תוכן עניינים

ספירת בינה היא הספירה השניה במערכת הספירות. ספירת בינה מייצגת את התכונות ההפוכות באופן קיצוני לתכונותיה של הספירה הראשונה ספירת חכמה. למרות השוני הקיצוני בין שתי הספירות הן משלימות אחת את השניה. האיזון בין הספירות העליונות הוא הבסיס לבריאות השלמה בגוף ובנפש.

ספירת בינה ממוקמת בצד שמאל בעץ החיים, בדיוק ממול ספירת חכמה. ספירת חכמה מייצגת את המחשבה המופשטת הויזואלית והדמיונית. מעין מימד בתודעה ששולט בו בעיקר כוח הדמיון והרגש. בספירת חכמה לא תערב הגדרות ברורות אלא תמונות שהתודעה רואה בדמיון ולא תמיד יודעת לתת להם מילים.

ספירת בינה תבטא את התהליך המחשבתי הראשוני שמאפשר לאותם דמיונות ורעיונות להתקיים במציאות. ספירת בינה מחברת את הדמיונות למילים, היא נותנת להם הגדרות ומתכננת כיצד ניתן לממש אותם. ספירת בינה משתמשת ברגש כדי להבין אם הרעיונות האלו באמת מחוברים לרצונות הגבוהים, היא מסיקה מסקנות ומובילה את האדם לפיתוח אינטילגנציה רגשית.

כמו כל הספירות גם ספירת בינה אחראית על איברים ותפקודי גוף וגם על כוחות נפש ותודעה. מחלה או פגיעה באחד מהאיברים או תחומי הנפש תוביל את האדם לתהליך פנימי הקשור לספירת בינה.

השפעה גופנית

איברים של ספירת בינה:

אונה שמאל
צד שמאל של הראש
צד שמאל של הגוף
קליפת המוח הקדם מצחית

מאחר וספירת בינה היא ראש כל הספירות בקו שמאל היא גם משפיעה על כל הצד השמאלי של הגוף. כל מחלה, פגיעה או חבלה בצד השמאלי של הגוף יקושר ישירות לספירת בינה.

כוח בנפש – רצון

כוח הרצון הוא בין הכוחות החשובים ביותר בתודעה. הרצון לא מייצג רק את הרצונות הפשוטים והמודעים, הוא מייצג מימד שלם בתודעה שנקרא תפיסת עולם. תפיסות העולם של אדם הם הרצונות העמוקים ביותר שמפעילים ומנהלים אותו. בדרך שבה אדם תופס את עצמו, את הזהות שלו ואת העולם כך הוא גם מרגיש ופועל. במידה ואדם מחזיק בתפיסות חיוביות על עצמו ועל החיים גם רצונותיו מכוונים נכון.

יתרה מכך, כוח הרצון הוא בין הכוחות החזקים ביותר בנפש שכמעט בלתי ניתן להשפיע עליהם. כלומר ברגע שאדם מחובר ברצון שלו לרצון טוב, גם אם הוא חווה מציאות חיים שלילית הוא לא ישקע עד לתהום השפלה ביותר. הוא יעצור כמה רגעים לפני שהוא מגרד את התחתית. זאת מאחר וברמת הרצון שלו הוא רוצה את הטוב ולא מוותר עליו עד הסוף.

וגם להפך, אדם יכול לעבור מציאות של סבל, כאב או מחלות אבל אם בעומק הוא לא באמת רוצה לצאת ממצבו ולהבריא שום דבר לא יוכל לעזור לו. הנעה של כל תהליך תלויה בכוח הרצון וברמת התודעה של תפיסות העולם.

תכונות באיזון

כאשר ספירת בינה מאוזנת נוכל לראות מערכת יחסים בריאה מול אמא. גם במידה ויש משקעים לפתור מול אמא יש יכולת למחול לה, להבין אותה ולהסתכל עליה בעיניים אנושיות מנקודת המבט בהווה. הרצונות של האדם יכוונו אותו למקומות נכונים וחיוביים, רצונות שליליים שהיו בעבר לא מנהלים אותו יותר. הוא מסוגל לבחון את תפיסות העולם שלו ולהבין מאיזו נקודה בנפש הוא פועל. במידה והאדם מבין שהוא פועל ממקום שגוי הוא מתקן את מעשיו עוד לפני שהוציאם לפועל.

ספירת בינה מיצגת גם את מערך הגבולות של האדם. היא הספירה הראשונה שמגבילה את התודעה ולכן כוח הגבול הוא הכוח העיקרי שמאפיין את ספירה זו. ללא מערך הגבולות של האדם הוא לא היה יכול להתקיים. ספירת בינה שמה גבול ראשוני ברמת הרצון ומבררת עם האדם האם הוא באמת רוצה את הדברים, ומה הוא רוצה להשיג מהם.

תכונות נוספות הקשורות לספירת בינה: אינטילגנציה רגשית, קבלה, דמיון שמיעתי, הסקת מסקנות, מחשבה פרטנית, מחשבה אסטרטגית, יכולות הוצאה לפועל, הקשבה, יצירתיות, הכלה, פריון, טבע, גבולות פנימיים וחיצוניים.

תכונות בחוסר איזון

בחוסר איזון יתבטא קושי בתהליכים המחשבתיים הגבוהים: תפיסות עולם שליליות, מחשבות שגויות, תפיסת זהות שלילית, רצונות הרסניים ושליליים, או חוסר רצון באופן כללי. בחוסר איזון יוכל להתקיים קשר רעוע עם האמא בתחילת החיים או בהמשכיותם. קשר רגשי לא תקין, מערכת יחסים מתעללת או חוסר דמות אם תקינה יכולה לגרום למשקעים בנפש בכל התחומים הקשורים לספירת בינה.

בחוסר איזון האדם יתקל עם קושי ליצור דברים חדשים או להוציא רעיונות לפועל. הוא יוכל להיות מודע מאוד לפוטנציאל הגבוה שלו אך מימושו יראה אלפי שנות אור מקיום במציאות. יהיה קושי לבטא רגשות באופן מאוזן ובריא, וקושי לקבל כל דבר חומרי או רגשי מבני אדם או מהחיים. יוכל להתבטא בקושי לבקש עזרה או לקבל אותה, קושי לקבל שפע או כל דבר טוב אחר שהאדם מייחל לו.

מחלות קשורות

מחלות אוזנים, מחלות לב, מחלות נוירולוגיות, סוכרת, פיברומיאלגיה, דיכאון, נטיות אובדניות, הפרעות התנהגות.

צמח קשור

קינמון כסיה

יש שני סוגים של קינמון המוכר ביניהם הוא קינמון צאלון. אך הקבלה טוענת כי הסוג השני של הקינמון גם הוא היה חלק מהקטורת והוא שייך בשורש הרוחני לספירת בינה. קינמון כסיה הוא מעין עץ קטן שגם מקליפת גזעו מפיקים קינמון. טעמו עז וחריף יותר מאשר הקינמון הרגיל הנמכר. טוב להשתמש בקינמון כסיה בתהליכים הנוגעים בספירת בינה.

רוצים ללמוד עוד על עשר הספירות וגוף האדם? מוזמנים להצטרף לסדנה הקרובה, לפרטים בקישור:

עשר הספירות וגוף האדם – מאסטר קלאס בלייב

הגלריה

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן