גאזלייטינג – רשת העכביש של הנרקיסיסט

תוכן עניינים

אחת הטכניקות הנפוצות ביותר לשליטה תודעתית בכל סוג של מערכת יחסים נקראת גזלייטינג. הגזלייטינג היא טכניקה להתעללות רגשית שבשנים האחרונות אומצה בתחום הדייטים על מנת להשיג שליטה על פרטנרים נבחרים. ההתעללות יכולה להימשך שנים ארוכות ולהתקיים במודע ושלא במודע על ידי המתעלל. מאחר והגזלייטינג היא טכניקה כל כך מתוחכמת הקורבן עלול לא לשים לב שמדובר בהתעללות כלל אפילו לאורך שנים.

גזלייטינג היא טכניקת התעללות רגשית בה משתמשים אנשים הלוקים בהפרעת אישיות נרקיסיטית. בעבר ידועים רודנים ודיקטטורים שהשתמשו בגזלייטינג על מנת להשיג שליטה וכוח על העם. גם פסיכופתים ומנהיגי כתות משתמשים בגזלייטינג על מנת לשלוט בקורבנותיהם. הגזלייטינג יכול להתקיים על ידי גבר או על ידי אישה, אצל כל אחד מהמינים הביטוי יהיה מעט שונה.

מאמר זה יתייחס לצד הגברי של התופעה, במאמר הבא אכתוב על גזלייטינג מהכיוון הנשי

בכל סוג של מערכת יחסים המערבת יחסי סמכות יכול להתקיים גזלייטינג. כמו לדוגמא: מערכות יחסים של עובד מעביד, בני זוג או הורה וילד. בכל אחת ממערכות היחסים ישתמש הגזלייטר בטכניקות שונות להפעלת מניפולציות על הקורבן. המניפולציות והשקרים יגרמו לקורבן לפקפק בתפיסת הזהות העצמית שלו, בתפיסת העולם ובאמונות שלו.

חשוב להבין שכיום גזלייטינג לא משמש רק פסיכופתים, נוכלים או רודנים, גם אנשים רגילים משתמשים בגזלייטינג. טכניקות שונות לכיבוש ליבן של נשים פועלות לפי עקרונות הגזלייטינג. מפליא מעט שעל מנת למצוא אהבה וזוגיות אנשים משתמשים בטכניקות שליטה. אהבה משמעותה כבוד ורצון הדדי, חוסר הביטחון של הגזלייטרים וערכם העצמי המשובש גורם להם לחוש ששליטה זאת הדרך היחידה שבה יוכלו להשיג אהבה.

12 סימנים לזיהוי גזלייטינג במערכת יחסים

בדרך כלל כאשר מזהים מספר סממנים בתוך הקשר מומלץ לסיים אותו כמה שיותר מהר. רוב הסיכוים שהגזלייטר לעולם לא יודה שהוא מפעיל עליכם שום סוג של מניפולציה, להפך הוא ינסה להוציא אתכם בתור המשוגעים. במידה והאדם הסובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית נמצא במהלך טיפול נפשי עמוק ההתיחסות יכולה להשתנות. ברוב המקרים עדיף לסיים את ההתעללות הרגשית בהקדם מאחר והיא יכולה להוביל גם לתוצאות חמורות יותר כמו שיגעון, דיכאון, פיתוח תסמונת שטוקהולם, התקפי חרדה ועוד.

אז איך תזהי שעושים לך גזלייטינג – הסימנים הנפוצים:

פרשנות והסקת מסקנות

הדברים שלהם מתפרשים לאלף כיוונים שונים. הם יכולים להגיד דבר אחד אבל המשמעות של הדברים יכולה להתפרש למספר היבטים שאף אחד מהם לא ברור עד הסוף. הם תמיד משאירים לעצמם פתח להתחמק ואפשרות שתסיקי מסקנה שגויה מהמציאות. זאת על מנת לערער את האמון שלך בעצמך על ידי הסקת מסקנות רגשיות מוטעות. לדוגמא: “הוא עושה את זה כי אכפת לו ממני” – בפועל הוא יכול לעשות מעשה מסוים כי יש לו אינטרס והקורבן תפרש את המעשה כאכפתיות.

העברת ביקורת

הם יעבירו ביקורת בוטה על תכונות אישיות, מעשים, בחירות שקיבלת, אנשים קרובים או כל דבר שיקר וחשוב לך. מטרתה של הביקורת היא להקטין את הערך העצמי שלך ולגרום לך לפקפק בכל מה שטוב בך. עם הזמן את מתחילה להרגיש שאת ריקה מכל דבר טוב.

פגיעה בזהות ובאישיות

המטרה של הגזלייטר היא שלא תעזבי אותו ותפתחי בו תלות גמורה. על ידי פגיעה והקטנה של הערך שלך יוכל לגרום לך לחשוב שאת לא מכירה את עצמך, שתפיסת העולם שלך שגויה, שאין לך זהות או אישיות ושכל המערך החברתי והאישי שבנית לעצמך הוא מגדל קלפים של שקר. הדבר היחיד הנכון האמיתי והיציב בחייך הופך להיות הוא ורצונותיו. את מוצאת את עצמך במירוץ לספק אותו על ידי שתהפכי להיות מה שהוא רוצה שתהי. אך אכזריותו מתבטאת בכך שאת אף פעם לא מספיק טובה עבורו.

חוסר התחייבות תמידי

הם תמיד יתנו לעצמם פתח מילוט כדי שלא תוכלי להסיק שום מסקנה מעשית מדבריהם. הם ישתמשו במילים כמו: יתכן, אולי, נראה וכדומה. זאת על מנת שברגע האמת יוכלו לשחק על פתח המילוט ולהשליך עליך את העובדה שהם מעולם לא התחייבו ואת הסקת מסקנות שגויות. הסקת מסקנות שגויות שוב ושוב גורמת לך לא להאמין לעצמך, ולא למחשבות או להיגיון הבסיסי שלך.

פער בין המילים למעשים

יש פער עצום בין הדיבורים שלהם להתנהגותם בפועל במציאות. הם לא עומדים מאחורי המילים שלהם, הם מדברים המון על עצמם ומעצימים את תכונות האישיות שלהם אך ברגע האמת אינם פועלים בהתאם. לדוגמא אם הוא אומר שהוא רומנטי, מפנק, קשוב ומכיל אך בפועל הוא אינו כזה בכלל – זה סימן אזהרה.

שקרים בוטים

הוא יכול לשקר לגבי דברים קטנים וגדולים במצח נחושה. אין לו שום בעיה לשקר לך והוא ימשיך לעמוד מאחורי השקר שלו בכל מחיר. בדרך כלל הוא ישקר לגבי עניין גדול מאוד ולאחר מכן ימשיך עם רצף של שקרים קטנים ועובדות אמיתיות. הערבוב בין האמת לשקר יגרום לך להישאר במצב של ספק תמידי לגבי המציאות. והדבר הכי גרוע זה שאת לא תביני למה.

הכחשה

אין לו שום בעיה להכחיש דברים שאמר לך באופן מפורש. גם אם סיכמתם דברים באופן וודאי הוא מסוגל להכחיש לגמרי את קיום השיחה או החלטת הדברים ביניכם. הוא יכול להגיד שמעולם לא אמר דברים שנאמרו על ידו ושמעולם לא התקיימה שיחה כזאת. על ידי ההכחשה הוא גורם לך לפקפק בזיכרון שלך. זה יקרה כל כך הרבה פעמים שבשלב מסוים תחשבי שאת מתחילה להזות את המציאות.

חוסר וודאות תמידית

את תרגישי שאת חיה בתחושה של חוסר וודאות תמידית לגביו. את לא יודעת אם הוא צדיק או רשע, מלאך או שטן, טוב או רע. את לא מצליחה להחליט מי הוא. חוסר הוודאות משתלטת והופכת להיות לא רק לגבי טיב הקשר ומערכת היחסים שלכם, אלא גם כלפי המציאות עצמה. כל המציאות הופכת להיות חסרת וודאות ויכולה להביא אותך לקושי לקבל החלטות פשוטות ויום יומיות מאחר ואת כבר לא מאמינה ביכולות ההגיוניות שלך. הכל הופך להיות מעורפל וחסר וודאות.

השלכה

הוא ישליך עליך בדיוק את מי שהוא, ובפרט את התכונות השליליות שבו שהוא מתבייש בהן. אם הוא שקרן פתולוגי הוא יגיד לך כל היום שאת שקרנית, אם הוא קמצן הוא יגיד לך שאת קמצנית וכדומה אם הוא לוקה בנפשו הוא יגיד לך שאת משוגעת.

בידוד

הוא יבודד אותך מכל מי שאת אוהבת ומכל מה שיקר לך. את תשכחי את הכישרונות שלך ואת מה שאת אוהבת לעשות כי הם חלק מהזהות שלך. הוא יבודד אותך מאנשים וחברות עד שבשלב מסוים כל עולמך יהפוך להיות הוא בלבד. לכל מקום שתפני אליו את מבטך מחשבותיך יתקשרו אליו.

העצמה נרקיסיסטית

כדי להחזיק אותך איתו למרות ההתעללות הרגשית הוא יזרוק לך מחמאות מעצימות באופן מוגזם, וזאת לעיתים נדירות. על ידי המחמאות האלו הוא יזכיר לך את דמותו שאותה אהבת בהתחלה ויעצים את ההיקשרות שלך אליו. המחמאות שהוא יתן לך תמיד יעצימו גם אותו על הדרך. כלומר הוא יחמיא לך אם זה משרת אותו ומחמיא גם לדמותו.

התעלמות אכזרית

הנשק החזק ביותר של הנרקיסיסט בגזלייטינג הוא התעלמות מוחלטת ממך ומהקיום שלך. הוא יתעלם ממך ומכל מה שקשור אליך באופן בוטה ומוחלט. ההתעלמות היא נשק קר ואכזרי ביותר שיכול למוטט כל אדם לאורך זמן.

מאחר והגזלייטינג היא התעללות רגשית סמויה, הנרקיסיסטים משתמשים בטכניקות שונות לעמעום המציאות של הקורבן ולכן לוקח זמן לזהות אותה. הם לא משתמשים בשום מילה או התנהגות לא רלוונטית או לא הגיונית. רק לאחר תקופה של בחינת הקשר לרוב מזהים שמדובר בהתעללות. כל הפעולות והאמירות שלהם מתקבלות על הדעת ויכולות להתפרש בצורה סבירה. זאת אחת מהטכניקות היותר מתוחכמות ולכן היא משמשת נוכלים רבים. אך ברגע שיש מודעות לסימנים ואין ערבוב רגשי אפשר לזהות א הגזלייטר כשהוא רק בחיתולים.

אז למה הוא בחר דווקא בי?

שאלת השאלות של רוב הנשים שעברו מערכת יחסים עם נרקיסיסט. אחד הדברים המעניינים על הנרקיסיסט זה שהוא בוחר קורבנות חזקים. הוא לא יבחר מישהי שקל לשלוט בה. בהתחלה הוא יפעיל את הכריזמה שלו ויגרום לאישה להתאהב בדמותו. הוא ירצה אישה חזקה, לפעמים בעלת עמדה בכירה, קריירה, הישגים מוצלחים, עוצמות או יחודיות. הוא יוכל לבחור נשים שיש הרבה גברים שרוצים אותן, בעלות תואר ‘בלתי מושגות’. הוא גם יוכל לבחור אישה שנחשבת פראית וקשה לשליטה. היכולת לשעבד אישה חזקה מעצימה אותו ותורמת לאגו הנרקיסיסטי.

במידה ועברת או שאת עוברת מערכת יחסים עם נרקסיסט חשוב מאוד להבין שלא הגעת למצב הזה כי את חלשה. הגעת לשם רק כי הוא חשב שהעוצמות שלך גדולות יותר משל כל מי שהוא הכיר. אז בעומק למרות תחושת החולשה שיכולה למלא אותך, כשתביני איך לזהות את הגזלייטינג את לא תיפלי במלכודת הזאת שוב.

יש לכם שאלות?
מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק אני שם בקישור: הטראנס של החיים – גוף, נפש, תודעה

הגלריה

גם באינסטגרם: https://www.instagram.com/galy_esther/

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן