תוכן עניינים

יסוד האש הוא היסוד הרביעי בסולם היסודות הקבלי. הוא ממוקם מעל יסוד האויר, עובדה זו הופכת אותו ליסוד הגבוה והעליון מבין כל היסודות החומריים. האש היא החומר בעל המטען ה’רוחני’ ביותר, האש היא חומר קל יותר מהאויר ולכן השפעתה כיסוד היא עוצמתית. ליסוד האש יש השפעה על כל היסודות בגוף ובנפש ולכן כוחו הוא החזק מכולם.

האש היא חומר קל ובלתי ניתן לסגור או לאטום אותה. בטמפרטורה מסוימת של חום שום חומר לא יכול לחיות או להתקיים, האש מכלה כמעט את הכל. האש נחוצה תנאי מחיה בסיסים והיא הכרחית להתפתחות האנושית. פעולות כמו: תאורה, בישול, הסקה, חימום והפקת אנרגיה מתקיימות באמצעות האש. בין המחקרים המוכרים ביותר הוכח כי התפתחות המוח האנושי בצורה כה מתקדמת תלויה באופני הבישול המגוונים אליהם נחשפה האנושות במאה האחרונה. צורות בישול מתקיימות באמצעות שימוש בטמפרטורות חום שונות ומשתנות ולכן מאפשרות את שינוי ההרכב של המזון ואת השפעתו על המוח. מעבר לכל שימושיה הנחוצים היא גם יפה, אי אפשר להפסיק להסתכל עליה. בדיוק כמו שכולם מתרכזים סביב מדורה.

מאחר ויסוד האש הוא יסוד עוצמתי מבחינה רוחנית יש לו השפעה על חלקים נרחבים בתודעה ובמציאות החיים. האש קשורה לכיוון החיים ולהגשמה עצמית של יעוד אישי. מציאות החיים של האדם נבנית בהתאם לכוונות ביסוד האש שלו. יסוד האש הוא גם המנוע התודעתי של כל תהליך או פעולה, הוא אחראי על כוח הרצון שידחוף את האדם קדימה.

מקורות אש בטבע

החלק בתודעה

החלק בתודעה הקשור ליסוד האש נקרא ‘חיה’. לפי חכמת הקבלה התודעה מורכבת מחלקים רוחנים נוספים עליונים יותר מהנשמה. החיה היא חלק שאין לו איבר פיזי, הוא שוכן בהילה של האדם. ההילה נקראת גם השדה האנרגטי. מספר סנטימטרים בודדים מעל לעור ניתן להרגיש את זרימת האנרגיה של הגוף. חמימות הגוף והאנרגיה היא התחושה הפיזית של יסוד האש. ניתן להרגיש אותה גם כאשר משפשפים את כפות הידים זו בזו ולאחר מכן מצמידים אותן במרחק סניטמטר אחת מהשניה. אותה אנרגיה חמימה היא הביטוי של יסוד האש.

ההשפעה הרוחנית של החיה תתבטא במציאות החיים של האדם ובעולמו הפנימי. רמת אנרגיה גבוהה, עשיה, מימוש פוטנציאל והגשמת השאיפות הם ביטוי ליסוד האש במציאות. לכל אדם יש יסוד אש אך עוצמת ההארה של האש תלויה בעבודה הפנימית שהאדם מתמסר אליה. עבודה פנימית המתמקדת בהתנהגות וברגשות המרעילים את תת המודע כחלק משגרת חיים. העיקר יהיה שימת דגש על בירור הרצונות המפעילים את האדם, שינוי מחשבתי ופיתוח כוח רצון ומוטיבציה.

באיזון ובחוסר איזון

כשיסוד האש מאוזן הוא יתבטא במציאות ברמת שמחה והתלהבות מאוזנת. יסוד אש גבוה יסגל לאדם כריזמה טבעית ויכולת הנהגה שהוא לא באמת בוחר בה. אנשים אוהבים את יסוד האש והולכים אחריו באופן טבעי. במצב הרמוני יסוד האש ילמד את האדם את כוח הענווה, הוא ילמד אותו להיות קליל ולעבד רגשות ואירועים במהירות. יסוד האש יראה לאדם כיצד להשתמש בעוצמות הנכונות של כוח הרצון שלו ולכוון את עצמו בחדות ועוצמה נכונה להגשמת כל מטרה שנכונה ליעודו.

בחוסר איזון יסוד האש יוכל לבטא תכונות קיצוניות שיתבטאו במחלות נפש פעילות – מאובחנות או לא מאובחנות. יסוד האש יבטא תכונות קיצוניות בנפש ומעברים מהירים וחדים בין רגשות, מצבי רוח או ביטוים רגשים קיצונים כמו דיכאון עמוק. מחלות ותופעות כמו: התמכרויות לסמים ואלכוהול, נטיות אובדניות, הרס עצמי, מניה דפרסיה. נקודת הכשל של יסוד זה היא גאוה וכעס, והתנגדות לקבלת המציאות אלא בתנאים אישים בלבד. יסוד אש פגוע יוכל להתבטא גם בעייפות, תשישות, חוסר אנרגיה, קושי בהגשמה עצמית, חוסר כיוון בחיים, קושי לקבל החלטות וחוסר שאיפות.

איברים

במקרה של יסוד האש לא ניפגש עם איברים פיזים מוגדרים אלא עם תפקודים גופנים ותודעתים. יסוד האש אחראי על תפקודי גוף להם נחוצה מידת חום. לדוגמא דופק הלב – בעליה של דופק הלב יעלה גם חום הגוף ובירידה של רמת הדופק גם טמפרטורת הגוף תרד. על מנת שהדופק יפעל כראוי על יסוד האש להיות מאוזן, עודף של יסוד האש יוכל להגביר את רמת הדופק ואילו חוסר ממנו יוכל לגרום לדופק חלש וללחץ דם נמוך. האש גורמת לתנועה ולחום מה שמאפשר את תפקודי הדופק.

יסוד האש אחראי גם על רמת האנרגיה, הכוח והחיוניות, מה שמאפשר לאדם לחיות מתוך הגשמה ומעשים מקדמים ויעילים. כל תחום הפוריות של הגבר והאישה נמצא בתחום יסוד האש, וגם כוח התשוקה שמאפשר את החיבור הפיזי. ללא אש פנימית לא תתקיים משיכה או התרבות בין אורגניזמים.

איברים קשורים:
הילה פנימית (השדה האנרגטי)
דופק
פוריות ותשוקה
רמת אנרגיה

ביטוי יסוד האש בגוף

כלים לאיזון יסוד

הכלים של יסוד האש ישלבו את המהות של האש. לדוגמא ברמת הגוף כלים שיחזקו ויאזנו את יסוד האש יהיו ריקוד ושירה. כלים אלו גם משפיעים על הדופק ודורשים הפעלה של אנרגיה. הם גם כלים שמאפשרים להגיע למצב תודעה של חיבור בין כל היסודות. שימוש בקטורות ושרפים כמו מור ולבונה גם הם קשורים ליסוד האש ומשלבים את האש כחומר פעיל בתהליך שריפת הקטורת. הכלים בתודעה של יסוד האש יהיו קשורים לתת המודע, לתפיסות העולם ולכוח הרצון. רמות תודעה אלו הן בין המאתגרות ביותר לשינוי בתהליך פנימי.

כלים לדוגמא:
בגוף
: ריקוד, שירה, קטורת
בתודעה: ביטוי רגשות שלילים

ללימוד מעמיק על חמש היסודות ואיזון גוף נפש לפי חכמת הקבלה מוזמנים לסדנה הקרובה – חמש היסודות וגוף האדם – סדנה יומית סדנה חד פעמית בלייב שתדבר על הבסיס החשוב ביותר לבריאות טבעית ורפואה מונעת. לפרטים מלאים והרשמה במחיר מבצע בקישור חמש היסודות וגוף האדם – סדנה יומית

הגלריה

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן