מחלות מערכת הנשימה – ההיבט הרוחני

תוכן עניינים

מחלות מערכת הנשימה ובכללם מחלת השפעת, נגיף הקורונה Covid -19 ונגיפים ממשפחת ה Sars הם נגיפים הפוגעים במערכת החיסון ודרכי הנשימה. הריאות, האף, הגרון ואיברים נוספים בגוף מושפעים באופן ישיר ועקיף ממחלות אלו. תסמינים נלווים כמו חום, צמרמורות והקאות מעידים גם הם על חומרת המחלה. לפי חכמת הבריאות הטבעית ביהדות לכל מחלה יש שורש בנפש, לפי מפת הנפש ניתן להבין את המשמעות הרוחנית בתודעה של האיברים שנפגעו.

מחלת הקורונה אמנם מחלה חדשה שתקפה את האנושות עקב הדבקה בנגיף. אך למרות היות המגפה מחלה חדשה, מחלות מערכת הנשימה מוכרות ומוזכרות במקורות רפואים רבים בספרות המקצועית המערבית ובגישה המשלימה. בנוסף לגישות הטיפוליות המסורתיות בגוף באמצעות תזונה, שמנים אתרים, צמחי מרפא, ומרקחות ביתיות שונות ישנה גם התיחסות רוחנית למחלות. הקבלה מתיחסת להיבטים התודעתים של המחלה כחלק עיקרי מתהליך הריפוי והשיקום. יתרה מכך, במידה והמחלה לא נפתרה מהשורש היא עלולה לחזור במקומות אחרים ובדרגות חומרה שונות.

להמשך קריאה על טיפול משלים למחלות מערכת הנשימה באמצעות תזונה, צמחים, שמני עיסוי ומרקחות ביתיות לחץ על הקישור מחלות מערכת הנשימה – המכלול הטבעי

הריאות – כוח ההתחדשות

איברים פגועים

מחלות מערכת הנשימה ובכללם מחלת הקורונה פוגעת בריאות ובדרכי הנשימה.
תסמינים שיכולים להעיד על מחלה בדרכי הנשימה:

חום
שיעול
ליחה
צינון
צמרמורות
בחילות
הקאות
אובדן תיאבון
חולשה בגפים
תשישות ועיפות
אובדן חוש הטעם והריח

במצב של מחלה האיברים הפגועים יהיו בעיקר: הריאות, האף, גרון, סינוסים השקדים ותפקודי מערכת החיסון בגוף. מערכת העיכול תעבוד במתכונת מצומצמת על מנת לא להכביד על מערכת החיסון שעובדת שעות נוספות. זמן המנוחה שהגוף מקבל בזמן המחלה מאפשר לאדם גם לעשות חשבון נפש. המנוחה וההרפיה מהשגרה גורמים לאדם לעצור ולהתבונן על מהלך חייו.

מטרת זמן המנוחה הוא גם להבין תובנות ולהסיק מסקנות לגבי ההתנהלות היום יומית ועל מנת לשפר את המקומות הדורשים תיקון. מטרה נוספת של זמן חשבון הנפש הוא על מנת שהאדם ישאל את עצמו מדוע הוא קיבל דוקא את אותה המחלה באיברים שנפגעו. הקבלה מביאה סיבות רוחניות אפשריות הקשורות למחלות מערכת הנשימה. הקבלה מדברת על תכונות, רגשות ותנועות שיוצאות מאיזון בעולם הפנימי בהן מומלץ להתמקד גם במקרה של מחלה כמו מחלת הקורונה.

המשמעות הרוחנית

המשמעות הרוחנית של מחלת הקורונה קשורה לספירות חסד, גבורה, תפארת וכתר. ספירת כתר מיצגת בכלליות את הגוף כולו ואת המציאות החיצונית של האדם. הספירות חסד גבורה ותפארת מיצגות את מערכת הנשימה ומערכת החיסון. היסודות שמשתתפים יהיו יסוד האויר ויסוד המים. הספירות והיסודות שמשתתפים במחלה אחראים על עולם המחשבה ועולם הרגש והם אלו שיצאו מאיזון. על מנת להגיע למצב של הרמוניה יש לאזן אותם גם באמצעות העבודה הפנימית על התחומים שנפגעו.

לפי הקבלה המשמעות הרוחנית של נגיף הקורונה יכולה להעיד על חדירת גבולות, פחדים, חרדות ובפרט חדירת גבולות לתחומי המחשבה והשכל. המחלה יכולה לסמל גם הזנה שכלית לא נכונה ,מעין ג’אנק פוד לתודעה. הזנה שאינה נכונה יכולה לכלול ריבוי חדשות או אקטואליה, מידע חדשותי שגוי, חוסר במידע ותוכן חיובי וחוסר תרגול של עבודה פנימית. ריבוי התוכן השלילי מחליש את התודעה ובעקיפין גם את מערכת החיסון. תודעה שאינה רגילה לעבודה פנימית יכולה להיות חלשה מול ריבוי התוכן השלילי שהיא חשופה אליו מדי יום.

הקורונה היא מחלה שקשורה לספירת כתר שמיצגת גם את העולם הפנימי וגם את העולם החיצוני של האדם. שכן אחת ההשלכות שלה הוא הבידוד – המציאות החיצונית של האדם מבודדת חברתית לתקופת ההחלמה, גם החיצוניות של האדם עוצרת וגם הפנימיות מושפעת מחוסר תקשורת ומגע חברתי. בזמן הזה האדם שנשאר לבדו יכול למנף את הזמן להצלחה וצמיחה, או שהוא יכול לשקוע בתהום של בדידות, שיעמום ורחמים עצמים. מידת האמונה של האדם קשורה לספירת כתר וגם מסמלת את כוח התקווה. האמונה מאפשרת לאדם להתחבר לתקווה ולדמיין מצב של החלמה ובריאות. כאשר המוח עוסק בתמונה החיובית ואוחז באמונה חיובית מערכת העצבים מתחזקת ובעקיפין מחזקת גם את מערכת החיסון הנשלטת על ידה.

משמעויות רוחניות נוספות הקשורות למחלת הקורונה ומחלות מערכת הנשימה:
גבולות חלשים, קושי להציב גבולות, פחד מסמכויות חיצוניות, קושי להתגבר על תאוות, חוסר סבלנות, ביקורת, שיפוטיות, רחמים עצמים, כעס, חוסר אמונה, קושי בביטוי רגשות, חוסר כלים רגשים, חוסר תקוה, יאוש, חיבור לשקר, ניתוק מהאמת, ספיקות על האמת, קושי לקיים עקרונות ואידאלים חשובים, עצלות לעבודה פנימית, פחד להתמודד עם האמת, חוסר איזון רגשי, קושי לקיים מעשים של אמונה. לדוגמא אם אדם מאמין שעליו ללכת בדרך מסוימת אך החברה סביבו אומרת אחרת האדם מתקשה לבחור בדרך האישית שלו מאחר והיא מנוגדת לדרך של הכלל.

כלים

ישנם כלים שונים ורבים הקשורים ליסודות ולספירות שאחראיות על מערכת הנשימה והחיסון. בחרתי עבורכם 3 כלים מרכזים אותם תוכלו לשלב בזמן הבידוד או בזמן כל מחלה אחרת ממנה אתם עוברים תהליך של שיקום או ההבראה. כלים אלו נבחרו והורכבו על ידי רבי נחמן מברסלב:

התבודדות בדיבור

דיבור יום יומי על המצב האמיתי שלך – בכל יום הקפד לדבר את מה שעברת במהלך היום. דבר את הקשיים שלך, הודה על הדברים הטובים. דבר על מה שבאמת מטריד אותך ויושב לך על הלב. תגיד לבורא את המקומות הכי אפלים שלך, אפילו אם הם הולכים נגדו. החשיבות היא לשים על השולחן בזמן ההתבודדות את הדברים החשובים ביותר עבורך ואת הקשיים האמייתים שאתה עובר מבלי ליפות את הדברים.

חשבון נפש

חשבון נפש יומי הוא הרגל חיובי שבמהלכו המוח לומד להעביר ביקורת נכונה. כאשר אדם מתעורר בעצמו לשים לב לתכונות ולהתנהגויות הדורשות תיקון, אין צורך לעורר אותו על ידי יסורים חמורים במציאות או בעולם הפנימי. בעצם האדם מקבל שיקופים עדינים יותר כאשר הוא לוקח אחריות על עולמו הפנימי. חשבון הנפש היומי מסוגל לעזור לנפש להתחזק ולהתמודד עם מידות שליליות בנפש. עצם תהליך השינוי הפנימי והעלאה למודעות של התכונות שיצאו מאיזון מחזקת את הנפש ו ובפרט את הגבולות הפנימים.

דיבור עם האיברים

כתוב דו שיח עם איבר אחד או מספר איברים פגועים.
מבחינה רוחנית שימוש לא נכון באיבר יכול לגרום לחולשה שלו ולהוות מצע רוחני לפיתוח מחלות. דיבור עם האיברים ובפרט כתיבת דו שיח איתם יכול לעורר בך תובנות ומחשבות חדשות שיוכלו לעזור לך לעשות חשבון נפש. בזמן כתיבת הדו שיח הקפד לשאול שאלות שיכוונו אותך לקבלת תשובות רלוונטיות מהאיברים כמו לדוגמא: מה עשיתי איתכם שאתם לא אוהבים? או איזה מעשים עשיתי שאתם לא מסכימים להם? האם פגעתי בכם באיזו שהיא צורה? התשובות שיעלו בתהליך הן תשובות שעולות מתת המודע ומרמות אנרגיה נמוכות של הגוף, ולכן חשוב להקשיב להן ולכתוב אותן.

דוגמא למעשים לא מדויקים שיכולים להיות: כאב גרון – יכול להעיד רוחנית על דיבורים לא טובים שהאדם דיבר על עצמו או על המציאות, כאב בטן – יכול להעיד על שמירת רגשות שלילים בבטן וקושי בביטוי. האיברים נפגעים מבחינה אנרגטית מאחר ונעשה איתם שימוש לא נכון. ולכן בסוף הדו שיח חשוב לפייס את האיברים ולעשות איתם שלום.

לקריאה נוספת על מערכת חיסון בתודעה – מאמר המפרט על המשמעות הרוחנית של איברי מערכת החיסון ומערכת הנשימה

מומלץ גם לקרוא את המאמר על חרדה וחולשה חיסונית – ועל הכלים בגוף ובנפש לחיזוק מערכת החיסון

גלריה – תודעת האיברים

למידע נוסף על העבודה הפנימית הקשורה למחלות מערכת הנשימה ומערכת החיסון מוזמנים לרכוש את הסדנה התחדשות סדנה המתמקדת במחלות מערכת הנשימה ומערכת החיסון.
הסדנה התחדשות מונה 5 מפגשים ומתמקדת בלימוד כלים מעשים לעונת החורף ולתסמיני מחלות מערכת הנשימה במהלך השנה. הכלים הנלמדים נוגעים במכלול הדרכים הטבעיות לתמיכה בגוף ובנפש בזמן המחלה, או למטרות מניעה וחיזוק חיסוני.
הכלים הנלמדים ברמת הגוף הם מתחומי התזונה, צמחי מרפא, ארומתרפיה ורוקחות טבעית מסורתית המבוססת על חכמת הרמב”ם.

הסדנה כוללת שני מפגשים המתמקדים בעבודה הפנימית הקשורה למחלות מערכת הנשימה והחיסון לפי חכמת הקבלה. הסדנה הותאמה ונבנתה בהתאם לתקופה הנוכחית ולמחלות מערכת נשימה הפוקדות את הגוף במהלך עונות השנה: אלרגיות, שפעת, דלקת ריאות, ברונכיטיס, סינוסיטיס, לסובלים מחולשת מערכת חיסון ועוד.
הכלים לעבודה פנימית בסדנה נבחרו בהתאם להתמודדויות האקטואליות במהלך השנה האחרונה.

לקריאה נוספת על הסדנה התחדשות

רוצים להרחיב עוד על משמעות גוף האדם לפי הקבלה?
הסדנה הבאה ‘חמש היסודות וגוף האדם’ – סדנה יומית במבצע מיוחד וחד פעמי לאחרי החגים חמש היסודות וגוף האדם – סדנה יומית

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן