תוכן עניינים


ספירת נצח היא הספירה הראשונה שתפקידה לתרגם את העולם הפנימי ואת הרגשות – למעשים ותגובות בפועל. מהותה של ספירת נצח היא כל מה שמבטא נצחיות: חיים, ניצחון האור על החושך, התמדה, נצחיות הנשמה. היא מבטאת באופן ספציפי את מידת הביטחון של האדם.

במצב מאוזן ספירת נצח תבטא:

אמונה עצמית וביטחון, אנרגיה גבוהה, אופטימיות ויציבות רגשית. חוסר דאגה, ביטחון עצמי שגרה קבועה ובריאה. נראה יכולת לקיחת יוזמה ואת הכוחות להשקיע, להתמיד ולהתחייב לרעיון מסוים באופן עקבי. מידת נצח תסמל גם הרגלים חיובים, יכולת התחדשות, ושליטה עצמית בתגובות ובמעשים גם במצבים רגישים. משמעותה של הנצח היא מסירות נפש שמגבירה את עוצמת האור ומנצחת את כל סוגי החושך.

בחוסר איזון ספירת נצח תבטא:

מצבים של ריקנות ומוות פנימי, חוסר ביטחון וחוסר אמונה עצמית או כללית. קושי לשמור על הרגלים בריאים או שגרה יציבה. בעיטה בממסד ובכל מסגרת שהיא, פוסט טראומה, התמכרויות, אובססיות ומחשבות טורדניות. כל דפוסי החשיבה שחוזרים על עצמם ללא שליטה נקראים הנצחה של המוח. (כן, בדיוק כמו OCD)
איברי גוף קשורים:
רגל ימין עד כף הרגל כולל הקרסול, שחלה ימין, אשך ימין, כליה ימין עפעף ימין ואוזן שמאל.

כלי לאיזון ספירת נצח

העיקרון של התרגיל:

מידת נצח מסמלת את ההרגלים של האדם הפעולות שחוזרות על עצמן מדי יום. כאשר האדם ממלא את חייו בהרגלים חיובים הוא שרוי בשגרה בריאה ורוב תחושותיו הן חיוביות. הרגל הוא כמו טקס משמעותו סדר פעולות קבוע מראש בזמן קבוע. כמו הדלקת נרות וקידוש כל שישי. אותו סדר של פעולות חוזר על עצמו באותו הזמן. הרגלים שלילים מבחינת התורה הם כמו טקסים של עבודה זרה.
עבודה = הרגל
זרה = שלילי, זר לרצון של האדם.
הפעולה או ההרגל קיימים בחיים שלו אבל יכול להיות שהוא לא באמת רוצה אותם. כמו לדוגמא מישהו שמעשן אבל בתוך תוכו רוצה להפסיק. לפי הגישה הקבלית אנחנו לא מנסים להלחם או ‘לצאת ראש’ מול היצר הרע. כפי המהות של ספירת נצח גם בכלים בנפש אנחנו מתמקדים בהגברת האור על החושך במסירות נפש.

התרגיל: קיבוע מעשה חיובי

1.בחרו מעשה חיובי אחד פשוט.
2.חזרו עליו כל יום באותה שעה ובאותו האופן בדיוק.
לדוגמא: הכנת סלט ירקות בריא כל יום בשעה 10:00.
למי שקשה לשמור על שעה מדויקת יכול לקיים את התרגיל עד השעה שבחר. נגיד עד השעה 10 בדיוק.
דוגמאות לפעולות חיוביות: סלט \ מיץ \ שייק \ אוכל בריא, שימוש בצמחי מרפא, תרגיל נשימה, פעילות גופנית, תרגול כלים לעבודה פנימית, תפילה, ריקוד, יצירה, נגינה, ציור, למחוא כפיים, לקפוץ במקום, לחייך אפילו באופן יזום, לצחוק מבדיחות או ממים.
דוגמאות לפעולות לא חיוביות: לעשן סיגריות, לאכול דברים שלא בריאים אבל מנחמים, לברוח למדיה חברתית או לתקשורת עם אנשים אחרים, אלכוהול, סמים או כל פעולה אחרת שמנתקת אותך מעולם הרגש.

תוכן עניינים

שתפו את הבשורה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטספ
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב telegram
טלגרם