על צמחים ותהליכי חושך

תוכן עניינים

סודו של חג ט”ו בשבט לפי הקבלה 

לוח השנה העברי כולל חגים שונים שנחגגים בזמנים קבועים במהלך השנה. לכל חג יש מנהגים ואפיונים משלו שלפעמים נראים לא מובנים, חכמת הקבלה מעמיקה ומגלה פרשנות נסתרת למנהגי החגים. החגים מגיעים בזמנים קבועים בשנה מאחר ובזמנים אלו יש כוחות רוחנים שפועלים בעולם. מטרתם של החגים היא להוסיף עוצמה לכוחות האור בהתאם לכוחות החושך הפועלים בהם.

ירח מלא

ט”ו בשבט הוא התאריך שבו נחגג ראש השנה לצמחים ולעצים. ט”ו הוא היום ה 15 בחודש שבט, זה גם הזמן שבו הירח מלא. לירח יש קשר הדוק לצמחים ולמזונות הגדלים באדמה. כאשר הירח מלא הוא מבטא זמן של מלאות, שפע ופריון בעולם ובטבע. ולכן זה הוא זמן שמסוגל לנטיעות וזריעות חדשות. אחד ממנהגי ט”ו בשבט הוא לזרוע צמחים חדשים ולנטוע שתילים מאחר וכוחות הזמן מסוגלים לפריון ולשפע.

שבט הוא חודש חשוך וגשום בשנה, הגשם הוא המזון של האדמה שמרווה אותה ואת הזרעים שגדלים בה. במשך מאות ואלפי שנים מי הגשמים מספקים לאדמה את המשאב העיקרי ליצירת המזונות וצמחי המרפא שמקיימים את האדם, הטבע ובעלי החיים. החושך הוא תנאי הכרחי לגידול זרעים חדשים וצעירים. בדיוק התנאים הנחוצים לגידול עובר בבטן אימו. 

במשך 9 חודשים העובר נמצא במקום סגור וחשוך, במהלך הזמן הזה הוא מקבל את ההזנה מאימו. בדיוק כפי שהזרעים מתחת לאדמה מקבלים את ההזנה ממי הגשמים. הם גדלים וסופחים את החומרים הנחוצים להם בחושך, ובאביב הם פורצים החוצה, נובטים וצומחים. אחת הסיבות שראש השנה לאילנות נחגג בחורף, היא דוקא כדי לספק לזרעים את התנאים הנכונים לגדילתם. 

גדילה בחושך

לא רק לחושך ולירח יש קשר לצמחי המרפא, אלא גם לכוכבים. ספר הזוהר כותב שלכל צמח יש כוכב בשמים ומלאך שאחראי על גידולו. חלק מתהליך הגידול מתרחש על ידי “הכאה רוחנית”, המלאך אוחז במעין מקל רוחני ומכה בצמח. אותה הכאה היא זאת שמגדילה את הצמח. מקל בשפה העברית נקרא גם ‘שבט’ הוא גם שמו של החודש. 

תהליך הגדילה שמתקיים על ידי הכאה, גם הוא סמל לתהליך הרוחני שהאדם עובר בתקופה הנוכחית בשנה. החורף הוא זמן שבו המציאות מחשיכה, השמש שוקעת מוקדם, ורוב שעות היום הטמפרטורה קרה ולא מזמינה יציאה החוצה. כדי להתחבר לתדר של מימד הזמן על האדם לבצע פעולה של התכנסות פנימה. ההתכנסות יוצרת זמן שבו האדם יכול לספוח את השפע שקיבל. יש לו זמן לחשוב, לעבד וליצור דברים חדשים. הוא יכול לעבור תהליך פנימי ולהתמודד עם ‘המכות’ שהוא מקבל מהמציאות. בזמן התכנסות ועבודה פנימית הוא מבין שאותם ניסיונות או קשיים שהוא עובר בחייו, מחשלים אותו ומכינים אותו לקראת יציאה החוצה בעוצמה נכונה ובביטחון. ההתכנסות מאפשרת זמן חשיבה ועבודה פנימית, האדם יכול להתמקד בשינוים שהוא רוצה לקיים, וליזום עשיה מחודשת. 

מבחינה רוחנית זה הזמן לשתילת זרעים בקרקע הפנימית בנפש.חג ט”ו בשבט מזכיר לאדם שלמרות החושך יש גם שפע, הזנה ופריון. עוד מעט באביב הוא יראה את כל מה שהוא נטע פורץ החוצה.

תרגיל לט”ו בשבט

התרגיל מתאים גם לשאר ימות השנה אך עוצמת ההשפעה שלו גדלה ומתאימה לט”ו בשבט ולראש השנה לאילנות. התרגיל יעיל לחיזוק החיבור ליסוד האדמה, יצירת קרקע פנימית לתהליכים רגשים, חיזוק הביטחון העצמי, יצירת המשכיות, וחיזוק העקביות ויכולות ההתחיבות וההתמסרות לתהליך. התרגיל גם מחזק את יכולות ההקשבה, והחיבור הטבעי לגוף ולילד הפנימי.

  1. בחרו זרע או שתיל. 
  2. הכינו קרקע לשתילה בעציץ או באדמה.
  3. בזמן השתילה בקשו שהזרע או השתיל שאתם שותלים באדמה יסמל את הזרעים שאתם רוצים לשתול בנפש. בקשו על המציאות שאתם רוצים שתצמח בחייכם:
    אהבה עצמית, אהבת אמת, זוגיות, שלום בית, בריאות הגוף והנפש, בית, שפע גשמי ורוחני, פרנסה, הגשמה עצמית, גילוי היעוד, הצלחה בחינוך הילדים, גבורה ואומץ, שינוי הרגלים שלילים, התחדשות וכל העולה על ליבכם.
  4. השקיעו בגידול הצמח שלכם באופן יום יומי ולימדו על התנאים המתאימים לו. 

תוכן עניינים

שתפו את הבשורה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטספ
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב telegram
טלגרם