תוכן עניינים

היסוד השני בסולם היסודות הקבלי הוא יסוד המים. יסוד המים ממוקם מעל יסוד האדמה ומתחת ליסודות העליונים. מיקומו של המים הופך אותו לשחקן מפתח מרכזי בתודעה: הוא נמצא בדיוק בין היסודות הרוחניים ביותר, לבין המציאות החומרית והיצר הפיזי. עובדה זו הופכת את יסוד המים לגשר שמחבר בין שני עולמות – בין העולם הרוחני לעולם המעשים.

יסוד המים בוא בין היסודות החשובים בכל תהליך בריאותי בגוף ובנפש. גם מבחינה גופנית וגם מבחינה תודעתית יסוד המים מנהל את האדם בכל רגע ממהלך חייו. האיבר המרכזי של יסוד המים הוא הלב שפועם בכל שניה, במידה והלב יפסיק לפעום האדם ימות. גם עולם הרגש הקשור ליסוד המים פועל כל הזמן. מתוך חוסר מודעות או ניתוק רגשי אפשר לפספס את קיומו של הרגש. מחלות רבות עלולות לפרוץ או להתקבע עקב מצבים רגשים ולכן עבודה עם יסוד זה היא הלב של כל תהליך שיקומי.

גם במלאכת הבריאה יסוד המים תופס חלק נרחב ואף מתפרש על פני יומיים של בריאה. פעם אחת המים מופרדים והופכים להיות שמים וים. ובפעם השניה המים שהציפו את כל העולם ולא הותירו מקום ליבשה נקווים למקום אחד. ביום זה נוצרו הימים, האוקיינוסים ומקוואות המים בעולם. המים נמצאים בכל מקום והם חיוניים לקיום האנושות והיצורים החיים, אם כמי גשמים, מי תהום או מי שתיה. כדי לשמור על איזון בעולם הפנימי יש ללמוד מיסוד המים בטבע ולהישאר בתנועה תמידית. עבודה רגשית יום יומית מאפשרת לאדם לסנן כל הזמן את הרעלים במחשבה ולהתחדש, כמו המים שזורמים כל הזמן.

החלק בתודעה

החלק בתודעה עליו אחראי יסוד המים נקרא בקבלית ‘רוח’. הרוח היא הרובד האנרגטי רגשי. רגש הוא תפקוד תודעתי שאחראי על גישור בין המחשבה השכלית לבין התגובות וההתנהגות במציאות. הרגש מעביר את המסרים ומגשר בין העולם הפנימי לבין המציאות החיצונית. לדוגמא כאשר אדם נפגש עם כל אירוע במציאות החלק הראשון שמופעל אצלו הוא הרגש. בכל רגע מחיי האדם, כל החלטה או בחירה מפעילה את המנגנון הרגשי. אפילו אם אדם בטוח שההחלטה שקיבל היא שכלית לגמרי עומד מאחורי רגש עוצמתי. הרגשות הם האנרגיה שהאדם משדר לעולם, וגם סוג האנרגיה שהוא מקבל – מאנשים, מהסביבה ומהחיים. התבוננות באנרגיה שמתקבלת מהסביבה מאפשרת לאדם לגלות את השיקופים של עולמו הפנימי.

יסוד המים קשור לאיברים הממוקמים בגזע הגוף ובעיקר אל הלב. הלב הוא הבית של הרגשות שכידוע הם מאוד מגוונים. מבנה הלב שבנוי משני חדרים מבטא את מהותו של יסוד המים: היא מהות קיצונית ומתחלקת לשנים – טוב ורע. הרגשות יכולים להוביל את האדם לשני סוגים של מציאות: לסחוף אותו למקומות של אהבה, נתינה, השפעה, התפתחות ובניה. או לחלופין הרגשות יכולים לגרום לאדם לשקוע בכאב, עצבות, הרס עצמי וחורבן.

יסוד המים באיזון ובחוסר איזון

יסוד מים מאוזן יתבטא בהתנהלות רגשית בריאה ויכולת ביטוי רגשות בהתאם למקום ולזמן. יסוד מים באיזון ילמד את האדם אינטילגנציה רגשית, יחבר לערך עצמי חיובי, ולחווית חיים התואמת לאמת. המים מסמלים תכונות של אחדות, וחיבור באמצעות דיבור ושיחה. יסוד המים מלמד להעמיק בעולם הפנימי, ולהתחבר לרגש דרך אומנות, תנועה ויצירה.

בחוסר איזון יסוד המים יגלה את רגש השנאה והעצבות. הרגשות יוכלו להתבטא גם בשנאה עצמית ובשנאה לעולם, ולחברה. כשיסוד המים מתגבר יוכלו להופיע מצבים של מרה שחורה, ותקופות הנמשכות לאורך זמן במהלכן האדם ירגיש שהוא טובע ביאוש ושאין פתרון למצבו. חוסר איזון של יסוד המים יוכל להגביר יצרים ותאוות. האדם יכול לאבד את השליטה ביצריו ולהגיע למצבים של התמכרויות לסמים, אוכל, אלכוהול או יחסי מין. יוכלו להופיע גם התפרצויות רגשיות, תכונות ורגשות קיצונים, התכנסות והתבודדות מהעולם.

איברים

האיברים של יסוד המים הם איברים הקשורים לממשק הנוזלים בגוף. לפי הקבלה הלב הוא האחראי הישיר על מחזור הדם, על טיהורו האחרון ועל חלוקת הדם לכל איברי הגוף. בנוסף לדם יש נוזלים נוספים החשובים עבור תפקודים רבים: רוק, לחלוחית העין, נוזלי העיכול והשתן כולם נחוצים לפעילות תקינה. במצבים של הפרת האיזון ביסוד המים יוכלו להופיע תסמינים או מחלות באיברים אלו. בהתאם לגישה הטבעית במקורות על מנת לאזן את היסוד יש להשלים את החוסרים, ולפנות את הרעלים העודפים שהצטברו במערכת.

איברי גוף של יסוד המים:
לב
נוזלי גוף
כליות
מערכת השתן
מערכל עיכול
גב ועמוד שדרה
רחם

כלים לאיזון יסוד

הכלים של יסוד המים יתמקדו בעיקר בסוגים שונים של יצירה ובצמחי מרפא. עולם הצומח הוא הממלכה הביולוגית בבריאה עליה אחראי יסוד המים. כל הצמחים קשורים ליסוד זה ומושפעים ממנו אנרגטית. ניתן להשתמש בצמחים פשוטים כמו צמחי תבלין, לדוגמא: מנטה, נענע, לואיזה, מליסה, עשב לימון ועוד. מומלץ להשתמש בצמחים אורגנים או בצמחים שגידלתם בעצמכם. האנרגיה הפנימית של המגדל משפיעה על התדר הרוחני של הצמחים, ולכן יש חשיבות בגידול הצמחים באופן עצמאי.

מבחינת התודעה אחד הכלים החשובים ביותר של יסוד המים קשור לכוח הדיבור. ולכן כל כלי ברמת הדיבור יוכל להועיל לאיזון היסוד. כלים כמו התבודדות – דיבור באופן חופשי עם הבורא או עם הישות האלוקית שאתם מאמינים בה. דוגמא אחרת יכול להיות טיפול שיחתי – במסגרת שיח עם מטפל או איש מקצוע ניתן להגיע להבנות מקדמות בתהליך הפנימי ולברר את העולם הרגשי.

כלים נבחרים:
בגוף: צמחי מרפא, אומנות
בתודעה: התבודדות, טיפול שיחתי

ללימוד מעמיק על חמש היסודות ואיזון גוף נפש לפי חכמת הקבלה מוזמנים לסדנה הקרובה – חמש היסודות וגוף האדם – סדנה יומית סדנה חד פעמית בלייב שתדבר על הבסיס החשוב ביותר לבריאות טבעית ורפואה מונעת. לפרטים מלאים והרשמה במחיר מבצע בקישור חמש היסודות וגוף האדם – סדנה יומית

הגלריה

לקריאה נוספת על יסוד המים מתוך הספר הפרדס היכנסו לקישור פרשת ההיכלות וחמשת היסודות

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן