תוכן עניינים

המיתוס העתיק ביותר בעולם הרפואה המשלימה הוא שלכל אדם יש יסוד דומיננטי אחד בלבד. ואולי זאת אחת השאלות היותר נשאלות במהלך לימודי רפואה סינית או כל רפואה מסורתית המבוססת על חכמת חמש האלמנטים: ‘מה היסוד שלי?’. ההבנה שנתפסה במהלך השנים האחרונות היא כי יש רק יסוד אחד ספציפי לכל אדם המאפיין אותו. ואמנם אכן יש יסוד עיקרי שאיתו עובדים, אך הקבלה מביאה גישה מעניינת לאבחנה ואף טוענת שהיסוד הדומיננטי יכול להשתנות.

לפי חכמת היסודות העולם כולו מורכב מאדמה, מים, אויר, אש ואור. כדי שהעולם יתפקד בהרמוניה ובאיזון כל היסודות צריכים להתקיים בו. גם גוף האדם מורכב מאותם יסודות בדיוק. מצב של הרמוניה בין היסודות משמעותו מצב של בריאות בגוף. כאשר אחד מהיסודות יוצא מאיזון נוצרות מחלות בגוף ובנפש.

משמעות חשובה של הקבלה היא הרפואה המונעת. חכמת הקבלה טוענת שאם אדם יודע לזהות את היסוד שיצא אצלו מאיזון הוא גם יודע באיזה כלים עליו להשתמש כדי לאזנו. יתרה מכך, לפעמים כאשר האדם אינו מודע לשפה של הגוף ואינו מכיר את התנהגות היסודות, הגוף שלו מושך אותו באופן תת מודע אל הכלים העיקרים שיעזרו לו להתמודד באותה התקופה.

הגישה הקבלית טוענת שכל אדם מתמודד במהלך חייו עם כל היסודות. במהלך השנה יש עונות מסוימות שבהן מזג האויר מתגבר – בחורף הקור מתגבר, ובקיץ החום מתגבר. זה אומר שבחורף מתמודדים עם יסוד המים מאחר והקור והגשמים מתגברים, ובעונת הקיץ מתמודדים עם יסוד האש שמתבטא בחום. בחורף יש התמודדויות אחרות מבחינת מחלות בגוף וקשיים רגשיים שונים מאשר בעונות הקיץ, האביב והסתיו. אותו הדבר מתרחש גם בנפש, יכולה להיות תקופה שבחוץ קיץ אבל מבפנים האדם מרגיש בהסתגרות של חורף.

כל אדם במהלך מסע החיים מתמודד בכל פעם עם יסוד אחר בגוף ובנפש. על מנת להגיע להרמוניה מלאה יש ללמוד כיצד להתמודד מול כל אחד מהיסודות. זה כמו תחנות במסע, כאשר בכל תחנה לומדים תובנות אחרות וכלים שונים. בכל אחת מהתחנות במסע התודעה משחררת התנהגויות ורגשות שלא משרתות אותה יותר. כתוצאה מכך – האדם גדל, מתפתח ומגיע לאיזון פנימי.

חכמת חמש היסודות מחלקת את החומרים והאלמנטים בטבע בהתאם ליסודות. באמצעותה ניתן להבין מול איזה יסוד מתמודדים בכל תקופה בחיים. כלומר יכול להיות שאתם חשים משיכה לשיטת טיפול או תחום לימודי מסוים. אולי הבנה שמגובה באינטואיציה חזקה שדוקא כלי מסוים או שיטת ספציפית יכולה לעזור לכם. לאחר שתבינו עם איזה יסוד אתם מזוהים, תוכלו להרחיב את הידע ולהבין אילו מאפיינים בנפש יצאו מאיזון ואילו כלים נוספים מתאימים לאיזון היסוד.

לקריאה נוספת על היסודות: המאפיינים, האיברים, הכלים והחומרים הקשורים אליהם בקישור – חמשת היסודות

תזונה – יסוד האדמה

תזונה היא הכלי העיקרי של יסוד האדמה. המזונות והצמחים המשמשים למאכל האדם ולמאכל של בעלי החיים חייבים את הקרקע הפוריה על מנת לגדול. ההזנה היא הכלי הראשוני והבסיסי ביותר שהאדם מכיר מרגע הולדתו. במזון יש ערכים בריאותים וחומרים הנחוצים לבנית הגוף והאיברים. ויטמינים, מינרלים, חלבונים שומנים ופחמימות כולם נחוצים לכל תפקודי הגוף. החיבור לתזונה, אכילה, תזונה בריאה ונכונה מסמל את החיבור ליסוד האדמה.

אם התזונה היא הכלי שמדבר אליכם כרגע יכול להיות שיסוד האדמה שלכם יצא מאיזון. יסוד האדמה מסמל את הרגלים, כפות הרגלים, את מערכת העיכול ואת הרכב הדם – כולסטרול, שומנים, ברזל, המוגלובין ויטמינים ומינרלים נוספים. כאשר האדמה יוצאת מאיזון איברים ותפקודים אלו יכולים להיפגע. כשהאדמה יוצאת מאיזון באופן טבעי הנפש תרצה הזנה נכונה ולכן תימשך לכיוון של אכילה בריאה, תיקון דפוסי אכילה, אכילה רגשית. בנפש יסוד האדמה מסמל קרקע יציבה וביטחון.

תנועה – יסוד המים

יסוד המים קשור לתנועה, מים בריאים ונקיים הם מים שנמצאים בתנועה כל הזמן. מי הים ומים של מקוואות מים צריכים להיות בתנועה של זרימה. ברגע שהמים עומדים הם בסיס לריכוז של מזיקים ועובש – אותו הדבר מתרחש גם בגוף ובנפש. יסוד המים מסמל את עולם הרגש, כאשר הרגשות אינם בתנועה וזרימה, גם האדם מתקשה להתחדש ולהרגיש רגשות שונים ממנעד הרגשות הרחב. חוסר תנועה משקף חוסר תנועה רגשית ותקיעות אנרגטית. איברי הגוף של יסוד המים יהיו קשורים ללב ולנוזלי הגוף, לגב, עמוד השדרה ולתפקודים שונים של מערכת חיסון, הרחם ומערכת העיכול. תפקידו של הלב הוא להניע את הדם לכל האיברים ולכן במקרים שבהם יסוד המים יוצא מאיזון הגוף כולו עלול להיפגע. בנפש יסוד המים יתבטא בחיבור לאמת ותודעה של אהבה.

אם אתם חשים משיכה לתחום התנועה, ריקוד, מחול, יוגה, אימוני גמישות, אקרובטיקה – התעמלות קרקע, התעמלות אומנותית, או כל תחום תנועתי אחר זה אומר שיסוד המים שלכם רוצה הנעה וביטוי. זה אומר שיש רגשות שרוצים לצאת החוצה דרך הגוף באופן יצירתי ולהתבטא כפי שהם. תנו להם.

שמנים אתריים – יסוד האויר

יסוד האויר קשור גם לחומרים שנמצאים באוויר. חומרים שונים מעופפים באויר: חידקים, מינרלים, וגם חומרים נדיפים כמו מולקולות ריח. החומר העיקרי שנתמקד בו הוא השמנים האתריים. החומרים המזיקים כמו החידקים והנגיפים יכולים להיות מנוטרלים על ידי חומרים נדיפים מהצמחים שגם הם מסתובבים באויר. ישנם שמנים אתרים שהרחתם מסוגלת לחזק את כוח החיסוניות הטבעית של הגוף. איברי יסוד האויר הם המוח ומערכת העצבים שגם אחראים על חוש הריח בגוף.

אם אתם מתחברים לשמנים אתריים, או לתחום של לרוקחות טבעית ומרגישים שאתם במימד החמישי רק מלהריח לבנדר אז כנראה שאתם מתמודדים כרגע מול יסוד האויר שלכם. יסוד האויר קשור לכל בעיות הראש והמחלות הנוירולוגיות, הוא גם קשור לכל כאבי מערכת העצבים בגוף. בנפש הוא יתבטא בבהירות שכלית וחיבור רוחני.

עבודת מודעות – יסוד האש

יסוד האש הוא היסוד הראשון שאינו ממוקם באיבר גוף ספציפי אלא קשור לתפקודים של הגוף. יסוד האש קשור לרמת האנרגיה, טמפרטורת הגוף והדופק. תפקודים אלו קשורים גם לחום הגוף ולמהירות זרימת האנרגיה. בדיוק כפי שאש מחממת ומקררת גם יסוד האש בגוף משפיע על מהירות הדופק, רמת האנרגיה וחום הגוף.

עבודת מודעות היא הכלי העיקרי של יסוד האש. יסוד האש אחראי על מימד נרחב בתודעה: תפיסות העולם וכוח הרצון של האדם. אם אתם עוסקים בעבודת מודעות וצוללים בקלות לערימות של מידע ולתוך העולם הפנימי שלכם בלי פחד, זה אומר שאתם עכשיו מתמודדים מול יסוד האש. בנפש יסוד האש יסמל חיבור לרצון, הגשמה, שמחה ואומץ.

כוח הדמיון – יסוד האור

היסוד האחרון בסולם היסודות בקבלה הוא יסוד האור. גם הוא כמו יסוד האש ממוקם מחוץ לגוף ואינו קשור לאיבר ספציפי. יסוד האור מסמל את ההילה החיצונית והגדולה של הגוף מה שגם נקרא- השדה האנרגטי. יסוד האור מסמל את העולם הפנימי ואת המציאות החיצונית. בתודעה הוא קשור לקודקוד הראש ולתפקודיה של קליפת המוח הקדם מצחית. הוא חלק במוח שממשיך להתפתח יחד עם האנושות. קליפת המוח הקדם מצחית היא החלק הגבוה ביותר בראש, מה שמעיד על התיפקודים הגבוהים ביותר בתודעה השייכים ליסוד האור.

יסוד האור קשור למצבים של אור וחושך בחיים ומסמל את המצב הכללי במציאות. יסוד האור יענה על השאלה: האם האדם בתקופה של אור בחייו או האם הוא בתקופה של חושך?
במצב של איזון האדם יתמודד בצורה בריאה, גם במצבי חושך הוא יחוש שלמרות הקושי הוא רואה את הטוב. הוא יהיה מסוגל להיות במודעות ולשמור על אמונה וביטחון שהדברים יסתדרו. לכן הכלי של יסוד זה הוא גם כלי גבוה מאוד ונקרא כוח הדמיון. כאשר אדם יודע לעבוד עם כוח הדמיון שלו זה אומר שקל לו יותר להתחבר לאמונה ולביטחון גם במצבים של קושי. כדי להיות מסוגל להאמין חייבים לדעת לדמיין גם מצב חיובי למרות החושך הקיים במציאות.

מעוניינים ללמוד עוד על משמעות איברי הגוף? רוצים לדעת איזה רגשות ותופעות נפש קשורות לכל יסוד? ואילו כלים חשובים ישמשו לאיזון כל אחד מהיסודות? – חמש היסודות וגוף האדם סדנה יומית – סדנה חד פעמית להיכרות עם האבחנה הקבלית של גוף האדם לפי חכמת היסודות. במשך 5 שעות נצלול למרחב הקסום של התודעה ונכיר את העולם הפנימי שלנו ממקום שלא הכרנו.

הגלריה

תוכן עניינים

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן