את הגבר שהיא רוצה. היא נעה בין תדמית עקרת בית \ ילדה טובה לבין דמות מופקרת או הילדה המשוגעת.

הסימנים החשובים לגאזלייטינג נשי

זהות מתחלפת

אישה בעלת הפרעת אישיות גבולית תוכל לאמץ לעצמה מספר התנהגויות שיוכלו להיראות כמו דמויות שונות. זה לא פיצול אישיות מאחר והיא מתנהגת באופן מודע, אך היא מסוגלת להכיל צדדים קיצוניים באישיותה. היא מצד אחד תוכל להיות פראית או פרועה במיטה ללא גבולות או עכבות. מצד שני תוכל לבטא ערכים של קנאת יתר ושמרנות מתוך שליטה על בן הזוג. הגבר יחוש כי יש הרבה סתירות באופיה או בדעותיה. מיותר לציין כי במקרים רבים המוסר הכפול שלה רוצה נאמנות מלאה מבן זוגה בעוד היא יכולה לבגוד.

התנהגות קיצונית

אחד המאפיינים הבולטים ביותר הוא התנהגות קיצונית המלווה במצבי רוח משתנים. התנהגותה לא צפויה ועצם הקושי לצפות את תגובותיה מכניס את בן הזוג למצב של דריכות. הוא חש חסר ביטחון מאחר והוא לא יודע כיצד תגיב לסוגים שונים של סיטואציות. התגובות חסרות הפרופורציה שלה לרוב יהיו מולו בלבד. היא תוכל להתפרץ, לצרוח, לצעוק, לפגוע בעצמה, להרביץ לעצמה, להשליך חפצים, ולהגיד דברים קשים. הקיצוניות בהתנהגותה תתבטא בכך שרגע קצר לאחר מכן, אפילו מספר שניות היא תוכל לשוב לשליטה עצמית. לדוגמא היסח דעת מבחוץ כמו מישהו שיקרא לה, צלצול טלפון יחזירו אותה להתנהגות רגילה לגמרי. את בן הזוג זה יוכל להכניס למצב של הלם כי הוא לא יבין לאן נעלמה הדמות המפחידה שיצאה ממנה לפני מספר שניות.

אלימות מילולית

אלימות מילולית היא חלק מהתנהגותה הקיצונית. לא תהיה לה בעיה לפגוע או להשתמש במידע רגיש על בן זוגה באופן בלתי מוסרי. היא תוכל להשתמש במילים קשות, גסות ובוטות, היא תוכל להעביר ביקורת או להשתמש באירועים קשים מהעבר ולהטיח אותם בבן הזוג. היא לא תבין את חומרת ההשפעה של מילותיה.

איומים בהתאבדות

היא תוכל לאיים בהתאבדות או במעשה הרסני ופוגעני כלפי עצמה. היא תאיים על שלמות גופה על ידי פגיעה עצמית זאת על מנת להכניס את בן זוגה למצב של הלם וסטרס כדי שתוכל לשלוט בו. הגבר לא ירצה לראות את אהובתו נפגעת ולכן נעתר לרצונותיה רק כדי שלא תפגע בעצמה.

מניפולציה רגשית

היא תפעיל סוגים שונים של מניפולציה רגשית כמו שתיקה, התעלמות, החמצת פנים, או מבטים זועפים. היא תוכל להשתמש במילים שונות כדי להטמיע את השקרים שלה, ותמיד תצליח להסיר מעצמה את האחריות בכל סוג של סיטואציה. היא תמצא את הדרך להטיל את האשמה על בן זוגה ותראה לו בדיוק איך זה היה הוא שגרם לבעיה. ברבים מן המקרים לאחר שהאמון שלו בעצמו כבר יתפורר הוא יאמין לה בקלות שהוא אשם.

איומים

היא תוכל להשתמש בכל סוג של איום על מנת להשיג את מבוקשה. האינטרסים או הרצונות שלה יכולים להיות רגשיים או פיזיים כמו רצון לא להשתתף באירוע מסוים, או רצון שבן הזוג ימלא אחר בקשה מסוימת שלה. במידה והיא נתקלת בסירוב או התנגדות מצידו היא תוכל להשתמש באיומים על מנת להשיג את מטרתה. האיומים יכולים להיות לגבי כל דבר שחשוב לו כמו חפצים יקרי ערך, מקום העבודה שלו, או שימוש כנגדו בפרטים אישיים שהיא יודעת עליו.

אלימות פיזית

היא תוכל להשתמש באלימות פיזית ולממש את האיומים שלה. האלימות הפיזית תוכל להיות מושלטת על עצמה או על חפצים ללא קשר לערכם. היא יכולה להרוס או להשליך חפצים יקרי ערך או כל רכוש חשוב לבן הזוג. היא תוכל לפגוע בעצמה, להרביץ לעצמה, לחתוך את גופה או להביא את עצמה למצב של ניסיון אובדני. לא תהיה לה בעיה להרוס כל דבר שנקרה בדרכה בזמן התפרצות אלימה.

השלכה

בדיוק כמו אצל הגבר כך גם אצל האישה, כל תכונה שלילית שיש לה היא תשליך על בן זוגה. היא תאשים אותו באותה התנהגות בדיוק ולא תהיה מסוגלת לראות את עצמה. לדוגמא אם היא בוגדת או משקרת היא תגיד לו שהוא שקרן, לא נאמן ובוגדני. הגמל לא רואה את הדבשת וכו’.

אשמה מכוונת

אישה מתעללת תוכל ליצור תחושת אשמה מכוונת, הגבר יחוש אשמה תמידית על כך שאינו מצליח לספק את צרכיה. כל דבר שיגיד או יעשה לא יהיה נכון עבורה או מספיק טוב בשבילה. גם כאשר הוא מתפרץ מתוך יאוש היא יכולה להחמיר את התנהגותה האלימה. הגבר יחוש חסר אונים מול מצביה הרגשיים.

שימוש במיניות

אישה בעלת הפרעת אישיות גבולית יכולה להשתמש במיניות שלה באופן מוגזם או מתירני. המיניות עבורה היא כלי על מנת להשיג אינטרסים במערכת היחסים כמו לדוגמא לפייס את הגבר, להסיח את דעתו מעניין מסוים או לגרום לו לפעול כרצונה. עבור האישה הגזלייטרית החיבור המיני הוא כלי נשק להשגת שליטה ומימוש אינטרסים.

בגידות

המתירנות המינית יכולה להחמיר והאישה יכולה להגיע למצב של בגידה. בגידות חוזרות ונשנות עם גבר אחד או יותר הן דבר נפוץ. לרוב היא תכחיש או תשקר לגבי הבגידות ותנסה להצדיק את עצמה בכל מחיר. בגידות יכולות להתקיים כשההפרעה מחמירה מתוך חוסר הבנה וחוסר מודעות עצמית בסיסית למצבה.

אמפטיה והזדהות

האישה שמפעילה גזלייטינג על הגבר תביע מדי פעם הבנה והזדהות כלפי הגבר. הוא ירגיש שהיא מסוגלת להתעורר ולעשות שינוי ושאולי היא יכולה גם לראות את הסבל שלו. היא מראה לו רגישות מזויפת על מנת לתת לו ‘אוכל רגשי’ ולהשאיר אותו קרוב. על ידי כך היא עושה לו גזלייטינג – בעצם גורמת לדמותה להיראות טובה ואמפטית בעיניו. הטכניקה הזאת יכולה לפורר את האמון העצמי של הגבר מאחר והוא לא מצליח להחליט מי היא.

שליטה סלקטיבית

האישה יכולה לשלטו באופן סלקטיבי על התנהגותה האלימה. היא יכולה להשתנות במפתיע ליד אנשים זרים אפילו בזמן התקף עצבים או התקף אלימות. היא פתאום תשתנה ותדבר בטון רגוע כאילו היא לא עברה סערה רגשית לפני מספר שניות.

למה דוקא אני ?

בדיוק כמו נשים גם גברים שואלים את עצמם למה דוקא הם מצאו את עצמם במערכת יחסים מתעללת. במקרה זה התשובה לרוב תהיה מאחר והאישה בעלת ההפרעה יכולה להריח או לחוש בתת המודע שלה שהיא יכולה לשלוט באותו גבר. בעצם להריח את הפצע שלו ולדעת שהיא יכולה להשתמש בכלים העומדים לרשותה כדי לתעתע בו. האישה לא תעשה את זה כל כך מהר. היא תפתה את הגבר לאורך זמן ורק כאשר יתאהב בה ויפתח רגשות אמיתיים כלפיה היא תחשוף את התנהגותה האמיתית. קצת כמו אלמנה שחורה שטווה את הקורים ומחכה לזמן הנכון כדי לתקוף.

הגזלייטינג יכול להיות במודע או שלא במודע, אבל בכל מצב של התעללות יש חשיבות לשני הצדדים בסיפור:
לצד המתעלל – לפגוש את הטראומה שהביאה אותו להתעלל ולהבריא מהמחלה שלו.
לצד הקורבן – להתעמת עם הדפוס שהביא אותו לחוות מערכת יחסים מתעללת.

הרעיון הוא שלשני הצדדים במערכת היחסים יש חלק באפקט המשיכה. גם לגברים וגם לנשים שנפלו קורבן למערכת יחסים עם גזלייטרים יש דפוס תת מודע שגרם להם להימשך דוקא לבני הזוג המתעללים. במהלך טיפול רגשי – קוגנטיבי המטפל אמור לעזור למטופלים להבין את המקום שלהם בסיטואציה ולעבד את מערכת היחסים הטראומטית. לאחר מכן תהיה להם אפשרות להתקדם הלאה לכיוון של מערכת יחסים בריאה יותר, ולדעת לזהות בעתיד סימנים מקדימים להתעללות רגשית.

הגלריה

באינסטגרם: https://www.instagram.com/galy_esther/

בפייסבוק: https://www.facebook.com/Galy.Esther.Merkaba

יש לכם שאלות?
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק: הטראנס של החיים – גוף, נפש, תודעה

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן