תסמונת קדם וסתית pms

תוכן עניינים

תסמונת קדם וסתית היא תופעה שאינה חייבת להיות חלק משגרת החיים. ההרגל לקבל את הכאבים וחוסר האיזון ההורמונלי הוא הרגל שנוגד את הטבע. במצב של איזון גוף ונפש לא אמורות להתקיים תופעות טרום מחזור כלל. הדרך המאוזנת היא שהאישה תרגיש את גופה ובהתאם לחיבור שלה עם הגוף והיכרות עם המחזור החודשי היא תדע בדיוק מתי תתחיל הוסת.

כדי לשמור על בריאות מערכת המין הנשית יש לעבוד בשני היבטים – גוף ונפש. בפרט בנושאים גניקולוגיים חייבים להתייחס להיבט הנפשי והרגשי. אף על פי שהוסת מגיעה אחת לחודש כדי להימנע מתופעות טרום וסתיות יש להכין את הגוף במהלך החודש. ולכן מומלץ לסגל את העצות בגוף במקביל לתהליך פנימי על ההיבטים בנפש של תסמונת קדם וסתית.

תופעות טרום מחזור יכולות לכלול: כאבים בשרירים, כאבי בטן, כאבי גב ורגלים, כאבים בשדים או במפרקים, בטן נפוחה ושדים נפוחים, הקאות ובחילות, עייפות, תשישות, חוסר תיאבון או תיאבון מוגבר, עצבנות, רגישות וחרדה. תופעות אלו יכולות להופיע בין שבוע לשבועיים לפני הוסת ולהימשך עד יום לאחר תחילתה.

היבט גופני

  • מומלץ להימנע ממזונות כמו: פחמימות ריקות: קמח לבן, סוכר מעובד, אורז לבן, חלבון מן החי -מוצרי חלב, עוף, בשר בקר, קפאין, מזון מעובד, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח, מזון עתיר בשומן כמו חטיפים, מזונות מטוגנים, פיצוחים וכו’.
  • מומלץ להוסיף לתפריט: עלים ירוקים מכל הסוגים: חסה, סלרי, כוסברה, מנגולד, שום, שומר, זרעי דלעת, זרעי חמניה, אגוזי מלך, פיסטוקים, זיתים, שקדים, שיבולת שועל, אספרגוס, גזר, בננה, שזיף, שורש כורכום.
  • קטניות מונבטות: עדשים, מש, אזוקי, פול, אפונה יבשה, חומוס (בכמות מעטה). שימי לב, מאחר וכמות החלבון מן החי פוחתת בתפריט יש להשלים את כמות החלבון ממקורות נוספים. קטניות מונבטות הן מקור חשוב לחלבון בגוף. חשוב שהקטניה תהיה מונבטת אחרת הגוף לא יצליח לקבל את הערכים הבריאותיים מהקטניה.

  • צמחי מרפא בטינקטורה או קפסולות: שורש מאקה, שיח אברהם, תמצית רימונים, מורינגה, קמומיל, שיבה -לענה, ילקוט הרועים, סרפד, מליסה, היפריקום – פרע מחורר, אלת המסטיק, עוזרר, שרף מור.
  • תוספים: במקרים מסוימים יועילו תוסף ברזל, קומפלקס ויטמיני B או B12.
  • צמחי מרפא בחליטות: קינמון, שיבה – לענה, קלנדולה, היביסקוס, כורכום, פקעות ורדים, יסמין, מרוה, טימין.
  • שמנים אתריים להדפה במבער: מרוה מרושתת, שומר מתוק, אגוז מוסקט, תפוז, גרניום, לבנדר, ורדים.
  • שמן לעיסוי להקלה על כאבים ותופעות נלוות: בחרו בין 3-4 מהשמנים בסעיף הקודם. מלאו צנצנת בחצי כוס שמן שקדים וטפטפו בין 50-100 טיפות מהשמנים שבחרתם. השתמשו בשמן במהלך החודש לעיסוי כפות הרגלים, העורף והרקות. במקרה של כאבים לפני מחזור או בזמן הביוץ תוכלו למרוח את השמן על הבטן , גב תחתון ורגלים או על כל מקום אחר בגוף.
  • פעילות גופנית: כדי להקל על כאבי מחזור יש לעזור לגוף על ידי הנעה. פעילות גופנית מניעה את הגוף במהלך החודש ומאפשרת לדם לזרום בקלות בזמן הוסת. במידה ולא מתקיימת פעילות גופנית לדם קשה יותר להתפנות מן הגוף ואז עולה תחושת הכאב. יועילו בפרט תרגילים שעובדים על בטן תחתונה וריצפת אגן.

היבט תודעתי

הדבר החשוב ביותר להבין על תסמונת קדם וסתית הוא שכל התסמינים נובעים מהמצב הרגשי של האישה במהלך החודש. כל התהליכים הרגשיים מתנקזים לזמן הוסת, ובמידה והיו אירועים או עניינים שהאישה הדחיקה במהלך החודש או במהלך חייה – אותם עניינים יצופו על מנת להתפנות מהמערכת. אם לא נעשית עבודה פנימית על אותם עניינים ודפוס ההדחקה הרגשית נמשך הכאבים והתסמינים השונים עלולים להימשך.

תסמונת קדם וסתית קשורה ליסוד האדמה ולספירת יסוד. ספירות ויסודות אלו קשורים לתחום של חיבור עצמי וחיבור למיניות הנשית. כאבי מחזור ותסמינים נוספים סביב הוסת החודשית יכולים להעיד על ניתוק עצמי או ניתוק בין המחשבות לבין הרגשות, או ניתוק של האישה מהמיניות העצמית שלה.

גם תוכל להעיד על התמודדויות על טראומות ואירועי ילדות לא מעובדים. בפרט טראומות מיניות, או אירועים סביב ההתפתחות המינית. תסמונת קדם וסתית קשורה בפרט לשנים בין התבגרות לנערות אלו השנים בהן נבנית הזהות הנשית. אמירות שנאמרו או תגובות שליליות של החברה בגילאים אלו עלולות להשפיע על תפיסת הזהות המינית שלה. יכול להיות שהאישה לא תאהב את עצמה או לא תאהב את היותה אישה, או שהיא תחשוב שהיא פשוט לא מספיק נשית.

תסמונת קדם וסתית גם קשורה לאיזון הילדה הפנימית, החלק בנפש שאחראי על תגובות אימפולסיביות ויצריות. תחומים נוספים בנפש הקשורים לתסמונת זו: פיזור בנפש, חוסר הגנה, חוסר ערך עצמי, הפרעות קשב, ניתוק מהמעשים, בזבוז כסף או זמן, חוסר גבולות, הדחקה רגשית, כעסים מודחקים, קשר רעוע עם אמא, אבא לא נוכח \ דמות אב שלילית.

הגלריה

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן