מה זה אלכימיה לפי הקבלה?

תמונת אווירה כדור בדולח וספר

תוכן עניינים

תמונת אווירה כדור בדולח וספר

המושג אלכימיה נולד לפני אלפי שנים בעת העתיקה ומקורו בשפה הערבית. השיטה האלכימית היא השיטה המדעית הראשונה ששימשה את חכמי העולם הישן לפני התפתחות הרפואה הקונבנציונלית המערבית ולפני התפתחות המדע, האלכימיה עסקה בחקר והבנת החומרים בטבע. לכל תרבות הייתה שיטת אלכימיה משלה כאשר בבסיס כל התרבויות עומדת חכמת היסודות – חמשת האלמנטים.

אלכימיה בעולם העתיק

השיטה האלכימית היא שילוב של מדע, דת, רפואה, ומיסטיקה, אשר סיפקה את המידע הראשוני על סוגי החומרים הקיימים בטבע ועל אופני השימוש בהם. בבסיסה של השיטה העתיקה עומדת הסתכלות הוליסטית – שלמה על העולם, וההבנה כי הטבע האדם והרוח הם אחד. ולכן לחומרים בטבע תפקיד חשוב בקיום החיים. האלכימיה של העולם הקדום התפתחה בקרב אומות שונות מצרים, ארצות ערב, חכמי יוון העתיקה, שמאניזם והתרבות האינדיאנית, הרפואה הסינית ותרבות המזרח.

מאחר והטבע והרוח הם אחד בכל תרבות קדומה לחומרים בטבע יחסו גם כוחות רוחניים. האלכימאים האמינו שבכוחם של הצמחים, המזונות, אבני חן ומשאבים טבעיים נוספים להשפיע לא רק על הגוף אלא גם על הנפש. ולכן צמחים רבים ידועים כמרחיקי רוחות רעות ומטהרי אנרגיות שליליות. הרופאים הקדמונים הגדירו מחלות נפש וחוסרי איזון רגשיים כמו דיכאון, חרדות ושיגעון כרוחות רעות שהשתלטו על האדם. ומאחר ולצמחים יש כוחות רוחניים הם יכולים להשפיע על אותן רוחות רעות.

האלכימאים השתמשו באלמנטים הטבעיים גם ליצירת תרופות ומוצרי קוסמטיקה, היגיינה וטיפוח. הם גילו את שיטות המיצוי הראשונות של המזונות וצמחי המרפא ואת הדרכים השונות להעצים את הערכים הבריאותיים שלהם. כך לדוגמא ללא אמצעים טכנולוגים האלכימאים למדו על ייבוש מזון, תסיסה ועבודה עם חיידקים פרוביוטיים, השריה ומיצוי באלכוהול ובשמן, הפקת שמנים אתרים מהצמחים ושיטות מיצוי מתקדמות אף יותר.

החלק הרוחני

ההסתכלות של השיטה האלכימית קשרה את הטבע עם האדם ועם התודעה הרוחנית. היא האמינה שהאדם יכול להשפיע על החומר באמצעות התודעה. מאחר ויש קשר בסיסי בין האדם לבין החומר שהוא בא איתו במגע האדם יכול להעביר לחומר את האנרגיה שלו ובכך להשפיע על עוצמת החומר. לדוגמא כאשר אדם מכין לעצמו אוכל ומכוון כוונות מסוימות בזמן ההכנה והאכילה הוא צורך גם את הכוונות הרוחניות שהוטענו במזון. או כאשר הוא מכין מוצרים טבעיים בבית אותם המוצרים שהוא מכין מושפעים ממצבו הרוחני באותו הזמן. באופן זה כאשר הוא משתמש בהם הוא צורך גם תדר רוחני עוצמתי יותר שנמצא בתוכם.

באופן זה האדם יכול להשתמש בחומר ולהעצים אותו על מנת להתקדם בתהליך האישי. כאשר האדם יוצר לעצמו חומרי מרפא טבעיים או מוצרים יום יומיים המשמשים אותו הצמחים מקבלים אישור רוחני מהיקום להעצים את פעולתם. ולכן האלכימיה השתמשה גם בכוונות, תפילות, לחשים וסוגים שונים של עבודה פנימית שמטרתה להעצים את תכונות החומר.

לכל תרבות עתיקה היו את חכמי הרפואה או האלכימאים שלה, ביהדות היו אלו לרוב מקובלים שנקראו ‘חכמי היסודות’. זאת מאחר ובבסיס החכמה האלכימית עמדה תאוריית חמש היסודות -חמשת האלמנטים. כל התרבויות האמינו כי גם האדם וגם העולם הורכבו מאותם יסודות ולכן יש ביניהם קשר בלתי נפרד. האדם יכול להשפיע על הטבע והטבע יכול להשפיע על האדם.

האלכימיה בקבלה

חכמת הקבלה איננה מתייחסת באופן ספציפי למילה ‘אלכימיה’ אלא כוללת תחום נרחב הנקרא מעשה מרכבה. מעשה מרכבה הוא תחום הלימוד של חמש היסודות ובו ניתן למצוא מידע על הקשר בין חמש היסודות לאיברי הגוף, למזגים, להשפעתם הרוחנית של היסודות, לכוחות הנפש של האדם ועוד. כאשר אדם חולה מצב המחלה מוגדרת כ ‘ייסורי המרכבה’.

מקורות נוספים ביהדות משויכים לתחום הרפואה היהודית בהיסטוריה ומביאים מידע נרחב גם על צמחי מרפא, מזונות, שימוש באבני חן וקריסטלים לצרכים בריאותיים, רוקחות טבעית, שיטות מיצוי שונות ושימושים של צמחים. בנוסף חכמת הקבלה משלימה את הרובד הרוחני של הטבע ומדברת על המשמעות הרוחנית של צמחי המרפא והבריאה כולה.

נוסחאות אלכימיות

חכמי הרפואה הקדמונים בעת העתיקה עבדו באמצעות שיטה מסודרת שהתבססה על נוסחאות קבליות. מעבר לחכמת חמש היסודות המקובלים השתמשו בנוסחה שנקרא ‘עץ החיים’ המוכרת גם כעשר הספירות. עשר הספירות מייצגות את התהליכים הרוחניים, הן גם מייצגות איברי גוף, מרכזים אנרגטים, ואת כל המידע הרגשי והרוחני על התיקון של האדם.

לפי הקבלה האדם מורכב מחמש יסודות ועשר ספירות ולכן על מנת להבין את הגוף והתודעה ולהגיע לאיזון גוף ונפש יש להעמיק בחכמת היסודות והספירות. השילוב בין שתי נוסחאות אלו מאפשר לאדם להבין מה נפגע אצלו ובאילו כלים רוחניים וגופניים עליו להשתמש כדי לאזן את מצבו. נוסחאות אלו גם עוזרות לאדם להבין אילו מזונות וצמחים יכולים להתאים לתהליך הרוחני בכל תקופה או התמודדות שונה.

איך האלכימיה קשורה לחיינו כיום ?

במהלך המאות האחרונות האדם עבר תהליך ארוך שנים של ניתוק מהטבע. סביבת המחיה של האדם ברובה אינה טבעית או אורגנית החל מבתי המגורים, מי השתיה, המזון ואורח החיים המערבי שפעמים רבות עומד בניגוד לצרכים הטבעיים של הגוף והנפש. אף על פי שהטכנולוגיה האריכה את תוחלת החיים ואיפשרה לאדם להשתמש באמצעים מדעיים לצורך התקדמות הרפואה היא איננה מספיקה על מנת למנוע מחלות או לפתור אותן מהשורש. הרפואה המערבית היא חשובה אך אינה מספקת מענה על השורש הרוחני של המחלות.

ולכן למרות ההתקדמות הטכנולוגית האדם עדיין צריך ללמוד לשמור על אורח חיים נכון והרגלים בריאותיים מקדמים. על האדם להבין את נקודות הכשל שלו ולדעת מה עליו לעשות במקרים של חוסר איזון. כאשר אדם יודע מה היסודות החלשים שלו הוא יודע גם להחזיק בבית את המוצרים הדרושים לו: צמחים, מיצוים, שמנים שונים ועוד. יחד עם זאת על האדם ללמוד לעבוד על השורש הרוחני של המחלות. עבודה פנימית עצמית מאפשרת לאדם להבין את התהליכים הרוחניים בנפשו שהביאו ליצירת המחלה. באופן זה האדם מספק לעצמו מענה שלם לגוף ולתודעה במסגרת החיים שלו.

לסיכום

האלכימיה היא שיטה עתיקה ששימשה את בני העולם העתיק. היא גם הבסיס לשיטת הכימיה המדעית המוכרת כיום. שיטה זו מאפשרת לאדם להעמיק את ההיכרות שלו עם הטבע והבריאה ולהתחבר מחדש לשורשו הרוחני. לימוד האלכימיה הקבלית והנוסחאות עליהן היא מתבססת מאפשרת לאדם ללמוד כלים מעשיים לניהול חיים בריאים ומאוזנים ולהעצמת ההתפתחות האישית.

רוצים ללמוד עוד על אלכימיה קבלית ולקבל כלים מעשיים?
מוזמנים לצלול איתי ליותר מ 20 שעות של קורס דיגיטלי מעמיק שנקרא ‘תודעת האיברים’ הקורס הדיגיטלי הראשון מסוגו שמלמד על המשמעות הרוחנית של איברי הגוף לפי הקבלה
הקורס הזה הוא קורס בסיס לכל מי שרוצה לגעת בחכמת האלכימיה

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן