ההיבט התודעתי של איברי הגוף

לפי חכמת הקבלה לכל אחד מאיברי הגוף יש משמעות רוחנית. איברי הגוף מחולקים לפי חמש יסודות ועשר ספירות, נוסחאות הבסיס להבנת הגוף והנפש. כאשר אדם חולה במחלה כותב הבעל שם טוב שעליו לדבר מהעניינים הרוחנים הקשורים לאותה ספירה. ומחזק רבי נחמן ואומר שמצב מחלה מעיד על התגברות של אחד מהיסודות בעולם הפנימי. 

ההסבר הפשוט לדבריהם של רבי נחמן והבעל שם טוב הוא:

כאשר אדם חולה עליו לעסוק בענינים הרוחנים הקשורים לאיברים בזמן תהליך ההבראה. כלומר עליו לנסות להבין את הסיבה הרוחנית למחלה שלו. החיפוש הרוחני באמצעות הגוף מוביל את האדם למסע בעולם הפנימי. כל איבר וסוג מחלה מגלים משמעות רוחנית אחרת לפי חכמת הקבלה.

במנוע חיפוש זה תוכלו למצוא תמצות של המשמעות הרוחנית לאיברי הגוף ולמחלות שונות לפי חכמת הקבלה. הקלידו את שם המחלה, התופעה או האיבר וחפשו את המידע הרלוונטי עבורכם. 

נשמח לקבל ממכם מיילים לגבי מחלות או היבטים רוחנים של איברי גוף נוספים שלא נמצאים באינדקס.

גרד בפי הטבעת

גרד בפי הטבעת הוא תסמין שיכול להיגרם עקב סיבות שונות כמו זיהומים בפי הטבעת, מחלות מערכת עיכול או מחלות עור. פי הטבעת קשור לספירת יסוד ובפרט ליסודות האדמה והמים. יסודות וספירות אלו מסמלות את תעלות הניקוז של הגוף. פי הטבעת הוא הפתח התחתון דרכו מתפנה הצואה החוצה מהגוף ומותירה אותו נקי מרעלים ומחומרים שאינם משרתים אותו. מבחינת התודעה גרד בפי הטבעת יכול להעיד על קושי בפינוי רעלים רגשיים מהתודעה, או קושי בהתמודדות עם רגשות שלילים. כמו כן יכול להעיד על רגש שהאדם מנסה להדחיק ולא מצליח. קשור גם ליכולת התמודדות עם המציאות, צורך בחיזוק עבודת מודעות והתמודדות רגשית עם המציאות מבלי לברוח ממנה. גם קשור לחיזוק יסוד האדמה ותחומים של ביטחון עצמי, הסכמה לשחרר רגשות שלילים, לימוד הרפיה ותרגילי נשימה, והתחדשות.

דלקת במפרקי שורש כף היד

מפרקי שורש כף היד קשורים ליסוד האדמה ולספירות חסד וגבורה. ההיבט הרוחני של איברים אלו מסמל חיבור רגשי למעשים ואת יכולות ההוצאה לפועל. גם קשור ליכולת לאזן בין נתינה ואהבה לחוץ לבין גבולות נכונים ונתינה עצמית. הדלקת באיברים אלו תוכל להעיד על חוסר חיבור או חוסר השלמה של האדם עם המעשים שלו. יכול להעיד גם או ניתוק רגשי מהמעשים והפעולות. כלומר האדם עושה משהו מסוים אבל לא באמת אוהב אותו או מרגיש מחובר אליו.

דלקת גרון

דלקת גרון קשורה לספירת דעת וליסוד האויר. ספירת דעת קשורה לתקשורת הפנימית בין המוח לבין הלב. הדעת קשורה ליכולת של האדם לנהל שיח פנימי בין המחשבות לרגשות. דלקת גרון יכולה להעיד על מלחמה פנימית ברמת המחשבה, או להצביע על תפיסות עולם או דעות שליליות ושגויות שמנהלות את התודעה. גם יכולה להעיד על קושי בביטוי רגשות או צבירת רגשות שלילים לאורך זמן.

יבלת בכף רגל שמאל

כף רגל שמאל קשורה לספירת מלכות וליסוד האדמה. היבלת בכף רגל שמאל יכולה להעיד על מגננות מול הסביבה. יכול להיות תחושות של לחץ חברתי, או קושי ביציאה החוצה ובהשתלבות חברתית. גם קשור לתחושת יציבות וביטחון וגבולות נכונים במעשים ובפעולות. יש לשים לב למקומות שהאדם הולך אליהם או נמנע מללכת אליהם. גם קשור לכעסים או דפוסי שליטה.

יתר לחץ דם \ לחץ דם גבוה

תופעה של יתר לחץ דם קשורה ליסודות האש והמים ולספירת תפארת. יתר לחץ דם יוכל להעיד על דפוסים של רגישות יתר או חוסר הגנות רגשיות. יכול להעיד על קושי בסינון המידע שמתקבל מהסביבה ובפרט סינון המידע הרגשי. יכול להתבטא בתגובות מהירות ואימפולסיביות או תחושה שכל דבר שמתרחש יכול להשפיע על המצב הרגשי. גם קשור לחוסן וחוזק רגשי ויכולת להתמודד עם רגשות שלילים ולעבד אותם. יכולת זו נבנית באמצעות התמודדות עם אירועי החיים גם האירועים הלא נעימים ולימוד השיעור החיובי מהם. יתר לחץ דם קשור גם לתחומים של פחדים, לחץ, מתח, יציבות רגשית, חיבור לאמת הפנימית, גבורה ואומץ. מומלץ לשלב בתהליך גם תזונה, פעילות גופנית מותאמת ותרגילי נשימה והתבוננות (מדיטציה). העבודה הפנימית תתרכז בהרפית מתחים ויכולת להכיל רגשות שלילים ושיפור התנועה והזרימה הרגשית.

כאב בברך ימין

ברך ימין קשורה למידת נצח וליסודות האדמה והמים. הנצח מבטאת יוזמה ועשיה חיובית, עקביות התמדה והשקעה. כאב בברך ימין יוכל להעיד על חוסר איזון של ספירות או יסודות אלו. באופן רוחני הכאב יוכל להעיד על צורך בעצירה מהעשיה או בחינת הצעדים. בתודעה היא קשורה לתחומים של גאוה, כעסים, עשית יתר, חוסר ביטחון עצמי או כלכלי, חוסר עקביות וקושי בהתחייבות. קשורה גם להתמכרויות ומחשבות טורדניות.

כאב בברך שמאל

ברך שמאל קשורה לספירת הוד וליסוד האדמה. הכאב בברך יוכל להעיד על חוסר איזון של ספירות ויסודות אלו. מבחינה רוחנית הכאב בברך שמאל יוכל להעיד על דפוסים של התנגדות למציאות וקושי להכיל ולקבל את המתרחש במציאות. גם קשור לדפוסים של רגשות אשמה, או תחושות עמוקות של חוסר אונים מול המציאות. יכול להתקשר גם לדפוסי שליטה ולקושי להכיר בטעויות האישיות, קושי להודות באמת כפי שהיא או להתעלם מהאמת על מנת להצדיק תאוות ורצונות אישיים. תחומים נוספים שיכולים להתקשר לכאב בברך שמאל: חוסר ביטחון עצמי, חוסר יציבות, קושי להרפות שליטה, עשית יתר או חוסר עשיה, עומס לאורך זמן, תחושות של דיכאון או יאוש.

כאב בירך ימין

הירך הימנית קשורה ליסוד האדמה ולספירת נצח. הירך היא החלק העליון של הרגל ומחוברת למפרק האגן שתומך בשלד כולו. כאב בירך ימין יוכל להעיד על חוסר איזון של ספירות ויסודות אלו. הכאב יוכל לבטא קושי מבחינה רוחנית ליישם או להוציא לפועל רצונות או מעשים מסוימים שהאדם רוצה לקיים בחייו. יכול להעיד גם על קושי בשמירה על אורח חיים נכון, קושי בשמירה על הרגלים בריאים או קושי בהתחייבות התמדה ועקביות. תחומים נוספים הקשורים לכאב בירך ימין: חוסר ביטחון כלכלי, חוסר יציבות כללית בחיים, תחושה של קושי בהוצאה לפועל, התמכרויות, או מחשבות טורדניות וחזרתיות.

כאב בירך שמאל

ירך שמאל קשורה למידת ההוד וליסוד האדמהספירות ויסודות אלו מעידים על תקיעות או חסימה במציאות. קושי או מכשול שהאדם מנסה לספק ללא הצלחה.ספירת ההוד אחראית על הצדקה לא נכונה של הרגלים או התנהגות מסוימת. היא מעידה על קושי להיכנע, להרפות ולקבל את המציאות כפי שהיא. משמעותה היא להרפות מעשיה כדי לראות איך הבורא מתגלה בחיים ומקדם אותם גם כאשר האדם לא עושה דבר. קשור גם לעבודה על הילד הפנימי ועל תחושות של קורבנות וחוסר אונים מול המציאות.

לחץ דם נמוך

תופעה של לחץ דם נמוך קשורה ליסודות האש והמים ולספירת תפארת. ספירות ויסודות אלו בהקשר של לחץ דם נמוך יבטאו צורך בשליטה רגשית. דפוסים של רגישות יתר או חוסר הגנות רגשיות יוכלו להתבטא גם בדפוסים של ניתוק עצמי מהרגשות מתוך חוסר יכולת להתמודד איתם. לחץ דם נמוך יוכל להעיד על קושי קיומי או צורך להתחבא ולהעלם, קושי להכיל רגשות או להכיל את הסביבה. יכול להתקשר גם לקושי בויסות חושי ותחושה שכל דבר קטן בסביבה מפריע וחודר את הגבולות האישים. גם קשור לצורך להתכנס ולהסתגר,שתיקה, קושי לבטא רגשות בדיבור, פחדים וחרדות, בושה, ודפוסים הישרדותים. תועיל פעילות גופנית מותאמת, צמחים ומזונות בעלי אנרגיה מחממת ומיקוד בעבודה הפנימית בחיזוק המוטיבציה והחוסן הרגשי. בפרט יועיל להתמקד בחיבור לאמת הפנימית וליישם את העקרונות והערכים החשובים לאדם בחייו.

סטרפטוקוק

סטרפטוקוק הוא חידק שיושב בגרון ולרוב אינו גורם למחלות, מחלה נגרמת כאשר החידק משגשג ומתרבה בתוך הגוף. הסטרפטוקוק קשור ליסוד האויר ולספירת דעת שאחראית לאיבר הגרון. הסטרפטוקוק יוכל להעיד על מלחמה פנימית עוצמתית בין המחשבות לרגשות או בין שני קולות פנימים קיצונים. יכול להעיד על קושי של התודעה להכיל מציאות מסוימת או אירוע שהתרחש במציאות ויצר קושי של האדם לעכל את המציאות. הסטרפטוקוק יכול להעיד גם על דפוסים של מחשבות טורדניות שחוזרות על עצמן, קושי להתבטא ולבטא רגשות בדיבור, קושי לבטא מחשבות או רצונות אישיים. יכול להעיד גם על גבולות חלשים וצורך של האדם להציב גבולות וללמוד להגן על עצמו דרך כוח הדיבור. קשור לרגישות יתר, רגישות לאמת ולחיבור בין עולם המחשבה לעולם הרגש.

פטריה באוזן

פטריה באוזן קשורה לספירות נצח ותפארת וליסוד המים. קשור לשמיעה של קולות פנימים שלילים שחוזרים על עצמם. גם יכול להעיד על קושי לשמוע קולות פנימים חיובים ומחזקים שמסוגלים לעודד את האדם ולהרים אותו. גם קשור להפנמה של אמונות או דעות שליליות של האדם על עצמו, ועל קושי לשחרר את אותן אמונות. כמו כן קשור לצורך באיזון עולם הרגש ולרגשות שלילים שגוזלים אנרגיה באופן תדיר. גם קשור לתחומים של עיסוק ברגשות לא רלוונטים או רגשות שלא משרתים את האדם כמו תאוות או הרגלים שלילים. חשוב להתמקד בעבודה הפנימית על חיבור עצמי ועל בירור הקולות הפנימים. יש לחזק תחומים של הקשבה עצמית, חיבור לאמת הפנימית, ואהבה עצמית.

פיברומיאלגיה – דאבת

פיברומיאלגיה היא מחלה שמתבטאת בכאבי שרירים באזורים ספציפים בגוף. בנוסף לכאבים מופיעים תסמינים נוספים של עיפות, תשישות, הפרעות קשב, חוסר אנרגיה ומוטיבציה. לפי הקבלה המחלה תתקשר ליסוד האדמה ולספירות יסוד ומלכות. הפיברומיאלגיה תוכל להעיד באופן רוחני על דפוסים של דיכוי רגשות פנימים לאורך זמן. בפרט דיכוי של רגשות כמו: כעס, זעם, מרד, או התנגדות שלא מקבלת מקום. בנוסף ספירות ויסודות אלו יעידו על הצורך בחיזוק וחיבור מחודש לילד הפנימי. במהלך העבודה הפנימית יש להתמקד בפורקן רגשות שלילים שהצטברו לאורך זמן, פורקן של עומסים, ואיזון בדפוסי שליטה ואובדן שליטה. כמו כן פיברומיאלגיה קשורה גם לתחומים של ביטחון וחוסר ביטחון, חיבור לעוצמות הפנימיות והיכולת לבטא אותן בעולם וגיבוש זהות עצמית חיובית.

ציסטה ברחם

ציסטה ברחם היא תופעה גופנית הקשורה ליסוד האדמה ולספירת יסוד. המשמעות הרוחנית של איבר הרחם ושל ספירות ויסודות אלו יוכלו להעיד על חוסר איזון לאורך זמן. ובפרט צבירת רגשות שלילים מזמן הילדות המוקדמת או שנות ההתבגרות המוקדמות. יש להתמקד באירועים משמעותים או טראומות ילדות שיצרו תחושות קשות של אשמה, כעס, בושה או כאב. יכול להיות גם אירועים שהאישה לא תפסה כמשפיעים או טראומטים או אירועים מודחקים. הרחם הוא איבר הקשור לשמירת הסודות של האישה ובפרט הסודות הרגשים, כל הסודות שהאישה שומרת בבטן ואינה מדברת עליהם אפילו בינה לבין עצמה יכולים להצטבר באופן רוחני גם בפנימיות. התחומים הקשורים לספירות ויסודות אלו: איזון וחיבור לילדה הפנימית, חיבור וניתוק עצמי או ניתוק רגשי, הכלה, חיבור לנשיות נכונה ומעצימה, אהבה עצמית ללא תנאי, שמחה ורחמים חיובים על עצמה ועל העולם. העבודה הפנימית במקרה זה תתמקד בפורקן כעסים ורגשות שלילים ותשלב תנועה, פעילות גופנית, צמחים ותזונה נכונה. יש חשיבות רוחנית גם לשיפור אורח החיים ותמיכה בגוף באמצעים נוספים בתהליך.

ציסטה בשד מבחינת הנפש

ציסטה בשד קשורה לספירת תפארת וליסוד המים. ספירות ויסודות אלו קשורים לעולם הרגש. הציסטה עצמה קשורה ליסוד האדמה ולכן זה ממקד המיקוד הוא על אירועים ספציפים שאינם פתורים מזמן הילדות. התהליך יתמקד בפורקן של רגשות אגורים לאורך זמן ובפרט רגשות מודחקים. יצירת קשר וחיבור מחודש לילדה הפנימית ולימוד כלים לאיזון עולם הרגש. הציסטה יכולה להעיד גם על חוסר יציבות פנימית וצבירת רגשות שלילים לאורך זמן.

קנדידה

קנדידה היא פטרית שמר הקיימת במעי, כאשר היא יוצאת מאיזון ומתרבה מופיעים תסמיני הקנדידה. לפי חכמת הקבלה המעים קשורים לספירת תפארת וליסודות האדמה והאש. תפקידו של המעי הוא לברור בין החומרים במזונות, לעבד ולהניע אותו לכיוון המשך פעולות העיכול והפיכתם לאנרגיה מזינה לגוף או להפיכתו לפסולת – הצואה. הקנדידה יכולה להעיד על קושי באבחנה והבדלה בין רגשות שלילים לרגשות חיובים, יכולה להעיד על חוסר איזון רגשי, דפוסים של רגישות יתר ובפרט חוסר גבולות רגשים בין האדם לבין סביבתו. גם קשור לאובססיה רגשית או עיסוק בהרגלים שגוזלים זמן מהאדם. ספירות ויסודות אלו קשורים לעוצמת החיבור לאמת, וחיזוק הגבולות הפנימים. עיקר חיזוק הגבולות הוא לברר מה המידע שנחוץ לו לקבל מהסביבה ומה המידע שלא נחוץ לו וגוזל ממנו זמן ואנרגיה. גם קשור ליכולת של האדם לזרום ולהניע את הרגשות שלו החוצה בקלילות ולשחרר אותם מהמערכת בפרט רגשות שלילים כמו זעם, כעס, טינה ועצבות.

שפעת

שפעת, התקררות היא מחלה שמתבטאת בסימפטומים של העלאת חום הגוף, שיעול, ליחה, חולשה צמרמורות וצינון. לפי הקבלה סימפטומים אלו יכולים להעיד על הקשר לספירות גבורה ותפארת. מבחינה רוחנית קשור ליכולת הצבת גבולות נכונים, יכולת אבחנה בין טוב לרע. יכול להעיד על דפוסים של רגישות יתר, והרגלים או השפעות שליליות מהסביבה שהאדם מתקשה להתנתק מהם.

שתפו את הבשורה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטספ
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב telegram
טלגרם