תוכן עניינים

ספירת גבורה היא הספירה ההפוכה לחסד. החסד מלמדת את התודעה אהבה ונתינה, ואילו הגבורה מלמדת את האדם גבולות, כבוד, איפוק וסבלנות. הגבורה היא ספירה מחייבת לבריאות רגשית, בין העבודות הקשות ביותר היא הצבת גבולות נכונים – פנימיים וחיצוניים. הגבורה קשורה לתפקודיה של מערכת החיסון, יד שמאל והלב.

כוח בנפש – גבולות

גבולות הם בין התחומים החשובים ביותר בתודעה. כל סוג של חווית חיים מאוזנת ובריאה דורשת גבולות יציבים. הגבולות הם גם ההגנות של האדם: הגנות רגשיות או הגנות פיזיות. יכולת הצבת הגבולות מתחלקת לשניים: גבולות פנימיים וגבולות חיצוניים. הגבולות הפנימיים הם גבולות שאדם מציב לעצמו כדי להישמר – כמו לדוגמא לא לסכן את עצמו או להציב את עצמו במצבים של פגיעה או הרס עצמי. גבולות חיצוניים הם כל הגבולות שהאדם מציב כלפי החברה כמו לדוגמא להציב גבולות מול הבוסים והעמיתים בעבודה, בתוך מערכות יחסים ועוד.

גבול חזק ויציב שומר על שלמות הנפש, לדוגמא: אם ניקח כלי פשוט כמו כוס שתיה, נרצה שיהיו לכוס גבולות חזקים. במידה והגבולות של הכוס יהיו חלשים כל המים ישפכו החוצה ובלתי יהיה אפשרי לשתות אותם. אותו הדבר גם מתרחש גם בנפש – כאשר הגבולות של האדם חלשים גם השפע שרוצה להגיע אליו לא מצליח להחזיק. בנפש האדם יכול לחוות רחמים עצמיים, קושי להתגבר על מצבים קשים בחייו, רגישות יתר וחוסר סבלנות.

השפעה גופנית – איברים

איברי יד שמאל:
כתף, זרוע, מרפק כף היד
הלב
מערכת חיסון
עין שמאל

ספירת גבורה אחראית בין היתר גם על תפקודים מסוימים של מערכת חיסון. לפי חכמת הקבלה כל אחד מהאיברים הוא שיקוף של תפקוד רוחני. ולכן מערכת חיסון בגוף צריכה להיות בעלת גבולות חזקים על מנת לזהות את המזהמים והרעלנים. מערכת חיסון חזקה בגוף היא תוצאה של מערכת חיסון רוחנית חזקה. כאשר אדם יודע לעבוד עם ספירת הגבורה שלו הוא יודע לאתר את הכוחות השליליים בנפש ולעשות עבודה של גבולות מולם. בכך גם מערכת החיסון הפיזיולוגית מתחזקת.

ספירת גבורה באיזון:

במצב מאוזן ספירת גבורה תתבטא בגבולות יציבים וברורים לאדם ולסביבתו. האדם יצליח להציב גבולות בנועם ולא מתוך קפדנות או קשיחות. האדם יפעל מתוך מוסר פנימי, יצליח לשמור על איפוק ודחיית סיפוקים. בנוסף הוא יצליח להימנע מרצונות הרסניים שיכולים להוריד אותו למטה.

במצב מאוזן האדם ידע לכבד את עצמו ואת סביבתו, יהיה לו כוח סבל גבוה ויכולת להתגבר גם על מצבים קשים בנפש. הגבורה תבטא גם יכולות התבוננות עמוקה ויכולות ניתוח ואבחון מצבים, בזכות יכולות אלו האדם תמיד מציב את עצמו כתלמיד של המציאות. הגבורה תבטא הקשבה ללב, הקשבה רגשית ותחושת עושר פנימית.

ספירת גבורה בחוסר איזון:

במצבים של חוסר איזון או מחלות בגוף ובנפש יופיעו ביטוים עוצמתיים של ספירת גבורה: פריצת גבולות וחוסר גבולות במחשבות, ברגשות ובמעשים. יכול להתבטא גם במצב הפוך של גבולות נוקשים יתר על המידה וקפדנות יתר. גם תתבטא בביקורת עצמית או סביבתית קשה ושיפוטיות כלפי כל היבט במציאות.

מבחינה רגשית יעלו רגשות של כעס, שנאה, פחד וחרדה. כלל הרגשות שיתעוררו כשהאדם מרגיש שעברו את הגבול שלו. חוסר איזון של ספירת גבורה יתבטא גם בהתפרצויות רגשיות, קושי להיות נאמן לשלבים בתהליך וניסיון ‘לדלג’ ישר לתוצאות ללא עבודה או השקעה. גם יתבטא בחוסר כבוד עצמי או חברתי, קושי בקבלת החלטות, וקושי להתמודד עם מצבים שליליים בחיים. מבחינה פנימית האדם יחיה בתחושה שכל הזמן ‘חסר’ לו משהו, או שהחברה גוזלת ממנו משהו.

מחלות קשורות

מחלות זיהומיות, חולשה חיסונית, מחלות לב, אנגינה פקטוריס, דלקת שריר הלב, בעיות לחץ דם, מחלות ודלקות בעין שמאל או באיבריה, מחלות, שברים, נקעים בעצמות בשרירים או בגידים של איברי יד שמאל.

כלי לאיזון הספירה:

בחר גבול אחד שקל לך להציב לעצמך. במהלך השבוע תרגל את הצבת הגבול הזה. כמו לדוגמא: לא לחשוב מחשבה אחת שמזיקה או מעלה רגשות שליליים.

צמח

ג’ינג’ר

הצמח של ספירת גבורה הוא הג’ינג’ר או בשמו המקראי ‘קציעה’. הג’ינג’ר הוא שורש חריף שמוצאו במזרח אסיה אך הוא מוכר גם ברפואת הצמחים היהודית ומוזכר בתנ”ך כחלק מצמחי הקטורת אותה היו מקריבים בבית המקדש. הטעם החריף קשור לספירת גבורה שמייצגת אומץ לב, כוח עוצמה וביטחון. בין סגולותיו של הג’ינג’ר הוא גם חיזוק מערכת החיסון ופינוי מזהמים ורעלנים מן הגוף ויעיל לזרימת הדם מהלב אל האיברים.

את הג’ינג’ר ניתן לצרוך במאכלים או בחליטות תה, בהדפה כשמן אתרי במבער שמנים או כמיצוי אלכוהולי – טינקטורה.

אם אתם רוצים להרחיב את הידע ואת ארגז הכלים המקצועי שלכם – מוזמנים למאסטרקלאס הקרוב בנושא

עשר הספירות וגוף האדם – להרשמה לחצו כאן

הגלריה

לגלריה באינסטגרם לחצו פה

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן