המשמעות הרוחנית של מחלות לפי הקבלה

לפי חכמת הקבלה לכל אחד מאיברי הגוף יש משמעות רוחנית. איברי הגוף מחולקים לפי חמש יסודות ועשר ספירות, נוסחאות הבסיס להבנת הגוף והנפש. כאשר אדם חולה במחלה כותב הבעל שם טוב שעליו לדבר מהעניינים הרוחנים הקשורים לאותה ספירה. ומחזק רבי נחמן ואומר שמצב מחלה מעיד על התגברות של אחד מהיסודות בעולם הפנימי. 

ההסבר הפשוט לדבריהם של רבי נחמן והבעל שם טוב הוא:

כאשר אדם חולה עליו לעסוק בענינים הרוחנים הקשורים לאיברים בזמן תהליך ההבראה. כלומר עליו לנסות להבין את הסיבה הרוחנית למחלה שלו. החיפוש הרוחני באמצעות הגוף מוביל את האדם למסע בעולם הפנימי. כל איבר וסוג מחלה מגלים משמעות רוחנית אחרת לפי חכמת הקבלה.

במנוע חיפוש זה תוכלו למצוא תמצות של המשמעות הרוחנית לאיברי הגוף ולמחלות שונות לפי חכמת הקבלה. הקלידו את שם המחלה, התופעה או האיבר וחפשו את המידע הרלוונטי עבורכם. 

נשמח לקבל ממכם מיילים לגבי מחלות או היבטים רוחנים של איברי גוף נוספים שלא נמצאים באינדקס.

אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה קשורות ליסוד האדמה והאש ולספירת תפארת. המחלה תעיד על כעסים שהצטברו לאורך זמן והודחקו, יתכן אפילו כעסים מודחקים משנות הילדות המוקדמות. האבנים מעידות גם על רגשות שליליים אחרים שנוצרו כמו עצבות ונקודות כאב לא פתורות בנפש. האבנים יעידו על צורך בהנעה פנימית רגשית ולימוד כלים לעבודה פנימית מעמיקה. מומלץ להתבונן בתחומים כל אירועי ילדות מוקדמים ולפרק את האמונות המגבילות שהן יצרו. גם כדאי לבדוק רגשות ודפוסים של יאוש, דיכאון וקושי לעבד רגשות שליליים ולהסיק מהם מסקנות חיוביות. יש לבדוק הרגלים שליליים שחוזרים על עצמם, קושי בדחיית סיפוקים, ותקיעות בביטוי רגשי.

אבנים בכליות

לפי הקבלה הכליות קשורות ליסוד המים ולספירת תפארת. האבן בכליה קשורה גם ליסוד האדמה. קודם כל יש לבדוק את גיל החולה, ההסתברות גבוהה יותר אצל אנשים מבוגרים. ככל שגיל החולה צעיר יותר כך המצב הרגשי עמוק וחמור יותר. מבחינה רגשית אבנים בכליות מעידות על רגשות עוצמתיים של כעס, מתח, לחץ, חרדה, פחד וחוסר ביטחון עצמי. יש לבדוק טראומות ילדות שנמשכו לאורך זמן ולא קיבלו ביטוי. גם טראומות או אירועי ילדות שהאדם הדחיק לאורך זמן. יש לבדוק מקומות של זהות עצמית לא מגובשת, בעצם האדם לא מכיר את עצמו ואת העוצמות הפנימיות שלו. יתכן בעקבות קולות פנימיים שליליים שמורידים אותו למטה. גם קשור לחוסר אמונה, תחושה של חדירת גבולות, רגשות תקועים שחוסמים את המערכת והאדם לא מצליח לעבד או לשחרר אותם.

אבעבועות רוח

הי קודם כל במקרה של תינוקות האבחנה הרוחנית תינתן להורים מאחר והילד נמצא תחת אחריותם האנרגטית והרוחנית עד גיל מסוים. ולכן הם יכולים לתמוך בו רוחנית על ידי עבודה פנימית. במקרה הנ”ל האבעבועות קשורות ליסוד האויר וליסוד האדמה. מומלץ שההורים יעשו עבודה פנימית על העולם הרגשי שלהם ובפרט על ההגנה הרגשית. לבדוק דפוסים של רגישות יתר או להפך חוסר רגישות כלל ואפילו קרירות. כדאי לבדוק דפוסים של חוסר גבולות זה יכול להיות דיבורים שעוברים את הגבול, התמכרויות או תאוות מסוימות שעוברים את הגבול שלהם. גם לבדוק את מצב העבודה הפנימית של ההורים האם הם עושים עבודה עם החיים עצמם ומבינים את השיעורים מהם? או שהם חיים על אוטומט ומדחיקים? כדי לחזק את הגבולות וההגנות הרגשיות מאוד חשוב ללמוד את השיעורים מהחיים ולהתפתח איתם. גם לבדוק דפוסים של מחשבות שליליות, מחשבות אובססיביות, ביקורת, שיפוטיות או העלמת עין מהאמת. גם מומלץ מאוד לבדוק בין בני הזוג עניינים שהם לא מדברים עליהם, עניינים שהם מעדיפים להדחיק או לטאטא מתחת לשטיח – להציף ולפתור את העניינים הללו.

אובדן קול ונפיחות במיתרי הקול

אובדן קול ונפיחות במיתרי הקול קשורים ליסוד האויר והאדמה ולספירת דעת. מיתרי הקול מעבירים את המסרים הפנימיים של האדם החוצה לעולם – את הרגשות, הרצונות והחוויות בעולמו הפנימי. נפיחות ואובדן קול עלול להעיד על תחושת מאמץ לאורך זמן – מאמץ נפשי של האדם להתבטא או מאמץ לגרום לכך שהסביבה תבין אותו. יתכן והוא מרגיש שלא מבינים אותו. קשור גם לחוסר אנרגיה, חוסר התחדשות, עייפות ומאמץ יתר. לבדוק מקומות שבהם האדם נותן ומשפיע ללא גבול ולא מאפשר לעצמו להיטען. גם לבדוק דפוסים שבהם האדם קופא או מרגיש שהוא משותק ולא מצליח להגיב כמו שהוא באמת רוצה. כדאי לבחון מקומות שבהם האדם הרגיש שהשתיקו אותו בחייו ולא נתנו לו להתבטא או מקומות שבהם הוא משתיק את עצמו ואת הרצונות האמיתיים שלו. לדוגמא בילדות שלו על ידי משפחה או חברים. לבדוק מחשבות שגורמות לו לחוסר הגשמה וחוסר ביטוי של האמת שלו. בעצם תחושה שהקול שלו לא נשמע בעולמו הפנימי. גם קשור לתחומים הבאים: הרפיה ושחרור שליטה, עומס בדיבור, חסימה וקושי להביע רגשות, ביטחון עצמי, אמונה עצמית ואמונה בבורא.

אוזניים סתומות

אוזנים סתומות קשורות לספירות תפארת ונצח וליסוד המים. מאחר והאוזנים סתומות כל הזמן יש לבדוק אירועים שהשפיעו על האדם לאורך זמן. יש לבדוק מקומות שבהם האדם נחשף לדברים שהוא לא רצה לשמוע או לא רצה לדעת. יכול להיות גם בילדות ששמע בבית מריבות, צעקות או קללות לאורך זמן. כמו כן יש לבדוק ממתי האוזנים נסתמו לראשונה ואילו אירועים משפיעים התרחשו בסביבות אותה התקופה. יש לעשות עיבוד על אותם אירועים משפיעים ולשחרר אותם רגשית. גם לבדוק מקומות של חוסר איזון רגשי, רגישות יתר, תחושה שכל דבר חודר מבחוץ ומערער את העולם הפנימי. לבדוק גם מקומות שבהם האדם מדחיק את האמת ולא רוצה לשמוע אותה, קושי להגיד את האמת או קושי להתמודד איתה ועם ההשלכות. קשור גם לקולות פנימיים שליליים, אמירות מורידות שהאדם אומר לעצמו ומחשבות שחוזרות על עצמן ללא שליטה. לבדוק אילו אמירות שליליות שנאמרו לאדם הוא מנציח בתודעתו וממשיך אותם. ממליצה גם על טיפול טבעי משולב ברמת הגוף כמו צמחי מרפא, דיקור אוזן ותזונה.

אטופיק דרמטיטיס – אסטמה של העור

אטופיק דרמטיטיס נקראת גם אסטמה של העור ובמקרים בהם מופיעה בכפות הרגלים או הידיים נקראת גם אקזמה. אטופיק דרמטיטיס קשורה ליסוד האויר והאדמה ולספירת מלכות. המחלה יכולה להעיד על מתח ולחץ לאורך זמן ותחושה של פחד מביקורת או מסמכות. גם יש קשר לתחושה של חדירת גבולות וקושי להבחין בין אמת ושקר ובין טוב ורע. יש לבדוק מקומות של בלבול פנימי. גם קשור לקושי בהצבת גבולות ותחושה של חוסר אונים מול המציאות.

אי ספיקה ורידית ברגל שמאל

אי ספיקה ורידית ברגל שמאל קשורה לספירות תפארת והוד וליסודות האדמה והמים. מבחינה רוחנית זה אומר שכדאי לבחון את הכלים הרגשיים. יש לבדוק מקומות של קושי להתמודד עם רגשות וקושי להתמודד עם ייסורים במציאות. יתכן אפילו התנגדות וחוסר קבלה של מצב מסוים. גם לבדוק מקומות של חוסר הזנה רגשית – מקומות שבהם יש קושי להזין את עצמי באהבה, אוכל, מנוחה, חיבוק, עטיפה, חום, בריאות, פעילויות מהנות. יש לאזן את אורח החיים כך שיכלול פעולות של הזנה עצמית ועבודה פנימית. קשור גם לתקיעות רגשית, קושי להודות באמת וחוסר כלים של עבודה פנימית בשגרה. יכול להעיד על תקופה שיש בה צורך להתכנס פנימה וללמוד שיעור קשה או מאתגר שהחיים מזמנים כרגע. חשוב מאוד להיות בהודיה גם על מה שקשה כרגע. גם אפשר לבדוק מקומות של קושי בהכנעה, או הכנעת יתר ותחושת מצוקה וחוסר אונים, קושי להרפות שליטה ולקחת צעד אחורה, קושי לפגוש את הרגשות כפי שהם באמת.

אלופציה

מאחר ומדובר במחלת חיסון עצמי – אוטואימונית, יש תפקיד חשוב למערכת החיסון בסיפור. הספירות המשתתפות הן חכמה בינה ודעת, ויסודות האויר והאדמה. מבחינה רוחנית אלופציה מבטאת חוסר השלמה עצמית עד כדי שנאה או תוקפנות עצמית. יש לבדוק באילו מקומות האדם לא רוצה להיראות, לא רוצה לבטא את הטוב שלו לעולם. או אולי מאמין שהטוב שלו – הוא בעצם רע. חשוב לעבוד על הזהות העצמית. גם קשור לחיבור רוחני – צריך לבדוק את נוכחות האמונה בחיי האדם, את החיבור לנשמה, האם אותו אדם מצליח להוריד לפועל את הרצונות הרוחניים שלו שמחוברים לתכלית? יש לבדוק דרך אילו שערים הוא מתחבר לרוחניות. יכול להיות שהשערים לקדושה לא מדויקים ויש לדייק אותם. לדוגמא – אדם שמחובר לבורא רק באמצעות תפילה מסידור אבל בשגרה בפועל לא חווה חיבור לרוחניות שלו. גם קשור לדאגות, מחשבות אובססיביות ודמיונות שווא. כשמדובר בילדים העבודה הרוחנית מופנית להורים. עם זאת, זה לא אומר שהם אשמים במחלה שלה. זה רק אומר שהם יכולים לתמוך מבחינה אנרגטית ורוחנית בתהליך שלה.

אלרגיה בפנים (קונטקט דרמטיטיס)

קונטקט דרמטיטיס \ וסימפטומים של אלרגיות בפנים קשורים ליסוד האויר והאדמה. מבחינת הספירות יש הקשר לכמה ספירות בפרט ספירת דעת. האלרגיה בפנים מבטאת את המשקע העמוק ביותר של האדם והיא הקשר שלו עם עצמו. במקום מסוים האדם לא אוהב את עצמו ואת הפנימיות שלו, הוא כועס על על עצמו על מי שהוא על תכונות האישיות שלו ולא מקבל את עצמו. יש מקומות שבהם האדם לא מבין שלמרות הדברים שעליו לתקן הוא עדיין טוב, טהור וראוי לכל טוב. יכול להיות שהוא אפילו מגיע לתחושות עמוקות של שנאה עצמית או גועל עצמי. יש לבדוק דפוסים של שיפוטיות, ביקורתיות, שיח עצמי לא בריא ותקשורת עצמית שאינה מיטיבה, ניתוק בין השכל לבין הרגש, חוסר ביטחון, תחושה של חוסר גבולות או בעיות בנושא גבולות באופן כללי, קושי להבדיל בין אמת ושקר ובין העיקר לטפל. גם לבדוק מקומות שבהם האדם לא מסוגל לקבל ולאהוב את עצמו כל עוד הוא לא הגיע לרף מסוים.

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס קשורה ליסוד האדמה ולספירת יסוד. מבחינה רוחנית מומלץ להתרכז בחלק בתודעה שנקרא הילדה הפנימית. יש לבדוק מקומות שבהם נפגעת בתור ילדה או שהרגשת שעברת אירועים קשים שהשפיעו עליך. לדוגמא טראומות ילדות, תחושות שליליות מהילדות בבית ההורים. החשיבות היא להתרכז בגילאים עד גילאי הבגרות 12-13. גם קשור לתחום ההתבגרות המינית ותפיסת הנשיות – לבדוק את החיבור לאנרגיה נקבית בריאה. לבדוק אילו אירועים השפיעו על תפיסת הנשיות והאם יש חוסרי איזון או קושי בחיבור לנשיות. גם קשור לקושי להכיל רגשות ולהתמודד איתם, ניתוק רגשי וחוסר ערך עצמי. לבדוק רגשות של כעס, עצבות, יאוש, דיכאון, רגשות אשם או קורבנות. לבחון מקומות של תחושת חולשה ואת הרווח ממקומות אלו. גם קשור למקומות שבהם יש השפעה שלילית – תוכן, סרטים, ספרים, אנשים רעיונות או כל דבר בעל תוכן שלילי או שקרי. גם לבחון מקומות של קושי להוציא מהכוח אל הפועל ותחושה של קושי לממש את הפוטנציאל במציאות.

אנורקסיה

כל הפרעות האכילה מבחינה רוחנית קשורות ליסוד האדמה. יסוד האדמה הוא היסוד הבסיסי שאחראי על ההזנה ועל פעולת האכילה. באנורקסיה ישתתף גם יסוד האש שאחראי על כוח הרצון ועל תחושת החיות. אנורקסיה יכולה להתבטא כצעקה של הנפש וכאמירה של התודעה שאינה מוכנה לקבל מהעולם החיצוני דבר. יתכן ואותו אדם קיבל עזרה שפגעה בו או האמין באנשים שבגדו באמון שלו ולכן החליט שעדיף לו לא לקבל לעצמו דבר מבחוץ. דפוס נוסף הקשור לאנורקסיה הוא דפוס של שליטה במציאות. יש לבדוק באילו מקומות האדם חש תחושות של אובדן שליטה וכי הפעולה היחידה שהוא יכול לשלוט בה היא האם לאכול או לא. כדאי מאוד לבדוק טראומות ילדות ודפוסים הקשורים למערכת היחסים עם האמא. האם האמא הזינה אותו באהבה חום מעבר לצרכים הפיזיים? לבדוק משקעים משנות הילדות המוקדמות הקשורות לבית ולסביבה הקרובה. לבדוק גם דפוסים של: יאוש, עצבות, תחושת סופניות, התנגדות למציאות, חוסר רצון לחיות, חוסר חשק לפעולות מהנות, כעסים, חסימה באהבה עצמית וקושי להרגיש שמגיע לי להתמלא בטוב.

אסטמה וצפצופים

מערכת הנשימה קשורה ליסוד האויר וספירת תפארת. יש לה גם קשר ליסוד המים. מחלות או חוסרי איזון במערכת הנשימה יעידו על תקיעות או התגברות של יסודות וספירות אלו. מבחינה רוחנית מומלץ לבדוק דפוסים הקשורים לעולם המחשבה: מחשבות שליליות, מחשבות טורדניות, דמיונות, מחשבות שווא, מחשבות לא רלוונטיות לא מקדמות ושאין בהן תועלת. מערכת הנשימה גם קשורה לדפוסים של התחדשות ולכן פגיעה במערכת זו יכולה להעיד על דפוסי מחשבה שגורמים לאדם לחשוב שהוא יודע הכל, אין מה לחדש לו, אין לו מה עוד ללמוד ואין לו לאן להתפתח. דפוסים אלו יעידו על תקיעות רגשית ורוחנית. יש גם קשר לרגשות של יגון, עצבות, אובדן, וקושי לתת אמון. מערכת זו גם קשורה למידת האמת, יש לה יכולת למצוא את האיזון בין הרגשות ובין התגובות ההתנהגותיות. יש לה יכולת לזהות ולהבדיל בין אמת לשקר, בין טוב לרע ובין מקדם למעכב. מחלות יוכלו להעיד על פגיעה בתפקודים אלו מבחינה רוחנית. מערכת הנשימה גם קשורה לאיזון רגשי וחיבור רוחני.

אפילפסיה רולנדית

חשוב להבין שזו סוג של אפילפסיה שאמורה לחלוף בשנות ההתבגרות היותר מאוחרות, השיא שלה זה בדיוק השנים 8-9. האבחנה הנכתבת במדיה מיועדת להורים בלבד כתומכים רוחניים בתהליך הריפוי שלה. אפילפסיה קשורה ליסוד האויר ולספירת דעת. האפילפסיה יכולה להעיד על חוסר איזון בעולם המחשבה. מומלץ לבדוק מחשבות אובססיביות, חוסר שליטה במחשבות, דמיונות, מחשבות שליליות או מחשבות לא רלוונטיות ולא מקדמות. גם לבדוק את החיבור הרוחני של האדם – את החיבור שלו למשמעות החיים, למשמעות של הקיום ושל המעשים שלו בעולם. קשור גם לחיבור של האדם ליעוד שלו ולאור שהוא בא להשפיע לעולם. יש קשר גם לחיבור עצמי ואינטיליגנציה רגשית, יש לבדוק את החיבור בין המחשבות לבין הרגשות. הציר שנקרא – לב ושכל. כמו כן לבדוק מקומות של ניתוקים מהמציאות או רצון לברוח באופן כללי. מומלץ לשפר את התקשורת העצמית והאינטיליגנציה הרגשית על ידי כלים לפיתוח מודעות כמו התבודדות בדיבור ובכתיבה, או כתיבת דיאלוג בין הלב לבין השכל. מומלץ גם לשפר ולהעמיק את התקשורת בין אבא לאמא ולהעצים את החיבור לבית ולמשפחה. כשיסוד האויר פגוע חשוב לחזק את הקרקע.

אקנה

אקנה יכולה להעיד על מלחמה פנימית שאף אחד לא רואה, בעצם מלחמה רגשית או מחשבתית שמתרחשת בעולם הפנימי והאדם לא מבטא אותה החוצה ולא משתף במה שעובר עליו. טראומות ילדות שעולות על פני השטח ומבקשות להשתחרר. אירועים מעצבים, זיכרונות וכל מיני השפעות שהאדם מדחיק ולא מתמודד איתן. לשים לב לרגשות מודחקים. פער בין העולם הפנימי למציאות החיצונית – האקנה גם קשורה לפער בין הפנים לחוץ. לדוגמא הוא יכול להרגיש בתוכו משהו מסוים אבל בפועל הדברים שונים לגמרי. או שיש פער והבדל בין מי שהוא באמת מבפנים לבין הדרך שבה הוא מבטא את עצמו מבחינה חיצונית. האקנה גם קשור לפחד וחוסר ביטחון מדעות של אנשים אחרים וממה שהם יחשבו עליו. מומלץ לבדוק גם רגשות של מתח ולחץ מאוד עמוקים שלא מקבלים פורקן.

בלוטות לימפה מוגדלות בצוואר

בלוטות לימפה בצוואר קשורות ליסוד האויר ולספירות דעת וחסד. יש לבדוק דפוסים של רגישות יתר לעולם החיצוני כלומר רגישות מאמירות או התנהגות של אנשים. גם קשור למחשבות שליליות, מחשבות טורדניות או קונפליקטים ברמת המחשבה. קשור גם לספיקות עצמיים ולקושי בקבלת החלטות. יש לבדוק מקומות של דמיונות שווא או קושי להבדיל בין דמיון למציאות. בלוטות הלימפה קשורות גם לתחושה של חוסר הגנה רגשית, דפוסים של ריצוי וקושי להגיד את הרצון האישי ולבטא אותו במילים. יש לבדוק מקומות של חוסר אהבה עצמית וקושי להבדיל בין טוב לרע ובין אמת לשקר. קשור גם לזהות עצמית ולחיבור למיניות בריאה.

בעיות שיניים

בעיות שיניים, חניכיים או כל בעיה בחלל הפה תהיה קשורה ליסוד האדמה ולספירת מלכות. הפה והשיניים מסמלות את הביטחון של האדם, את רמת ההישרדות שלו. לדוגמא את האוכל, הכסף, העבודה, קורת הגג, הזוגיות, המשפחה, סביבה יציבה. בעיות בחלל הפה יוכלו להעיד על חוסר יציבות וחוסר ביטחון גשמיים. יתכנו לחץ ומתח בשל עניינים גשמיים, או תחושה של חוסר קרקע. גם קשור לחוסר אמונה בבורא, או לדיבורים של חוסר אמונה. גם קשור לאירועים משנות הילדות שהשפיעו על תפיסת הזהות העצמית. הפה קשור גם לדפוסי שליטה ואובדן שליטה, מקומות שבהם האדם לא מאמין מספיק וחושב שהוא יכול לשלוט על המציאות. או לחלופין תחושת חוסר אונים מול המציאות ואובדו שליטה במתרחש. הפה והחניכיים קשורים גם לדיבור מהיר או פזיז, קושי לבטא מחשבות ורגשות, דיבור לא ברור, דיבורים שליליים, ביקורת וניסיון לחנך את הסביבה. האדם מולך על חייו על ידי הדיבור שלו ולכן יש לבדוק איפה הדיבור לא מדויק ואיך הוא יכול לדבר בצורה שתברא את המציאות שהוא רוצה בחייו ולא על ידי שליטה – לדוגמא בתפילה והתבודדות.

בעית ראיה עקב נפילה(מקור נוירולוגי)

מבחינה רוחנית הן הפגיעה בראש והפגיעות הנוירלוגיות שנובעות ממנה קשורות ליסוד האויר ולספירת דעת. מאחר ותפקודי הראיה הם אלו שנפגעו יש קשר לספירת חסד וגבורה. מבחינה רוחנית חשוב לבדוק את עולם המחשבה ובפרט קושי לעבד את המידע שמגיע מבחוץ – לדוגמא קושי להכיל דברים שקורים בעולם, קושי להכיל סתירות והפכים, קושי להתבונן על המציאות כפי שהיא להשלים איתה ולקבל אותה. גם לבדוק דפוסים של בריחה למחשבות או בריחה לדמיונות, או מקומות שבהם תת המודע שלך משמיט פרטים חשובים שאת רואה במציאות מתוך קושי להתמודד איתם. בעצם מקומות שבהם היצר הרע מעלים ממך את האמת. גם לבדוק קושי להתמקד ולהתרכז במחשבה אחת, קושי להעמיק במחשבה או בפעולה מסוימת. לבדוק מקומות של בריחה לעשיה או קפיצה מדבר לדבר במחשבה או בפעולות. חשוב לבדוק מקומות של לחץ, טראומות לא מעובדות וקושי לקבל ולהכיל את המציאות כפי שהיא. גם קשור לחוסר כלים לעבודה פנימית – כלים הקשורים להתמודדות עם מצבי משבר או מצבי התפתחות. לבדוק תפיסות עולם שליליות או מחשבות שליליות וטורדניות שחוזרות על עצמן. כמו כן לבדוק מה מאיים על תחושת החיבור למציאות ועל הקושי להיות נוכחת ברגע הקיים בהווה. חשוב לעבוד עם תרגילי התבוננות – מדיטציה, נשימה, והשקטה של המוח. גם תרגילי כתיבה הם חשובים כמו לדוגמא התבודדות בכתיבה או כתיבה אינטואיטיבית.

בקע מפשעתי בצד ימין

בקע מפשעתי בצד ימין קשור לספירות נצח ויסוד וליסוד האדמה. מבחינה רוחנית זה אומר שהאדם צריך לבדוק את כל קו ימין בנפש – כלומר את כל הדפוסים שנלמדו ממערכת היחסים עם אביו. יש קשר באופן ישיר למערכת היחסים עם האבא ובפרט לתחושות של ביטחון, הגנה אהבה וחיזוק ממנו. בנוסף יש לבחון את הדפוסים השליליים שנלמדו מאבא כמו לדוגמא דפוסים הקשורים להישרדות, התנהלות כלכלית, פרנסה, ביטחון ואנרגיה זכרית בריאה מול האישה. גם קשור לתחומים של ביטחון עצמי – עודף ביטחון עצמי או ביטחון עצמי נמוך, קושי בלקיחת יוזמה או יוזמות לא נכונות, התמכרויות, הרגלים שליליים, כוח רצון וכוח הוצאה לפועל, עומס יתר, גאווה, צורך להצליח לבד בלי עזרה, וחוסר הקשבה לגוף.

גאוט

מבחינה רוחנית יש להתעמק בילדות ולבחון משקעים רגשיים. לדוגמא חוסרים עמוקים שהאדם לא קיבל בילדות כמו יחס, אהבה, מגע, חום, ואפילו צרכים בסיסיים כמו לדוגמא אנשים שגדלו בעוני. גם קשור לקושי לפרק רגשות ולעבד אותם, לבדוק מקומות שבהם האדם לא מצליח להתמודד עם הרגשות שלו ולשחרר רגשות שלילים. בעיקר רגשות של פחד, חרדה, בהלה, עצבות וכעס מודחק. חשוב לבדוק את כל האירועים והטראומות שהשפיעו על הזהות העצמית ועל עיצוב התפיסה העצמית של האדם. גם קשור לבחינה של כיוון החיים הנוכחי והמקום שאדם נמצא בו. חשוב ללמוד לעשות שינוים בכל גיל כפי הכלי. גם קשור לדפוסים של חוסר ביטחון, עומס לאורך זמן , פעילות על אוטומט והדחקה רגשית.

גב, צוואר ושכמות תפוסים

קשור ליסודות האדמה והאויר ולספירות תפארת ודעת. אזורים אלו בגב קשורים לתקופה האחרונה בחיינו – יש לבדוק עומס פיזי ונפשי מהתקופה האחרונה – 3 חודשים חצי שנה אחורה. גם לבדוק מקומות של התנגדות למציאות – דברים שהתרחשו בתקופה האחרונה או באופן כללי במציאות חייך ויש לך קושי לקבל אותם. יתכן ואפילו שאתה לא רוצה להתמודד איתם או להכיר בקיומם של אתגרים אלו בחייך. לבחון רגשות של כעס, מתח, לחץ, שנאה, טינה מההווה או רגשות כאלו מהעבר שלא השתחררו. יש לבדוק את השדים הפנימיים – המקומות שבהם אתה מרגיש שליטה של היצר הרע מבחינה רגשית: רגשות שליליים, קולות פנימיים שקריים, מקומות של כאב לא פתור. גם קשור לתחושה של אובדן גדול יתכן אובדן פיזי או אובדן רגשי – כאילו משהו שנלקח ממך לא יוכל לחזור. גם לבדוק את התחומים הבאים: התחדשות, שמחה, אחריות יתרה, קושי לשחרר ולהרפות.

גיהוקים

קשורים לחוסר איזון של יסודות האויר והאדמה וספירת תפארת. יש לבדוק מקומות שבהם יש קושי לעכל את הרגשות והמחשבות – בעיקר לגבי דברים שמתרחשים בהווה. גם לבדוק מקומות של קושי בהכלה רגשית או קושי לקבל את האמת ולהתמודד איתה כפי שהיא. לבדוק מקומות של קושי לבטא את העולם הפנימי ובפרט קושי לבטא רגשות בדיבור. גם יתכן צורך בתירגול עבודה פנימית רגשית כמו לדוגמא התבודדות בדיבור עם שימת דגש על דיבור על הרגשות הרלוונטים באותו היום. גם יש לשים לב לדברים שמוציאים מאיזון מבחינה רגשית ולחוסרי דיוק בדיבור. קשור גם לדפוסים של לחץ ופזיזות, קושי להרפות ולשחרר שליטה.

גימגום אצל ילדים

הגמגום קשור לכוח הדיבור מבחינת הספירות הוא יהיה קשור לכל קו האמצע של האדם בפרט לספירות שאחראיות על הדיבור – דעת, תפארת, יסוד ומלכות. הספירות האלו אחראיות על האיברים הפנימיים והחיצוניים הקשורים לכוח הדיבור. מבחינת היסודות יהיה קשר ליסוד המים והאש. הגמגום קשור לעולם הרגש, כדי לטפל בגמגום אצל ילדים חשוב מאוד להבין מה הגורם. הגורם יכול להיות מכל מיני סיבות מולדות, גנטיות, פיזיולוגיות או רגשיות בלבד. אבל ההסתכלות הרוחנית מסתכלת על כל סוג של גמגום בהקשר לעולם הרגש. ולכן מומלץ לבדוק גם אצל ההורים וגם אצל הילד את התחומים הבאים: תגובות קיצוניות למצבים וסיטואציות, קושי בויסות רגשי או ויסות חושי, סיטואציות שיצרו מתח, פחד, חרדה, בהלה, איום. גם קשור לדיבור רגשי וליכולת להביע את העולם הפנימי החוצה במילים, לאינטיליגנציה רגשית וליכולת של האדם לנהל שיח עם עצמו ולהבין את עצמו. טוב שההורים יבחנו את התקשורת ביניהם וילמדו גם תקשורת מקרבת ורגשית מול הילד. חשוב ללמד את הילד ולעזור לו לדובב את העולם הרגשי שלו – החוויות, התחושות, האירועים שהוא עובר ואיך הם השפיעו עליו. מבחינת כלים יש לפנות למטפל מוסמך או לקלינאי תקשורת כי כמובן הכלים קשורים לגורם. אבל בגדול חשוב מאוד לתת לילד לבטא רגשות גם לא על ידי דיבור – בצעקה, במכות לשק איגרוף, בספורט, ביצירה או אומנות בעצם להעצים את הביטוי והדיבור הרגשי שלו מכיוונים אחרים במקביל לעבודה בתהליך עם גורם מקצועי בהתאם לגיל הילד.

גירוד בעיניים

מבחינה רוחנית העיניים קשורות לספירות חסד וגבורה, הגירודים מעידים על משהו שמטריד את האדם ולא נותן לו מנוח. יש לבדוק איזו מציאות האדם רואה שמטרידה אותו ולא נותנת לו מנוח. יכול להיות שהוא לא יודע איך לפרש את הסיטואציה הזאת ואין לו כלים להגיב לה. יכול להיות שהוא גם לא מודע עד הסוף למצב כמו לדוגמא אם הוא נמצא במערכת יחסים רעילה ונרקיסיסטית ועדיין לא זיהה את המצב. גם חשוב לבדוק את השקפות העולם של האדם – אופטימיות, ראיית הטוב, יכולת זיהוי החיסרון והשלמה עם העובדה שיש חסרונות, פסימיות. יש לבדוק השקפות עולם לא נכונות ולעבוד על איזון ברמת המחשבה. גם קשור ליכולת של האדם לראות את הטוב בעצמו, וליכולת לראות את האמת ולא להתעלם ממנה. במצב של גירודים יש לבדוק מאיזו אמת האדם מתעלם ואיזה רגשות הוא מנסה להדחיק.

גלאוקומה עין ימין

הגלאוקומה היא לחץ תוך עיני ביהדות היא תהיה קשורה לספירת חסד. מומלץ לבדוק דפוסים של הדחקה והתעלמות מהקשיים. יש לבדוק מציאויות בחיי האדם שהוא מדחיק ולא מתמודד איתן מתוך חוסר נוחות או פחד מההשלכות. יכול להיות שהוא לא מאמין בעצמו שהוא מסוגל לעשות שינוי או להתמודד. גם לבדוק דפוסים של ריצוי, חוסר עצמאות וקושי בקבלת החלטות. גם קשור לדפוסים של חוסר גבולות כמו נתינה ללא גבול או נתינה לאחרים לפני עצמי. העין קשורה להשקפות העולם של האדם ונקודות המבט שלו. מומלץ לבדוק אמונות מגבילות על עצמו או על החיים עצמם. גם לבדוק את כל הדברים שהוא מנסה להעלים עין מהם ולטאטא מתחת לשטיח. התעלמות מהאמתלאורך זמן מובילה ללחץ פנימי. לכן יש לבדוק סיטואציות שהוא לא רוצה להסתכל עליהן. לפעמים ממש פיזית יש סיטואציות שהוא יכול למצוא את עצמו עוצם את העיניים. חשוב מאוד לאתר את גורם הלחץ במציאות הגשמית והפיזית שלו – מה גורם לו ללחץ? העבודה? מערכת היחסים? או כל דבר אחר. גם קשור לאהבה עצמית, אופטימיות, עיסוק בטפל ולא בעיקר.

גמישות יתר

גמישות יתר קשורה ליסוד האדמה והמים ולספירת חסד. יש לבחון מקומות של תחושת חולשה פנימית, רגישות יתר, פחד, חרדה, חוסר ביטחון, פחד מאיומים צעקות או יחסי מרות. גם לבדוק קושי לעמוד בלחץ חברתי או דפוסים של ריצוי. בעצם מקומות שבהם האדם לא מצליח לשמור על עקרונות וערכים אישיים ולא מציב גבולות כראוי. גם לבחון מקומות הקשורים לצורך בהתחזקות – חיזוק ביטחון, חיזוק כוח פיזי וחיזוק האמונה העצמית. גם קשור למקומות שבהם האדם כנוע ומקבל כל דבר שקורה לו מבלי להביע את הרצון האישי שלו או להציב גבולות. יתכן והאדם לא מודע לרצונות שלו ולא יודע כיצד להביע אותם. גמישות יתר גם קשורה לקושי לשמור על איזון נפשי וחוסר יציבות. חשוב לבחון אנשים ומערכות יחסים שבמסגרתם האדם מתנהג לפי רצונם של אחרים ומרגיש מנותק מהזהות האישית שלו. קשור גם לדפוס של התערבבות רגשית ואנרגטית עם אנשים אחרים ולקיחת אחריות על התנהגות של אנשים אחרים או פוגעניים. תחומים נוספים קשורים: כעסים מודחקים, חוסר לגיטימציה לכעוס או לשחרר כעסים, חוסר שליטה. כיוון חשיבה: אימוני כוח בהתאמה של איש מקצוע

דלקות גרון חוזרות

דלקות גרון קשורות ליסוד האויר ולספירת דעת. מבחינה רוחנית כדאי להתבונן על תחושות של מלחמה פנימית בפרט מלחמה פנימית בעולם המחשבה: בין היגיון לאמונה, בין הטבע למעל הטבע, בין שכל לרגש וכדומה. גם מומלץ לבדוק קונפליקטים הקשורים לזוגיות, חיבור למיניות או טראומות מהעבר שלא קיבלו ביטוי ועיבוד. יש לבדוק אילו רגשות או חוויות טראומטיות לא השתחררו מהמערכת. בנוסף כדאי לבדוק גבולות חלשים או פרוצים, קושי להציב גבולות יתכן גם קושי להציב גבולות בעולם הפנימי כמו לדוגמא קושי לשלוט על מחשבות, מחשבות טורדניות או לא רלוונטיות ומחשבות שבאופן כללי לוקחות אותך למקום שלילי. גם קשור לתפיסות עולם שליליות ודעות שגויות על עצמך ועל העולם. יש לבדוק את אופי השיח העצמי ומקומות של קושי בתקשורת עצמית ובאופן כללי לבדוק מה לא מקבל ביטוי בעולם הפנימי.

דלקת באוזן ימין

מבחינה רוחנית דלקת באוזן ימין קשורה למחשבות ולאמונות שלנו על עצמנו. יש לבדוק מקומות שבהם נאמרו לאדם אמירות שליליות עליו, על הזהות שלו, על מי שהוא וסיטואציות שגרמו לו לתפוס את עצמו באור שלילי. יכול להיות שהוא שמע את הדברים מהורים, מורים, דמויות סמכותיות שהשפיעו על חינוכו ועוד. יש לייצר גבול לאמירות האלו ולשנות אותן. גם קשור לאמת ושקר – לבחון מקומות שבהם האדם שמע שקרים, האמין לשקרים או שהאמון שלו נפגע במערכות יחסים עם אנשים קרובים. גם קשור לאמת ושקר בעולם הפנימי – לבחון באילו אמונות שקריות האדם מאמין וחושב שהן אמת. יש לבדוק את הקולות הפנימיים של האדם – המחשבות שלו, סוגי הדברים שהוא אומר לעצמו, אופי השיח שלו בינו לבין עצמו האם מכבד ואוהב – או קר ושיפוטי. יש לבדוק לאילו עצות והדרכות האדם מקשיב – יתכן וצריך לעשות בירור ולא לקבל הדרכה מכל אדם. חשוב מאוד לבחון כל עצה לפני שמיישמים אותה ולראות האם היא מתיישבת עם העולם הפנימי. גם קשור ליציבות רגשית, איזון, אהבה עצמית ללא תנאי.

דלקת בדרכי הנשימה

דלקת בדרכי הנשימה קשורה לספירת דעת ותפארת וליסוד האויר והמים. מבחינה רוחנית זה אומר שצריך לבדוק את עולם המחשבה ובפרט את הקשר בין עולם המחשבה לעולם הרגש. מומלץ לבדוק מחשבות שליליות, מחשבות טורדניות או קושי של האדם לשחרר מחשבה על אירוע מסוים שהתרחש. כלומר הוא כל הזמן חוזר במחשבתו על אותו אירוע ולא מצליח לשחרר אותו. גם לבדוק את אופי המחשבה – מקומות שבהם המחשבה בורחת או נודדת לכיוונים אחרים, קושי להעמיק או לסיים מחשבות. גם קשור לקושי לברור בין אמת לשקר בעולם הפנימי וגם בעולם החיצוני. בעצם קושי של התודעה להבחין בין מה שרלוונטי ללא רלוונטי, בין פרטים מקדמים לפרטים מעכבים. יש לבדוק מקומות של גבולות חלשים, קושי להציב גבולות, תמימות יתר, אמון באנשים לא טובים, רגישות יתר, ותחושת עצבות וחולשה כללית. גם חשוב לבדוק מקומות של קושי בביטוי רגשי, מלחמה רגשית בין שני קולות פנימיים ובכלל קושי של האדם לבטא את העולם הפנימי שלו.

דלקת בדרכי השתן

דלקת בדרכי השתן קשורה לחוסר איזון ביסוד המים ולספירות תפארת ויסוד. ספירות ויסודות אלו יכולים להעיד על הדברים הבאים: פחדים וחרדות, כעסים מודחקים מזמן הילדות ,התמודדות עם הצפה רגשית עקב אירועי עבר, זהות עצמית לא מגובשת / לא מוגשמת, קושי לעבד מצבים וסיטואציות מבחינה רגשית, קולות פנימיים ואמירות פנימיות לא מקדמות, קושי לברור בין אמת לשקר

דלקת בלבלב

דלקת בלבלב קשורה ליסודות האדמה והמים ולספירת תפארת. יש לבדוק מקומות של מלחמה פנימית בפרט סביב עניין מסוים במציאות שהאדם מסרב לקבל אותו ולקבל את העובדה שיש לו מה ללמוד ממנו. באופן כללי יתכן והאדם לא מצליח להבין את השיעורים החיוביים מאחורי האתגרים שפוקדים אותו ושופט אותם באופן שטחי בלבד. זאת מאחד ויש לו רגישות מאוד גדולה ואין לו איך לבטא אותה. חשוב לבדוק רגשות של יאוש, עצבות, דיכאון, תחושת חוסר אונים מול המציאות, ותחושת מרירות בנפש. גם כדאי לבדוק מקומות שבהם האדם מתנגד לקבל אמת מסוימת או מתעלם מהאמת הפנימית שלו. לבחון באילו סיטואציות הוא הולך נגד האמת שלו. כדאי לשים דגש על עבודה פנימית הקשורה לחיזוק השמחה – ממש לעשות על זה מסירות נפש בכל מחיר. לרקוד, לשיר, או לעשות כל דבר שמצית שמחה. גם כדאי לשים דגש על התבודדות בכתיבה והתבודדות בדיבור. לדבר כמה שיותר על הדברים הרלוונטיים בחייו ועל הרגשות האמיתיים שלו. חשוב מאוד להתבונן על המציאות בכנות ולאתר את הדבר שהאדם הכי מתקשה לקבל במציאות לדוגמא: קושי בשלום בית, קושי בפרנסה, קושי בזיווג, חוסר יציבות נפשית, מחלה, איזו שהיא דרמה שמשפיעה עליו בהווה. לאחר שאיתר אותו לנסות ללמוד ממנו את השיעור החיובי. גם לשים דגש על לא לייפות דברים ולא לשנות את האמת – להגיד את האמת כפי שהיא גם אם זה קשה.

דלקת במפרקי שורש כף היד

מפרקי שורש כף היד קשורים ליסוד האדמה ולספירות חסד וגבורה. ההיבט הרוחני של איברים אלו מסמל חיבור רגשי למעשים ואת יכולות ההוצאה לפועל. גם קשור ליכולת לאזן בין נתינה ואהבה לחוץ לבין גבולות נכונים ונתינה עצמית. הדלקת באיברים אלו תוכל להעיד על חוסר חיבור או חוסר השלמה של האדם עם המעשים שלו. יכול להעיד גם או ניתוק רגשי מהמעשים והפעולות. כלומר האדם עושה משהו מסוים אבל לא באמת אוהב אותו או מרגיש מחובר אליו.

דלקת גרון

דלקת גרון קשורה לספירת דעת וליסוד האויר. ספירת דעת קשורה לתקשורת הפנימית בין המוח לבין הלב. הדעת קשורה ליכולת של האדם לנהל שיח פנימי בין המחשבות לרגשות. דלקת גרון יכולה להעיד על מלחמה פנימית ברמת המחשבה, או להצביע על תפיסות עולם או דעות שליליות ושגויות שמנהלות את התודעה. גם יכולה להעיד על קושי בביטוי רגשות או צבירת רגשות שלילים לאורך זמן.

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים קשורה ליסוד האדמה ולספירת מלכות. יש לבדוק את הרמה ההישרדותית של האדם – אורח חיים, הרגלים, תזונה, פעילות גופנית ולאזן במקומות הדרושים. גם קשורה לכוח הדיבור של האדם – לתוכן הדיבור, לאופי הדיבור, דיבור אימפולסיבי או דיבורים שליליים של האדם על עצמו ועל המציאות. כמו לדוגמא דיבורים של יאוש וחוסר אמונה. קשור גם לביקורת עצמית וביקורת על הסביבה וקושי בתקשורת עם הסביבה הקרובה. מומלץ לבדוק את התחומים הבאים: מאמץ יתר, כעס מוחנק, תחושת אובדן שליטה מול המציאות, מצוקה וחוסר אונים, התנגדות וקושי לקבל את המציאות.

דלקת ניוונית בכפות הידיים

הידיים קשורות לספירות חסד (ימין) וגבורה (שמאל), שתי הידיים הן שליחות של הלב ולכן הן גם קשורות לעולם הרגש. הידים הן כלי העשיה שלנו בעולם, והן מופעלות לפי העולם הרגשי שלנו. בפרט מאחר ואת אישה את מחוברת יותר לעולם הרגש מטבעך כי זאת המערכת התודעתית שמפעילה אותך. הדלקת הניוונית קשורה גם ליסוד האויר. חשוב לבדוק את היחסים בין אבא לאמא בילדות ובפרט את התגובות של אמא לאבא. לבחון באילו מקומות הושפעת ממערכת היחסים שלהם ובפרט מהמחלוקות והויכוחים ביניהם. גם לבחון מקומות של מלחמה פנימית בתוך עצמך בפרט בעולם הרגשי שלך. לחפש מקומות של סתירה בין האמת שלך לבין הרגש, או מקומות של שני קולות מנוגדים. לבחון מדוע המלחמה הזאת משתקת אותך וגורמת לך לקיפאון מחשבתי. גם לבחון מקומות שבהם השכל השתלט על הרגש או יותר נכון חונק אותו ולא מאפשר לו להתקיים כפי שהוא. לבדוק דפוסים של שיפוטיות, ביקורת, ביקורת עצמית פרפקציוניזם וניתוק רגשי מהמעשים שלך. כמו כן מומלץ לחזק את החיבור לרגש על ידי שיחה והתבודדות עם הבורא, תרגילי נשימה, הכנסת מודעןת למעשים שלך, חיזוק גבולות פנימים וחיצונים ולייצר שלום עם עצמך ועם המעשים שלך. חשוב לסלוח לעצמך על דברים שלא סלחת. גם לבדוק עם הידיים ולשאול אותן – עם אילו מעשים בשגרה שלך הן לא שלמות? מה עשית איתן שהן לא רוצות לעשות?

דלקת ריאות עם כאב מכווץ בצד ימין

מבחינה רוחנית יש לבדוק דפוסים של מלחמה רגשית וחוסר איזון רגשי- מלחמה בין טוב לרע, אמת ושקר, חיובי ושלילי, נחוץ ומיותר, מקדם או מעכב.  לבחון גם רגשות סותרים כמו אהבה ושנאה, כעס ואכזריות מול רחמים.  לבחון קושי לווסת רגשות או קושי בויסות חושי – השפעה חזקה של רעשים, טעמים, ריחות וכו’.  גם קשור לשקרים פנימיים – לבחון מקומות שבהם האדם משקר לעצמו או מוותר על האמת הפנימית שלו.  לבחון דפוסים של לחץ ומחנק רגשי, מקומות שבהם השכל חונק את הרגש ולא נותן לו להתבטא.  גם קשור ליכולת לנשום, להעמיק, לשהות בתוך הרגש לא מתוך הצפה רגשית אלא מתוך נחת והכלה.  תחומים קשורים נוספים: ניתוק רגשי, חוסר יציבות, גבולות חלשים, תחושה של חדירת גבולות, ריצוי וחוסר אהבה עצמית.

הזעת לילה

קודם כל מבחינת הגוף יכול להיות שהייתי ממליצה להוריד במינון של קפה \ קפאין באופן כללי ולהקפיד על פעילות גופנית מסודרת. גם יתכן שהייתי נמנעת בתזונה ממזונות מחממים וחריפים. כן הייתי מוסיפה דגנים מלאים, פירות וירקות, מזונות מרים וחמוצים. מבחינה רוחנית יש קשר ליסוד האויר והאדמה ולספירות דעת ומלכות. יש גם קשר ליסוד המים. קודם כל חשוב לבדוק עומס מחשבתי או עומס רגשי – מה קורה בתקופה האחרונה עם אילו אתגרים את מתמודדת, לבחון רגשות של מתח ולחץ או בכלל רגשות שאת לא מסוגלת להכיל. גם מומלץ לבדוק את החיבור הרוחני – מקומות של חוסר אמונה, אמונות מגבילות, דאגות, פחדים וחרדות לגבי העתיד, ובכלל את כל הנושא של הדמיון: דמיונות, התמסרות לדמיון, ניתוק מהמציאות. קשור גם לדפוסים של שליטה, פחד לאבד שליטה, תחושת אובדן שליטה או לחלופין צורך לשלוט במציאות. גם קשור לכעסים מודחקים. גם לבדוק דפוסים של קושי לבטא רגשות, תחושת בדידות, חוסר קרקע או חוסר עוגן פנימי.

הליקובקטור

הליקובקטר הוא חיידק התוקף את הקיבה ולכן הוא שייך לספירת תפארת וליסודות האדמה, המים והאויר. לכל היסודות הללו יש נציגות במערכת העיכול. מבחינה רוחנית הוא יוכל להעיד על הדברים הבאים: קושי להכיל רגשית משהו שמתרחש במציאות בהווה, התנגדות למציאות או קושי להיכנע, קושי להכיל שינוי מבחינה זוגית / משפחתית / קריירה או כל שינוי אחר, חוסר ביטחון עצמי, קושי לקבל ולאהוב את עצמי ללא תנאי למרות הפגמים והחסרונות, קושי לחוש אהבה באופן עצמאי וצורך בעזרה חיצונית לחוש רגשות חיוביים כמו לדוגמא אכילה רגשית או דפוסי בריחה, קושי מבחינה זוגית או אמונות מגבילות בכל מה שנוגע לאהבה וזוגיות, מלחמה רגשית שמתבטאת במחשבות טורדניות

המוגלובין נמוך

מבחינה רוחנית נמוך המוגלובין נמוך קשור לספירת תפארת וליסוד האדמה. זה אומר שיש לבדוק את החוסן הנפשי והרגשי של האדם ואת מערך הגבולות שלו – גבולות אישיים או גבולות בינו לבין החוץ. כמו כן יש לבדוק את היכולת של האדם לגדול ולהתחזק מהאירועים המתרחשים בחייו לדוגמא האם הוא לומד את השיעורים החיוביים גם מתוך מצבי חיים קשים או שליליים. קשור גם לכוח רצון וליכולת להוציא את הרצונות שלו לפועל, לבדוק מקומות של כוח רצון חלש, או חסימה ברמת הרצון. גם קשור ליכולת של האדם להזין את נפשו בהזנה נכונה – תוכן, מידע בריא ומפתח את התודעה. גם קשור להזנה הגופנית ואורח חיים לקוי. לבדוק מקומות של צורך לדייק בתזונה, שעות שינה ופעילות גופנית. קשור לדפוסים של חוסר ביטחון, כעס, התנגדות למציאות, עצבות, יאוש, דיכאון. מבחינה של מזון חשוב לאכול בשר בקר, הודו, שעועית שחורה\ אדומה להגברת הספיגה מומלץ גם פירות וירקות שמכילים ויטמין סי כמו גויאבה, תפוז, גמבה, עשוי להועיל גם מיצוי סרפד . כמובן יתאימו עוד סוגים נוספים של מזונות וצמחים מועילים

הפרעות קשב וריכוז

כשהפעת הקשב מחמירה והאדם לא מצליח לעשות פעולות פשוטות וגם חווה סימפטומים נוספים יש לבדוק את יסוד האויר והאש שלו. יש לבדוק את החיבור של האדם למציאות ולרצון האמיתי שלו. יתכן והוא פועל בניגוד ליעוד או בניגוד לרצון הנשמה שלו ולכן הוא לא מסוגל להתרכז בפעולות. גם כדאי לבדוק כל מיני טראומות או רגשות שהאדם מדחיק בחיי היום יום ולא מקבלים פורקן. יש לבדוק מה מפריע לאדם להתחבר למציאות. גם כדאי לבדוק חוסר ביטחון וחוסר ערך עצמי.

הרפס בקרנית העין(שמאל)

הרפס בקרנית עין שמאל קשור ליסוד האויר ולספירת גבורה. חשוב מאוד לבדוק דפוסים של השקפות עולם פסימיות ושליליות. לבחון מקומות שבהם האדם מסתכל על החיסרון ועל מה שרע ולא מצליח להשלים עם החיסרון. גם לבדוק דפוסים של ביקורת ושיפוטיות יתר כלפי הכל – כלפי החברה, הסביבה, המשפחה העבודה ובעיקר של האדם כלפי עצמו. גם קשור לשאיפה לשלמות – פרפקציוניזם. חשוב לבדוק מקומות שבהם יתכן והאדם מתעלם ממשהו שלילי בחייו או מסרב להתמודד עם משהו שהוא לא רוצה להתעמת איתו. מומלץ לבדוק מקומות של מלחמה פנימית לגבי השקפת עולם מסוימת לדוגמא ספיקות לגבי אדם מסוים או קושי לקבל החלטה לגבי משהו. יש לבדוק גם את העולם הרגשי – מלחמה רגשית, רגשות חסומים מקומות שבהם האדם פועל בניגוד לרגשות שלו. קשור גם לתחומים של : גבולות, פחד, חרדה, שנאה, כעס, חוסר סבלנות.

השימוטו

מבחינה רוחנית המחלה קשורה ליסוד האויר, המים וספירת דעת. המחלה עלולה להעיד על ניתוק עצמי וחוסר חיבור עצמי ברמה העמוקה. יש לבדוק בעיות בגיבוש הזהות העצמית או אירועים שגרמו לאישה לגבש תפיסת זהות שלילית על עצמה. המחלה יכולה להעיד על שנאה עצמית עד כדי רצון להתנתק מעצמה ולהיות מישהי אחרת. יש לבדוק מקומות של טראומות בפרט טראומות מיניות או אירועים שפגעו בתפיסת הנשיות והמיניות. לבדוק מקומות של ילדה פנימית כואבת שלא ביטאה את הטראומות שלה. יתכן שבשל אותן טראומות היא מאשימה את עצמה או מתביישת באירועים שעברה, קשור גם לדפוסים של האשמה עצמית. גם קשור לרגשות של פחדים, חרדות ותקשורת עצמית לקויה. יש לחדד את דרך העברת המסרים בין השכל לבין הרגש – כלומר להעצים אינטיליגנציה רגשית על ידי כלים לעבודה פנימית עדיפות להתבודדות בדיבור ובכתיבה. גם לבדוק מחשבות שליליות, אובססיות, תאוות אכילה, כעס, ניתוק מהיעוד, עקשנות וחוסר בחוויה רוחנית.

התקף חרדה עם כאבי שיניים

בזמן התקף חרדה הגוף נכנס למצב של ‘קור’ והקור משפיע באופן ישיר על העצמות ועל תחושת כאב. מאחר והשיניים הן עצמות יתכן והן הושפעו מהאנרגיה הקרה של החרדה. בנוסף – כל הרגשות בפרט רגשות של כעס, זעם חרדה ורגשות טראומטים אחרים משפיעים באופן ישיר על הלסת. בעצם ניתן להגיד שהלסת היא בין האיברים הרגישים ביותר בגוף. ולכן עוצמה רגשית כמו התקף חרדה יכולה הייתה לגרום למידה מסוימת של נעילת לסתות או ליצור אנרגיה תקועה בלסת מה שהשפיע גם על הכאב שיניים. יתרה מכך השיניים מסמלות את היכולת של האדם להתמודד עם המציאות החיצונית כפי שהיא. הן מסמלות חוסן וחוזק מול המציאות ואת יכולת הצבת הגבולות של האדם על ידי דיבור או על ידי פעולות. השיניים מסמלות גם את המימד ההישרדותי של המציאות, החומר, הפרנסה, וכל מה שגשמי. יש לבדוק מה ערער אותך במציאות לפני שחווית את ההתקף, בעצם מה יצר את התקף החרדה ולטפל בשורש. כמובן בכל מקרה אולי כדאי לראות רופא ולשלול גורם פיזי.

ווסת מאחרת

איחור בווסת יכול להיגרם מכל מיני סיבות פיזיולוגיות כדאי לבדוק תמיד מה המצב. מבחינה רוחנית איחור בווסת קשור למצב רגשי ובפרט ליסוד האדמה ולספירת יסוד. מצב רגשי זה אומר שיש לבדוק רגשות כמו לחץ, כעס, זעם, עצבות, תסכול או טראומות מודחקות באופן כללי. בפרט יש לבדוק את האירועים שהתרחשו בתחום הזוגי והמיני באותו החודש. לא מחייב שהיה מגע מיני, אפילו אינטרקציה של היכרות עם גבר מסוים שגרמה לך לקושי או חוסר איזון יכולה להשפיע על המצב הרגשי. מומלץ לבדוק את החיבור לאנרגיה הנקבית, לבחון מה עברת במהלך החודש שניתק אותך מעצמך. גם לבחון סיטואציות ומחשבות סביב נושא הגברים בחייך. גם לבדוק מקומות של תקיעות רגשית, חסימות, קושי להוציא לפועל רצונות, קושי בתקשורת ומקומות של חוסר ערך עצמי. עדיף להתמקד באירועים או תהליכים רגשיים שעברת במהלך החודש האחרון.

ויטיליגו

מבחינה רוחנית המחלה קשורה ליסודות האדמה והאויר ולספירת מלכות. ויטיליגו היא מחלה אוטואימונית כלומר מחלה שבה מערכת החיסון יוצאת מאיזון ותוקפת את תאי העור המייצרים מלנין הוא הצבע הכהה של העור. מבחינה רוחנית זה אומר שעל האדם לבדוק את ההרגלים שלו ואת דפוסי החשיבה היום יומיים והאוטומטים שלו. עליו להתבונן בשגרת חייו ולהבין באילו מקומות הוא חוזר על הרגלים או מחשבות שלילים עבורו. גם קשור לתפיסת זהות עצמית ולאהבה עצמית – לבדוק את המקומות שבהם האדם לא שלם עם החולשות הפנימיות שלו. דפוסי חשיבה שגורמים לו לראות את הפגמים שלו כחזקים יותר מהחולשות שלו. יש לבדוק מקומות הקשורים לאהבה ללא תנאי – דפוסים של ביקורת עצמית ושיפוטיות. וגם מקומות שבהם האדם מזהה את העוצמות שלו כשליליות ולא נותן להן מקום. גם קשור לאמונה עצמית והגשמת היעוד, על האדם ללמוד לבטא את האור היחודי שלו בעולם בלי קשר לסביבה החיצונית. תחומים נוספים שכדאי לבדוק: ביטחון עצמי, קושי להבדיל בין אמת לשקר, גבולות.

ורטיגו

רוחנית ורטיגו קשור ליסוד האויר ולספירות בינה ודעת. יתכן קושי לתפוס את המציאות מבחינה שכלית, כלומר האדם יחוש שהמציאות פועלת בניגוד להיגיון הבריא ויהיה לו קושי להתמודד עם זה. חשוב לעשות עבודה על נשימה והכלה של כל סוגי הרגשות. קשור גם לכוח הרצון של האדם ומקומות שבהם האדם הולך נגד הרצון האמיתי שלו. יתכן ויתבטא בתחושה של אובדן שליטה במציאות או בכיוון שהחיים הולכים אליו. הוא ירגיש שהמציאות פועלת בניגוד לרצונו. יש לבדוק מקומות שבהם האדם לא מקשיב לעצמו מבחינה רגשית ולא קשוב לצרכיו האישיים. דפוס זה יכול ליצור תחושה של עומס רגשי, מתח ולחץ ותחושה של רצון לברוח. יש קשר גם ליעוד של האדם וצורך בחיזוק האמונה העצמית. גם לבדוק מחשבות טורדניות שהאדם לא שולט בהן, עיסוק בטפל ולא בעיקר, פרשנות שכלית שלא נותנת מקום לרגש.

חוסר נוחות במערכת העיכול

מבחינה רוחנית מערכת העיכול קשורה ליסוד האדמה ולספירת תפארת. חוסר נוחות במערכת העיכול, גזים ונפיחות בקיבה קשורה ליכולת של האדם להכיל את המציאות ולעבד אותה. כלומר כל דבר שקורה לנו במציאות אנחנו צריכים להכיל ולעכל מבחינה רגשית. במצבים שבהם יש לנו קושי או חסימה לקבל את המציאות כפי שהיא יכולה להופיע חוסר נוחות במערכת העיכול. חשוב לבדוק את העניינים המתרחשים במציאות בהווה ואיך הם משפיעים על הרגש. גם לבדוק מקומות שבהם האדם לא מקבל את עצמו עם שלל התכונות שלו. גם קשור למקומות שבהם האדם הולך נגד האמת הפנימית שלו. לדוגמא עבודה שמתנגדת עם הערכים שלו או מעשים שנוגדים את האמונות שלו. יש לבדוק מתי האדם מרגיש שהוא הולך נגד עצמו. גם לבדוק תחומים כמו: חוסר ביטחון עצמי, ביטחון כלכלי, יציבות רגשית, אהבה עצמית ללא תנאי.

חיידק בשיליה

מבחינה רוחנית חיידק שליה קשור למשפחת הסטרפטוקוק והוא מאוד נפוץ והוא יושב בפי הטבעת. מבחינה רוחנית זה קשור ליסוד האויר האדמה וספירת יסוד. מומלץ לבדוק את עולם המחשבה – מחשבות לא מאוזנות, מחשבות טורדניות, זיכרונות, חרדות ופחדים ודפוסים לא בריאים בזוגיות. גם כדאי לבדוק טראומות ילדות מבית ההורים או מהזוגיות של ההורים שמשפיעות על תפיסת הזוגיות וההתנהלות במערכת היחסים כיום. גם כדאי לבדוק את החיבור לנשיות, החיבור למיניות והחיבור לאימהות. קשור לדפוסים של חוסר ביטחון, חוסר הגנה, קושי לשחרר רגשות, קושי לסלוח, כעסים מודחקים, ניתוק עצמי וקושי בתקשורת בין השכל לבין הרגש.

חסימה בצינורות הדמעה

קשור ליסודות האדמה והמים ולספירות חסד וגבורה. יש גם קשר למשמעות הרוחנית של איבר הראש והעיניים באופן ספציפי. מבחינה רוחנית חשוב לבדוק דפוסים של מחנק רגשי, מקומות שבהם ההורים חוסמים את הרגשות שלהם ולא נותנים להם ביטוי עמוק. גם לבדוק מקומות שבהם השכל וההיגיון לא נותנים מקום לרגשות שאינם הגיוניים. לבדוק דפוסים של דיכוי רגשי, לדוגמא מקומות בהם ההורים חשו שלא נותנים להם לבטא רגשות של כאב כמו כעס, זעם, עצבות וכדומה. כמו כן לבדוק מקומות של אופטימיות מול פסימיות, יכולת ראיית הטוב בעצמם ובעולם ולבדוק את יכולת ההתמודדות עם החיסרון והאתגרים הקשים במציאות. לבדוק מקומות של אמונות מגבילות, מחשבות שיוצרות חסימה במציאות, וחוסר הקשבה רגשית.

חרדה

מבחינה רוחנית דפוסים של חרדה קשורים לספירת גבורה וליסודות האש והמים. החרדה היא דפוס הישרדותי במוח שבעומק תפקידו חיובי והוא לעזור לנו לזהות סכנות. אך כאשר המוח מזהה אירועים רגילים בתור סכנה – אז החרדה הופכת לסימפטום פעיל. הקבלה אומרת שרגש החרדה קשור למספר היבטים, אתמצת כמה עיקריים: גבולות – כאשר הגבולות של האדם חלשים בינו לבין עצמו או גבולות חלשים בינו לבין הסביבה, עלולה לעלות תחושת חרדה. כאשר הגבולות אינם ברורים האדם נמצא בחרדה תמידית מההשלכות של פעולותיו. מומלץ לבדוק אירועים או תחושות של חדירת גבולות. גבול מייצר ביטחון ותחושת הגנה. הזנחה רגשית – הזנחה רגשית או חוסר הכלה רגשית בשנות הילדות עלולות לגרום גם לתחושות של חרדה בגילאים מאוחרים. זאת מאחר ולאדם אין קרקע בתוך נפשו להכיל את רגשותיו ולכן עולה רגש של חרדה מתוך מצוקה. טראומה – יתכן והחרדה קשורה לאירועים טראומטים מודעים או תת מודעים – מודחקים. יכול להיות שהאדם לא מזהה את האירועים בחייו כטראומטים כלל ולכן אינו מקשר אותם לתחושותיו בהווה. יש לבדוק ממה הוא חרד כיום ולהבין איפה בעברו הופיעה החרדה הזאת לראשונה. חוסר יראה רוחנית – כאשר אדם עובר על גבולות מוסריים מסוימים ואינו לוקח בחשבון שפעולותיו משפיעות על המציאות הוא מבטא חוסר פחד מהבורא. בעצם לא אכפת לו מההשלכות של חוסר המוסריות שלו. עצם העובדה שהוא עובר על גבולות אלו אפילו אם הם גבולות רוחניים בלבד – עלולה לזמן חרדה מבחינה רוחנית. הכלי בתחום הזה הוא חשבון נפש יומי. ביקורת עצמית גבוהה \ פרפקציוניזם – דפוסים של ביקורת עצמית גבוהה או פרפקציוניזם יוכלו לגרום גם הם לחרדה. זאת מאחר והאדם שם לעצמו רף גבוה שהוא אף פעם לא מצליח להגיע אליו או להיות מסופק מעצמו או ממעשיו. חשוב ללמוד לשחרר את הביקורת ולהתחבר לסיפוק עצמי.

אורטיקריה כרונית

קשורה לספירת מלכות וליסוד האדמה. מבחינה רוחנית יש לבדוק רגישות יתר ותחושה של חדירת גבולות רגשיים. קשור להשפעה רגשית מהסביבה על הנפש של האדם. מומלץ לבדוק אילו אנשים או אנרגיות במציאות חייך משפיעים עליך רגשית באופן שלילי. גם לבדוק את ההגנות הרגשיות ואת היכולת לעבד רגשות. חשוב לחזק את היכולת ללמוד את השיעור החיובי ממצבי חיים שליליים. גם קשור להכנעת יתר, תחושת קורבנות וחוסר אונים, לבדוק באילו מקומות את מרגישה חסרת אונים מול המציאות ושאין לך מה לעשות כדי להשפיע עליה. לבדוק גם מקומות שבהם את מקבלת דברים שליליים כפי שהם ולא מבינה שיש לך כוח לשנות אותם. גם לבדוק מקומות של עוצמה נמוכה או שאת מפחדת מהעוצמות הפנימיות שלך. קשור גם לרגשות של כאב, כעס מודחק, מתח פנימי, חוסר ביטחון פנימי ומול הסביבה.

אמניוטיק בנד בהריון

לגבי המיתר האמניוטי מבחינה רוחנית הוא קשור לאיבר הרחם ולספירת יסוד (אפשר לקרוא על הספירות באתר שלי). הספירה היא המרכז הרוחניע הקשור לרחם. המיתר ברוב המקרים אינו גורם נזק לעובר אך יש להיות במעקב ושמירה במהלך ההריון. מבחינה רוחנית יש לבדוק את הקשר של האמא לתהליך האימהות וההריון שלה. לבחון את תפיסת הזהות העצמית שלה כאמא, את הדפוסים שלמדה מאימה ומהנשים במשפחתה ולהיכנס למהלך של ריפוי האנרגיה הנקבית. הרחם מחבר את האישה לרחמים וחמלה ולכן חשוב שהאמא תעבור תהליך רגשי של פירוק כעסים וטראומות ותלמד ללדת את הנשיות שלה מחדש. גם לבדוק מקומות של ילדה פנימית פגועה או לא מאוזנת, דפוסים אימפולסיביים, התנהגות ילדותית או מקומות שהיא מנוהלת על ידי הילדה הפנימית שלה ולא מהנשמה. גם לבדוק מקומות של חוסר ערך עצמי, קושי להתנתק מנהעבר ופיזור בנפש. גם חשוב לבחון בעיות תקשורת או קושי בניהול מערכות יחסים. קשור לתולדות שלה בעולם – כלומר למעשים שלה, לבדוק האם היא מחוברת ליעוד שלה ולתהליכים של הגשמה עצמית בעולם.

ארוזיה של הקרנית

ארוזיה של הקרנית קשורה לספירת חסד וליסודות האויר והאש. העיניים הן מעין מצלמות של התודעה הן מצלמות את המידע ומעבירות אותו למוח, העינים פעילות גם בזמן חלימה והתבוננות פנימית ולכן חשוב להבין שאם יש ארוזיה זה אומר שיש מידע מסוים שהעין לא הצליחה להכיל.יש לבדוק את עולם המחשבה – השקפות עולם, תפיסות עולם, דעות ומחשבות שגויות או שמתבססות על אמונות שקריות. מעיד על צורך בדיוק השקפות עולם והשקטת השכל לצורך בהירות מחשבתית. חשוב ללמוד להתפתח מאירועים קשים ושלילים. גם קשור להסתכלות פסימית וקושי לראות את הטוב במציאות ובאנשים, או לחלופין מקומות של התעלמות מהרע ומדגלים אדומים. לבחון אירועים או סיטואציות שהיית עד אליהם והנפש לא הצליחה להתמודד איתם, אירועים שהתרחשו לפני הארוזיה שלא עיבדת רגשית.

בולמיה ואכילה כפייתית

בולמיה ואכילה כפייתית קשורות ליסוד האדמה ולספירת מלכות. קשור לילדה פנימית פגועה,ולרגשות שאת מחניקה מילדות ולא מדברת. קשור גם לטראומות ילדות או אירועים שיצרו בושה. גם קשור למחנק של רגשות, חוסר ביטחון עצמי וחוסר ביטחון בבורא. קשור גם לכעסים, חוסר כיוון חיים, צורך בשליטה או אימפולסיביות ואובדן שליטה. יש לבדוק איזה חיסרון רגשי את משלימה באמצעות האוכל- אהבה? ביטחון? הגנה? בהתמודדות עם בולמיה או אכילה כפייתית יש קושי להכיל את המציאות, קושי לקבל אירועים שהתרחשו, גם תיתכן תחושה של זהות עצמית שלילית עד כדי גועל או שנאה עצמית. חשוב מאוד שנקודת המטרה בתהליך תהיה אהבה עצמיח ללא תנאי וחיזוק הערך העצמי תוך כדי שחרור טראומות, בושה ורגשות שהצטברו לאורך השנים.

בירגר

מבחינה רוחנית מחלת בירגר קשורה ליסוד האדמה ולספירת מלכות. אך יש לה קשר גם לספירות נצח והוד. המחלה עלולה להעיד על קושי באהבה עצמית וקושי בתחושת השמחה. לבדוק רגשות של עצבות עמוקה, יאוש, דיכאון, חוסר באש פנימית, חוסר חשק וחוסר התלהבות מהחיים. להדוק מקומות של כוח רצון חלש, חוסר מוטיבציה וחוסר אנרגיה או רצון לעשות דברים שמשמחים ועושים טוב. גם לבדוק קושי לקבל טוב מהעולם. גם לבדוק בעיות אמון וקושי לקבל עזרה. גם קשור לחוסר ביטחון עצמי, חוסר ביטחון באופן כללי גם מבחינה רוחנית תחושה של חוסר השגחה. לבדוק טראומות ילדות ואירועים שהשפיעו עליה וגרמו לה לשנאה עצמית, קושי לאהוב את עצמה או מקומות שהגבילו ממנה טוב והענישו אותה לאורך זמן. לבדוק קושי לאהוב את עצמה ללא תנאי וחוסר רצון לקחת חלק בחיים. גם לבדוק מה בנפש שלה “נמק” כלומר נרקב ולא רוצה לחיות יותר.

בעיות בעור

מבחיונה רוחנית בעיות עור קשורות ליסוד האדמה והאוויר ולספירת מלכות. יש לבדוק את הרגשות שמסתתרים מתחת לפני השטח והאדם מסרב לפגוש אותם. בעיקר רגשות שליליים, טראומות, זיכרונות שליליים, אירועים קשים שהשפיעו עליו והוא לא עיבד. בפרט רגשות הקשורים לזעם, עצבות, כעס, מתח ולחץ מתמשך. לבדוק מדוע האדם מתעלם מהפצעים הפנימיים שלו ולא נותן לעצמו מענה ולגיטימציה לבטא את רגשותיו?גם לבדוק מקומות שבהם האדם חונק את הרגשות שלו או מקומות שבהם השכל חזק יותר מהרגש. יתכן והשכל של האדם מנסה להגן עליו מהתפרקות והצפה רגשית. גם לבדוק תחושה של מתח ולחץ חברתי כמו חרדה חברתית או מחשבות אובססיביות לגבי הנראות החיצונית מול אנשים, או מה אנשים יחשבו או יגידו עליו. גם קשור לריבוי מחשבות, מחשבות בלתי נשלטות, קולות פנימיים שליליים ומורידים, ביקורת עצמית גבוהה, שיפוטיות יתר, ותחושת בושה עמוקה.

גודש בבית החזה

גודש בבית החזה ובמפרקי הידיים קשור ליסודות האדמה והאויר ובפרט לספירת תפארת. חשוב לבדוק אילו רגשות יושבים עליך ויוצרים מועקה לאורך זמן? אילו תחושות ורגשות מלווים אותך לאורך זמן ולא מצליחים להשתחרר? יש לברר תחושות של אובדן, כעס, כאב מוחנק, שכל שמחניק את הרגש, צעקה שלא מתבטאת החוצה. גם לבדוק את הקשר שלך לאמת הפנימית שלך – האם את פועלת בניגוד לאמת שלך? האם בשם האמת שלך את שורפת קשרים או אנשים בחייך? או האם יש מקומות שבהם את מאמינה לשקר? גם לבדוק עניינים מול חוסר אמון, ערך עצמי וקושי לאהוב את עצמך ללא תנאי. חשוב לעבוד עם נשימות, הרפיה, ולתת לגיטימציה לרגשות להתבטא מבלי לערב את השכל.

דימום בחניכיים

מבחינה רוחנית דימום בחניכיים קשור ליסוד האדמה וספירת מלכות. חשוב לבדוק דפוסים של ביקורת, שיפוטיות והסתכלות חיצונית על אחרים. גם לבדוק חוסר סיפוק עצמי או חוסר ביטחון. קשור גם להתנגדות למציאות וקושי להכיל דברים שמתרחשים סביבך. לבדוק קושי לתת לעצמך יחס, אהבה, חום או דברים טובים, גם לבדוק דפוסים של ריצוי שבמסגרתם את מספקת קודם כל את האחרים ורק בסוף את עצמך. גם קשור לדפוסי שליטה, שמירת רגשות בבטן, קושי לבטא את האמת שלך, כעס, בלבול, חוסר כיוון או תחושה של חוסר הדרכה בחיים, והתמודדות מול עניינים הקשורים לחינוך – לדוגמא ניסיון לחנך אחרים, או חיפוש אחר חינוך ראוי לעצמך ולילדה הפנימית שבך כיום.

דלקת בזקיק השיערה

מבחינה רוחנית מחלת בירגר קשורה ליסוד האדמה ולספירת מלכות. אך יש לה קשר גם לספירות נצח והוד. המחלה עלולה להעיד על קושי באהבה עצמית וקושי בתחושת השמחה. לבדוק רגשות של עצבות עמוקה, יאוש, דיכאון, חוסר באש פנימית, חוסר חשק וחוסר התלהבות מהחיים. להדוק מקומות של כוח רצון חלש, חוסר מוטיבציה וחוסר אנרגיה או רצון לעשות דברים שמשמחים ועושים טוב. גם לבדוק קושי לקבל טוב מהעולם. גם לבדוק בעיות אמון וקושי לקבל עזרה. גם קשור לחוסר ביטחון עצמי, חוסר ביטחון באופן כללי גם מבחינה רוחנית תחושה של חוסר השגחה. לבדוק טראומות ילדות ואירועים שהשפיעו עליה וגרמו לה לשנאה עצמית, קושי לאהוב את עצמה או מקומות שהגבילו ממנה טוב והענישו אותה לאורך זמן. לבדוק קושי לאהוב את עצמה ללא תנאי וחוסר רצון לקחת חלק בחיים. גם לבדוק מה בנפש שלה “נמק” כלומר נרקב ולא רוצה לחיות יותר.

חרדה והתכווצות שרירים בקרקפת

מבחינה רוחנית החרדה קשורה ליסודות האש והמים ולכן אחת התגובות שלה היא קור פנימי שחודר פנימה. במקרה שלך הקור חודר לקרקפת כי כנראה שזאת הנקודה האנרגטית החלשה ביותר מבחינה רוחנית. הקרקפת קשורה לספירת כתר ולכוח האמונה של האדם, וגם החרדה קשורה לחוסר אמונה וחוסר ביטחון. יש לבדוק מקומות שבהם יש קושי להאמין באמונה שלמה בבורא עולם, קושי להאמין בהשגחה שהבורא יספק לך הצלה אמיתית ופיזית בגוף ובנפש. החרדה יכולה להתעצם עקב פעולות שהאדם עושה כמו לדוגמא פעולות לא מוסריות או פעולות שפוגעות באנשים אחרים – יש לשים לב לאנרגיה שאת שולחת החוצה. גם לשים לב לאנרגיות שאת מכניסה פנימה – אנשים שעוסקים בכישוף או עבודה זרה יכולים גם להעצים אנרגיות של חרדה בסביבתך. גם קשור לתחושת ביטחון וביטחון עצמי – לבדוק מקומות של ביטחון עצמי נמוך, טראומות שערערו את הביטחון ויצרו חרדה ותחושה שאף אחד לא דואג לך באופן אישי. כלי מאוד חזק למצב זה הוא התבודדות ותפילה.

חשיבת יתר

במצב של חשיבת יתר, יסוד האויר מאוד חזק וכנראה הוא יצא מאיזון. יסוד אויר חזק משמעותו שכל והיגיון חזק, זה אומר שהמחשבות יכולות להיות מאוד מהירות ולפעמים בלתי נשלטות. בנוסף יש להבין שהמוח עובד בתיאום עם המרכז הרגשי ולכן יש להבין את סוג הרגשות שהמחשבות האלו יוצרות ומה התוצאה שהן גורמות לה – האם הן גורמות לאדם ללחץ פחד ושיתוק מעשיה ? אם כן יתכן והמטרה של המוח היא להגביל את האדם מלעשות משהו מסוים כי הוא מפחד לגדול ולהתפתח. האוטומט של האדם מנסה להשאיר אותו במקום הנוח ולכן גורמת לריבוי המחשבות. בנוסף לתהליך הרגשי האדם צריך ללמוד כלים לאיזון עולם המחשבה כמו לדוגמא – תרגילי נשימה, פעילות גופנית קבועה וחשוב לשלב אימוני כוח. גם יועילו כלים בכתיבה וכלים שיעזרו לאדם למקד את המחשבות שלו בנושאים רלוונטים שיקדמו אותו. תחומים נוספים שקשורים ליסוד האויר וכדאי לאזן: ביקורת, שיפוטיות, חוסר אמונה, אכזריות, תחושת חוסר צדק, היגיון שחונק את הרגש.

טחורים

טחורים קשורים ליסוד האדמה ולספירת יסוד. הטחורים הם כלי דם באזור פי הטבעת שבולטים החוצה מסוף המעי. יכולים להיות לכך גורמים פיזיולוגיים רבים אך מבחינה רוחנית טחורים יכולים להעיד על הדברים הבאים: קושי לעכל דבר מה במציאות, חסימה רגשית והצפה רגשית. יש לבדוק אילו אירוע במציאות משפיעים עליכם רגשית ואתם מתקשים להתמודד איתם. גם יש לבדוק תנועות של תקיעות וחסימה מול המציאות – לבדוק תחומים שיש לכם חסימה בהם כמו שפע, זוגיות, פרנסה, כיוון חיים, קריירה וכו’. חשוב להתבונן במציאות ולהבין מה בהתנהלות שלכם יכול ליצור את החסימה הזאת ולשנות אותה. הטחורים גם מסמלים על עומס פנימי שלא משתחרר לאורך זמן. חשוב לבדוק אילו רגשות שליליים תקועים במערכת הרגשית שלכם וחוסמים את זרימת האנרגיה. בפרט יש לבדוק רגשות כמו זעם, תסכול, שנאה, כעס, יאוש ועצבות. הטחורים גם קשורים לקושי לשחרר רגשות, קושי בתקשורת וביטוי בדיבור, תחושה של חוסר ביטחון פיזי או רגשי מעין תחושה של חוסר קרקע ויציבות. רפואה שלמה

טיקים עין ימין

הקפיצות והעוויתות האלו נקראות ‘טיקים’ הן קשורות לספירת חסד וליסודות האויר והאדמה, לרוח הפנימית ולאיבר הכבד השייך ליסוד האדמה בקבלה. (לפי הסינים זה יסוד אחר). מבחינה רוחנית ורגשית יש לבדוק גורם לחץ תמידי שנמצא בסביבה יכול להיות בן אדם, גורם סמכותי, בן זוג או כל אדם אחר שנמצא בסביבתך והתקשורת איתו גורמת לך לחץ. יתכן שמדובר גם בסיטואציה כל שהיא שערערה אותך וגרמה לך לתחושת לחץ שכרגע עדיין לא פירקת מהגוף לא בדיבור, לא בהכרה ולא בפורקן גופני כמו ספורט. חשוב לאתר את הסיטואציה ולהתמודד איתה בצורה נכונה. מומלץ להתמקד בסיטואציות שקשורות לתחומים של אהבה בחייך או אהבה עצמית. יש לבדוק מקומות שבהם את לא יודעת לתת לעצמך או דפוסים של ריצוי ונתינת יתר. גם לבדוק קושי בראיית הטוב – קושי בראיית הטוב בעצמך או בחיים, לבדוק תפיסות עולם שליליות שמשפיעות על האמונה שלך בעצמך ולא מאפשרות לך להתפתח. גם לבדוק מקומות של התעלמות מדגלים אדומים לגבי אנשים או מצבים, התעלמות מהרע או מעימותים, ובאופן כללי ניסיון לייפות את המציאות מתוך קושי להתמודד עם החיסרון הקיים בה. גם קשור למקומות של חוסר ביטחון, וקושי לבטא אהבה דרך מגע.

טנטון

הטינטון קשור ליסוד המים ולספירות תפארת ונצח. קודם כל חשוב להבין מה התרחשלפני הופעת הטינטון החדש איזה טריגר היה לפני הופעת הטינטון. הטינטון קשור לעולם הרגש ולקולות הפנימיים בתודעה. יש לבדוק אילו אמירות קיבלת בילדות מהחברה, המשפחה או מדמויות סמכות שאתה מנציח בזיכרון עד היום ולא מצליח לשכוח מהם. אותן אמירות חוזרות על עצמן במחשבה ומקשות עליך להתפתח ולגלות לעולם את הזהות האמיתית שלך. גם יש לבדוק מקומות של חסימה רגשית, טראומות לא פתורות, תחושות של חוסר הגנה רגשית או חדירת גבולות. יש לשים לב להתמודדות שלך מול רעש או קולות חיצוניים. לבדוק טראומות ילדות שכללו דיבורים שליליים רצון להתנתק מהעולם וחוסר רצון לשמוע את הבחוץ. קשור גם לרגשות מודחקים או התעלמות מהאמת וקושי להתמודד עם האמת. גם לבדוק מקומות שבהם אתה מתקשה לאהוב את עצמך ללא תנאי ולבדוק רגשות של עצבות או רווח ממלנכוליה.

טרשת נפוצה

טרשת נפוצה קשורה ליסודות האויר והאדמה ולספירות דעת ותפארת. מבחינה רוחנית חשוב מאוד לבדוק את הקשר בין הילדות לבין ההתבגרות של האדם – בעיקר אירועים שהתרחשו בילדות והשפיעו על עיצוב המחשבה של האדם. טרשת נפוצה קשורה למערכת העצבים ולכן האבחנה הרוחנית מתרכזת בעיקר בעולם המחשבה ובדפוסי החשיבה. יש לבדוק דפוסי חשיבה שליליים, מחשבות טורדניות, מחשבות שגויות, התרכזות בפרטים טפלים ולא רלוונטים במקום בעיקר, ריכולים, קנאה או עיסוק מחשבתי בחיים של אחרים. גם לבדוק מחשבות שווא ודמיונות שווא בעצם מחשבות שאין להן בסיס עובדתי כמו חרדות או דיכאונות. גם לבדוק את הקשר לילדה הפנימית – לבדוק מקומות שבהם השכל חונק את הרגש ולא מאפשר לאדם להתבטא, גם לבדוק מקומות של היגיון חזק מדי שבא על חשבון האמונה. קשור גם לתחושה של חולשה, חוסר אנרגיה, ניתוק מהגוף ותחושת יאוש או חוסר אונים שבמסגרתה האדם מרגיש שאין למעשים שלו השפעה על המציאות. גם לבדוק מעשים שליליים, הרגלים שליליים או התמכרויות שהאדם לא מצליח למתן. גם קשור לקושי בהעברת המסרים בין השכל לבין הרגש.

טרשת עורקים

טרשת עורקים נגרמת בשל הצטברות שומן וחומרים נוספים בכלי הדם. היא קשורה ליסודות האדמה והמים ולספירת תפארת. מבחינה רוחנית טרשת עורקים עלולה להעיד על תחושה עמוקה של חוסר הגנה רגשית. יתכן והאדם עבר אירועים קשים בחייו שהוא לא עיבד ולא דיבר עליהם. מומלץ לבדוק דפוסים של אכילה רגשית או פיצוי רגשי על ידי אוכל. גם כדאי לבדוק אירועים שגרמו לתחושה של חדירת גבולות ופחד. בפרט אירועים משנות הילדות וההתבגרות שגרמו לתחושה של חוסר מוגנות או תחושה של בדידות מול העולם. לבדוק איפה הוא שם שריון על הרגש שלו. גם קשור לדפוסים של חוסר ערך עצמי, חוסר ביטחון, כעסים מודחקים, שמירת רגשות בבטן, קושי לדבר על דברים לא נעימים, קושי להתמודד עם האמת.

יבלות ברגליים

יבלות ברגלים קשורות ליסוד האדמה וספירת מלכות. מבחינה רוחנית הן קשורות להגנות של האדם בפרט לחומות ההגנות הרגשיות שהוא בנה לעצמו מול החברה. לבחון מקומות של קשיחות יתר, חוסר רגישות לחברה או לאנשים קרובים. חוסר הרגישות נבנה עקב מקומות של פגיעה וכאב רגשי מאוד גבוה ולא מתוך מודעות או כוונה לפגוע. חשוב לשחרר את הכאב שמתחת לחומות ההגנה בנפש. קשור לרגשות של כעס וזעם מודחק, צורך בשליטה או תחושת אובדן שליטה. גם קשור לחוויות שליליות או תחושות קשות מול בני אדם, מול הסביבה והחברה. כדאי לבדוק סיטואציות שבהן יש אתגרים או קושי יום יומי. יש לבדוק חוסר דיוק בדיבורים – דיבור שלילי, דיבור של חוסר אמונה או דיבורים מעכבים ולא מועילים. קשור גם לתחומים הבאים: חוסר יציבות, בלבול, התלבטות לגבי כיוון חיים, קושי להתמודד עם משהו במציאות הנוכחית בהווה.

יבלת בכף רגל שמאל

כף רגל שמאל קשורה לספירת מלכות וליסוד האדמה. היבלת בכף רגל שמאל יכולה להעיד על מגננות מול הסביבה. יכול להיות תחושות של לחץ חברתי, או קושי ביציאה החוצה ובהשתלבות חברתית. גם קשור לתחושת יציבות וביטחון וגבולות נכונים במעשים ובפעולות. יש לשים לב למקומות שהאדם הולך אליהם או נמנע מללכת אליהם. גם קשור לכעסים או דפוסי שליטה.

יובש בשפתיים

השפתיים קשורות ליסוד האדמה ולספירת המלכות היובש קשור ליסוד האויר. מבחינה רוחנית יובש קשור לחוסר הזנה רגשית ותודעתית ולחוסר איזון של עולם המחשבה. יש לבדוק מקומות של ניתוק רגשי, בריחה למחשבות ולדמיונות, תכנון יתר וקושי בהנעה לפעולה. גם לבדוק מקומות של חוסר קרקוע – קושי להזין את עצמך כראוי בצורה מסודרת, קושי לקום בבוקר, קושי בפעילות גופנית, קושי לתת לעצמך דברים פיזיים. גם קשור לריבוי מחשבות שליליות, אובססיות וקושי לשלוט במחשבות. קשור גם להתגברות של השכל וההיגיון על הרגש ועל האמונה, לבדוק מקומות שבהם נחלשה האמונה או האמונה העצמית. לבדוק מקומות של פעילות מתוך האוטומט וחוסר רגישות מתוך שחיקה של השגרה. גם קשור לדיבורים שליליים, דיבורים אימפולסיביים, כעס ושליטה.

ירידה בשמיעה

הירידה בשמיעה תלויה בגורם, תלוי בגיל ובמצב הרפואי.  מבחינה רוחנית האוזנים קשורות ללב ליסוד המים ולספירת בינה, תפארת ונצח.  ירידה בשמיעה יכולה להעיד על קושי לשמוע את האמת הפנימית וקושי להקשיב לרגשות.  יש קשר לאובדן אמון עצמי או אמון בבני אדם. גם יש לבדוק קולות פנימיים שליליים, אמירות שנאמרו בעבר ונצרבו בתודעה. מומלץ לבדוק את החיבור לעולם הרגש ולבחון דפוסים של ניתוק רגשי, רגשות מודחקים, קושי להרגיש מנעד רחב של רגשות.  לבדוק רגשות של פחד, חרדה ומקומות שבהם הילדה הפנימית הרגישה שהשתיקו אותה.

יתר לחץ דם \ לחץ דם גבוה

תופעה של יתר לחץ דם קשורה ליסודות האש והמים ולספירת תפארת. יתר לחץ דם יוכל להעיד על דפוסים של רגישות יתר או חוסר הגנות רגשיות. יכול להעיד על קושי בסינון המידע שמתקבל מהסביבה ובפרט סינון המידע הרגשי. יכול להתבטא בתגובות מהירות ואימפולסיביות או תחושה שכל דבר שמתרחש יכול להשפיע על המצב הרגשי. גם קשור לחוסן וחוזק רגשי ויכולת להתמודד עם רגשות שלילים ולעבד אותם. יכולת זו נבנית באמצעות התמודדות עם אירועי החיים גם האירועים הלא נעימים ולימוד השיעור החיובי מהם. יתר לחץ דם קשור גם לתחומים של פחדים, לחץ, מתח, יציבות רגשית, חיבור לאמת הפנימית, גבורה ואומץ. מומלץ לשלב בתהליך גם תזונה, פעילות גופנית מותאמת ותרגילי נשימה והתבוננות (מדיטציה). העבודה הפנימית תתרכז בהרפית מתחים ויכולת להכיל רגשות שלילים ושיפור התנועה והזרימה הרגשית.

כאב באצבעות ביד שמאל

יד שמאל קשורה לספירת גבורה וליסוד האש. אזור האצבעות קשור למספר תחומים רוחנים ולכן הכאב יעיד על תיקון שורש – כלומר תיקון של משהו שמשפיע על מספר תחומים בחייך. קודם כל חשוב לבדוק את המעשים אילו מעשים שלך עוברים את הגבול או לא עומדים בגבולות שאת מציבה לעצמך. לדוגמא התמכרויות או קושי בדחית סיפוקים. גם כדאי לבדוק קושי לקבל – מחמאות, כסף, עזרה, אהבה, או כל דבר אחר. הכאב יכול להעיד על כאב רגשי עמוק יותר שקשור לרגשות של כעס, זעם, שנאה פחד וחרדה. גם כדאי לבדוק דפוסים של ביקורת ושיפוטיות עצמית מחמירה. חשוב ללמוד להתקדם מתוך אהבה עצמית. העיקרון הוא לשחרר את הכאב מכל המקומות בחיים שיצרו את הדפוסים האלה. וכמובן ללכת לרופא לבדוק אם יש גורם, האבחנה הרוחנית לא מחליפה בדיקה\טיפול רפואי.

כאב בברך ימין

ברך ימין קשורה למידת נצח וליסודות האדמה והמים. הנצח מבטאת יוזמה ועשיה חיובית, עקביות התמדה והשקעה. כאב בברך ימין יוכל להעיד על חוסר איזון של ספירות או יסודות אלו. באופן רוחני הכאב יוכל להעיד על צורך בעצירה מהעשיה או בחינת הצעדים. בתודעה היא קשורה לתחומים של גאוה, כעסים, עשית יתר, חוסר ביטחון עצמי או כלכלי, חוסר עקביות וקושי בהתחייבות. קשורה גם להתמכרויות ומחשבות טורדניות.

כאב בברך שמאל

ברך שמאל קשורה לספירת הוד וליסוד האדמה. הכאב בברך יוכל להעיד על חוסר איזון של ספירות ויסודות אלו. מבחינה רוחנית הכאב בברך שמאל יוכל להעיד על דפוסים של התנגדות למציאות וקושי להכיל ולקבל את המתרחש במציאות. גם קשור לדפוסים של רגשות אשמה, או תחושות עמוקות של חוסר אונים מול המציאות. יכול להתקשר גם לדפוסי שליטה ולקושי להכיר בטעויות האישיות, קושי להודות באמת כפי שהיא או להתעלם מהאמת על מנת להצדיק תאוות ורצונות אישיים. תחומים נוספים שיכולים להתקשר לכאב בברך שמאל: חוסר ביטחון עצמי, חוסר יציבות, קושי להרפות שליטה, עשית יתר או חוסר עשיה, עומס לאורך זמן, תחושות של דיכאון או יאוש.

כאב ביד שמאל

קודם כל חשוב לבדוק את המעשים אילו מעשים שלך עוברים את הגבול או לא עומדים בגבולות שאת מציבה לעצמך. לדוגמא התמכרויות או קושי בדחית סיפוקים. גם כדאי לבדוק קושי לקבל – מחמאות, כסף, עזרה, אהבה, או כל דבר אחר. הכאב יכול להעיד על כאב רגשי עמוק יותר שקשור לרגשות של כעס, זעם, שנאה פחד וחרדה. גם כדאי לבדוק דפוסים של ביקורת ושיפוטיות עצמית מחמירה. חשוב ללמוד להתקדם מתוך אהבה עצמית. העיקרון הוא לשחרר את הכאב מכל המקומות בחיים שיצרו את הדפוסים האלה. וכמובן ללכת לרופא לבדוק אם יש גורם, האבחנה הרוחנית לא מחליפה בדיקה\טיפול רפואי.

כאב בירך ימין

הירך הימנית קשורה ליסוד האדמה ולספירת נצח. הירך היא החלק העליון של הרגל ומחוברת למפרק האגן שתומך בשלד כולו. כאב בירך ימין יוכל להעיד על חוסר איזון של ספירות ויסודות אלו. הכאב יוכל לבטא קושי מבחינה רוחנית ליישם או להוציא לפועל רצונות או מעשים מסוימים שהאדם רוצה לקיים בחייו. יכול להעיד גם על קושי בשמירה על אורח חיים נכון, קושי בשמירה על הרגלים בריאים או קושי בהתחייבות התמדה ועקביות. תחומים נוספים הקשורים לכאב בירך ימין: חוסר ביטחון כלכלי, חוסר יציבות כללית בחיים, תחושה של קושי בהוצאה לפועל, התמכרויות, או מחשבות טורדניות וחזרתיות.

כאב בירך שמאל

ירך שמאל קשורה למידת ההוד וליסוד האדמהספירות ויסודות אלו מעידים על תקיעות או חסימה במציאות. קושי או מכשול שהאדם מנסה לספק ללא הצלחה.ספירת ההוד אחראית על הצדקה לא נכונה של הרגלים או התנהגות מסוימת. היא מעידה על קושי להיכנע, להרפות ולקבל את המציאות כפי שהיא. משמעותה היא להרפות מעשיה כדי לראות איך הבורא מתגלה בחיים ומקדם אותם גם כאשר האדם לא עושה דבר. קשור גם לעבודה על הילד הפנימי ועל תחושות של קורבנות וחוסר אונים מול המציאות.

כאב בירכיים

הירכיים קשורות לספירות נצח הוד ויסוד, הן תומכות במבנה הגוף ואחראיות על חיבור בין פלג הגוף העליון לתחתון. הרגלים קשורות להעברת המידע הרוחני והאנרגטי מהתודעה והרגש לעולם הגשמי – אל המעשים. מבחינה רוחנית הירכיים קשורות לתחומים הבאים: ירך ימין – הרגלים שליליים, התמכרויות, זיכרונות שליליים, קושי בלקיחת יוזמה, דפוסי שליטה, קושי להרפות, עשיית יתר, אחריות יתר, מחלוקת וצורך להיות צודק תמיד. ירך שמאל – הימנעות מעשיה, קורבנות, תחושה של חוסר יכולת להשפיע על המציאות, קושי בהכנעה, קושי בקבלה, קושי להודות באמת ולעשות חשבון נפש.

כאב בכתף שמאל

מפרק כתף שמאל קשור ליסוד האדמה וספירת גבורה. יש לבדוק מקומות של חוסר עירנות וקושי להציב גבולות בזמן אמת. גם לבדוק מקומות שבהם נחדרו הגבולות בילדות והשפיעו על יכולת הצבת הגבולות בהווה. כתף שמאל גם קשורה לעומס ומאמץ יתר מהתקופה האחרונה, ובפרט לעומס מול המציאות הגשמית. יש לבדוק מקומות של התנגדות למציאות הקיימת וקושי להכיל אותה. גם כדאי לבדוק דפוסים של קושי לקבל עזרה או בכלל קושי לקחת את מה שמגיע לך. תחומים נוספים שכדאי לבחון: ביקורת, שיפוטיות, חוסר סבלנות, קושי להתגבר על הרגלים שליליים או דחפים, חרדות, פחדים, רגישות יתר, תחושת חוסר הגנה וחולשה.

כאב בעצם הזנב

עצם הזנב והגב התחתון קשורים לספירת יסוד וליסוד האדמה. יש לבדוק אילו אירועים או זיכרונות צפו לאחרונה במחשבתך והדחקת אותם. יתכן ויש קשר לכל מיני טראומות ילדות או אירועים מהעבר שלא עובדו עד הסוף. גם קשור לפעילות על אוטומט – יש לבחון את השגרה, את המעשים ואת ההרגלים לבחון באילו מקומות את מבזבזת זמן כסף או אנרגיה. יתכן ויש עומס פיזי או מנטלי בשגרה שלא מקבל פורקן. יתכן ומשהו בתנועה הטבעית האוטומטית צריך להשתנות – יש לשים לב לאורח החיים ולפעולות שמרכיבות אותו האם הן בריאות ומיטיבות או שלא? לבדוק תחושות של חוסר ריכוז ופיזור בנפש וקושי להוציא דברים מן הכוח אל הפועל. קשור לאיזון בין פעילות למנוחה, קרקוע, חיזוק ההקשבה לגוף, ניתוק עצמי, כאבים מודחקים שלא מקבלים ביטוי וכעס.

כאב בקרסול

קרסול שמאל קשור לספירות הוד ומלכות וליסוד האדמה. מומלץ לבדוק את מערכת היחסים עם האמא או דפוסים שנלמדו מאמא בילדות. כדאי לבדוק אם יש רגשות חסומים כמו כעסים, טינה או טראומות מולה ולשחרר אותן. לבדוק גם תחומים של גבולות, דפוסים של ביקורת ושיפוטיות וקושי להרפות שליטה ולקחת צעד אחורה. קרסול שמאל גם קשור ליכולת לקבל את המציאות ולהכיל אותה, או לדפוסים של שליטה והתנגדות למציאות. קשור גם להדחקה של רגשות או מצבים שליליים וקושי להודות באמת על מנת לתקן את המצב. לבדוק גם דפוסים של הכנעת יתר – כמו לדוגמא קורבנות, יאוש או תחושה סופנית שאומרת שאין מה לעשות כדי לשפר את המציאות.

כאב ברך ימין

ברך ימין קשורה לספירת נצח. הכאב בברך ימין עלול להעיד על קושי בענייני ביטחון עצמי, ביטחון כלכלי או ביטחון לגבי עניינים אחרים בחיים. חשוב להבין באילו תחומים האדם חש שהתערערה הקרקע עליה הוא עמד, אילו שינויים בקרקע הגשמית חלו לפני הופעת הכאב. לדוגמא שינוים בזוגיות, במקום המגורים, בבית עצמו, בעבודה, ילדים וכו’. גם לבדוק מקומות של עומס מהשגרה, עשיית יתר, שליטה, התמכרויות ודפוסים אובססיבים (התנהגותית, מחשבתית). גם קשור לקושי בשחרור זיכרונות ואירועי עבר.

כאב גב תחתון ואגן ימין

קשור לספירת יסוד וליסוד האדמה. לבדוק את ההרגלים היום היומיים שהתפתחו מהילדות ונמשכים עד היום, בעיקר טראומות שהצטברו בגוף – טראומות הקשורות לילדות המוקדמת עד גיל ההתבגרות, אירועים שעיצבו את תפיסת המיניות. גם לבדוק מקומות של לחץ מתח עשיית יתר, קושי להרפות שליטה, ומקומות של אובססיה. גם לבדוק משקעין מול הצד הזכרי – משקעים מול אבא, חסרונות ממנו ודפוסים שליליים שנלמדו ממנו. גם קשור לחוסר ביטחון ודפוסי שליטה.

כאב ראש מקבצי

מבחינה רוחנית הוא יהיה קשור ליסוד האויר ויסוד האור ולספירות חכמה בינה ודעת. כאב ראש מקבצי יכול להעיד על חסימה בחיבור לחלקים הרוחניים ולתודעה העליונה. יתכן קושי בקרקוע של מחשבות, רעיונות, רצונות או קושי בהגשמה ומימוש. גם קשור למחשבות שווא, דמיונות, וחוסר אמונה בבורא בנוגע לדברים מסוימים בחיים. כאבי הראש יכולים להעיד על סימן לאדם לבדוק את המחשבות שלו ואת כיוון חייו. לבחון האם הוא מסתכל קדימה, מה הוא רואה בעתיד שלו, מה הוא רוצה שיתקיים ואילו מטרות חשובות לו ומה הוא עושה כדי להגשים אותן. גם קשור למחשבות לא רלוונטיות ולא מקדמות, קושי בראיה קדימה, עומס מחשבתי. יועילו מאוד פעילות גופנית ותרגילי נשימה.

כאבי ברכיים

הברכיים קשורות לספירות נצח והוד וליסוד האדמה. כאבים בברכיים מסמלים עצירה של השגרה והפעילות היום יומית. מומלץ לבדוק את ההרגלים ואת המעשים שמרכיבים את השגרה, לבחון אילו הרגלים שליליים מגבילים ומפריעים לתפקוד תקין. הברכיים גם קשורות לשליטה והכנעה – בעצם יש לבדוק מקומות שבהם האדם מנסה לשלוט במציאות, יכול להיות שקשה לו לקבל דבר מה במציאות והוא מתנגד לה. על האדם ללמוד להיכנע ולקבל את המציאות על מנת להתמודד איתה. חשוב לבחון את המקומות שהולכים אליהם והמקומות שנמצאים בהם – האם את שלמה עם המקומות האלו? גם קשור ליציבות, כיוון חיים ברור, מוטיבציה ואנרגיה, כוח חיים, עצבות, וחיבור לשורש הפנימי.

כאבי גב עם הקרנה לצד שמאל

כאבי גב תחתון קשורים לספירת יסוד וליסוד האדמה, רגל שמאל קשורה לספירת הוד וליסוד האדמה. מבחינה רוחנית זה אומר שצריך לבדוק את כל התחום של החיבור העצמי. בפרט טראומות ילדות או אירועים משנות ההתבגרות שהשפיעו על תפיסת הזהות העצמית. יש לבחון מקומות של עומס רגשי, אירועים מודחקים, רגשות מודחקים וקושי להתמודד עם רגשות שליליים. קשור לניתוק עצמי או ניתוק רגשי, מקומות שבהם האדם לא מחובר למעשים שלו. גם לבדוק מקומות של חוסר השלמה עם השגרה, התנגדות למציאות וקושי להיכנע ולקבל משהו מסוים במציאות. גם יש קשר לקושי להודות באמת, ולהרגל שלילי שהאדם מצדיק אותו ונותן לו לגיטימציה על אף שהוא הרסני. גם קשור לתחושת חוסר ערך עצמי, קושי לתת מקום לעולם הפנימי, ועומס מתמשך לאורך זמן. לבדוק איזה מציאות קשה לאדם ומה ‘מפיל אותו מהרגלים’. מומלץ לחזק תדר של הודיה ושמחה.

כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון קשורים לספירת יסוד וליסוד האדמה. מבחינה רוחנית זה אומר שצריך לבדוק את כל התחום של חיבור עצמי. בפרט טראומות ילדות או אירועים משנות ההתבגרות שגרמו לאדם להתנתק מעצמו ומזהות עצמית חיובית. יש לבחון מקומות של עומס רגשי, אירועים מודחקים, רגשות מודחקים וקושי להתמודד עם רגשות שליליים. קשור לניתוק עצמי או ניתוק רגשי, מקומות שבהם האדם לא מחובר למעשים שלו. גם כדאי לבדוק מקומות של חוסר ערך עצמי, רגשות של עצבות ויאוש. גם קשור לחיבור לאנרגיה המינית – אם זאת אישה לבדוק את החיבור לאנרגיה נקבית ולתפיסת הנשיות שלה. מה השפיע על תפיסת הנשיות שלה, איך היא תופסת את עצמה כאישה ומבטאת את הנשיות שלה בעולם. אם הכאב מופיע אצל זכר אז ההפך. גם קשור לרגשות של מתח ולחץ, קושי לשמור על גבולות ועל עקרונות חשובים, ודפוסים של ריצוי.

כאבי כתפיים וצוואר

כאבי כתפיים וצוואר מבחינה רוחנית קשורים לספירות דעת חסד וגבורה וליסוד האויר. ספירות ויסודות אלו קשורים לקשר בין המחשבה לבין הרגש. מומלץ לבדוק עומס פיזי או עומס מחשבתי ורגשי מהתקופה האחרונה. גם לבדוק תחושה של התמודדות לבד מול אתגרים בחיים וקושי באמונה – אמונה עצמית או אמונה כללית. גם קשור לאמונות מגבילות. יש לבדוק חסימה פנימית ובפרט רגשות של כעסים, עקשנות והתנגדות למציאות. גם לבדוק מקומות של פרשנות שגויה למציאות שגורמת לך לקחת דברים באופן אישי או לראות אותם כנגדך. גם לבדוק קושי בביטוי העולם הפנימי, חוסר איזון רגשי, חוסר איזון בין גבולות לנתינה. יש קשר למקומות של כאב פנימי, כאבים רגשיים ועמוקים שלא מקבלים ביטוי. ניתוק הגוף מהנפש וחוסר הקשבה עצמית לכלי הגופני.

כאבי מחזור

כל סוג של כאב או רגישות לפני מחזור או בזמן הביוץ קשורה ליסודות מים ואדמה ולספירת יסוד. כאבי מחזור מתבטאים בפרט בבטן וגב תחתון, רגלים, כאבי ראש או כאבים באזורים הורמונלים בגוף. כאבים אלו לרוב יעידו על תהליך פנימי עמוק שעוברת האישה. במידה והכאבים כרונים יכול להיות שמדובר בתהליך פנימי המושפע מטראומה. במידה והכאבים נקודתים ומופיעים אחת למספר חודשים יתכן ובאותו החודש האישה עברה תהליך פנימי שגבה ממנה כוחות ואנרגיה. מבחינה רוחנית כאבי מחזור יעידו על צורך בבירור וניקוי רגשות שלילים שהצטברו במערכת התודעתית. התמודדות עם רגשות ומשקעים נפשים שיש קושי להיפגש איתם. גם קשור לצבירה של כעסים, זעם וטינה כלפי הסביבה או כלפי עצמה. גם יוכלו להעיד על דיכוי של כאב או רגשות שלילים, דפוסי שליטה או נשלטות מול גברים. תחומי נפש נוספים: חוסר ערך עצמי, חוסר אהבה עצמית, תקיעות, חסימה, קושי לשחרר, פיזור בנפש, ניתוק, מושפעות שלילית מהסביבה \ השפעה שלילית על הסביבה.

כאבים בטבור

קודם כל חשוב לבדוק מה המקור לכאב – האם מערכת העיכול, האם יש בקע? חשוב לבדוק אם יש גורם פיזי ואז אפשר לדעת איך להקל.במקרים של כאב עמום ולא ידוע תמיד טוב שיהיה בבית שמן או משחה לעיסוי על בסיס שמנים צמחיים ושמנים אתרים כמו זית, ארניקה, שומשום, לבנדר, קמפור, ג’ינג’ר, בזיל, ציפורן ועוד.גם במקרים של כאבי בטן עדיף לא לגרות את מערכת העיכול, לשתות מים, חליטות תה או מרקים.מבחינה רוחנית כאב בטבור קשור לספירת תפארת וליסודות המים והאדמה. הטבור הוא מרכז הגוף והוא נקודה אנרגטית חשובה.כדאי לבדוק רגשות של בושה, אשמה או דברים שהאדם לא מספר ושומר רק לעצמו. גם לבדוק משקעים רגשיים שהאדם לא מדבר עליהם.קשור גם לקושי לעבד רגשות ולשחרר אותם לבדוק אילו רגשות לא מצליחים להתפנות מהמערכת כמו כאב, עצבות, כעס, זעם, יאוש, דיכאון וכו’.הטבור גם קשור לאמת הפנימית של האדם – לבדוק את המקומות שבהם האדם פועל בניגוד לאמת שלו ולא שומר על עקרונות וערכים חשובים.יש לבדוק גם מקומות של חוסר ערך עצמי, חוסר יציבות, הצפה רגשית ובדידות.

כאבים ביד ימין

יד ימין קשורה לספירת חסד ולעולם הרגש. יש לבדוק תודעה הקשורה לחכמה וסיכלות – לבחון מקומות של החלטות חכמות, ביטוי של כישרונות, קבלת הזדמנויות, בחירות נכונות לעומת טעויות ובחירות שגויות שאנחנו מרגישים שעשינו. מהטעויות יש ללמוד את השיעורים ולהסיק מסקנות לעתיד, אך ההסתכלות הבריאה על טעויות העבר צריכה להיות בהשלמה. מאחר וגם הטעויות מדויקות, למרות שאולי כרגע קשה לראת את זה. גם לבדוק דפוסים של אגואיזם וגאווה פנימית, קושי בביטוי חום ואהבה, קושי לבטא רגשות במגע, חוסר אהבה עצמית, חוסר אמונה עצמית ואמונות מגבילות הקשורות לשפע.

כאבים ביד שמאל

יד שמאל קשורה לספירת גבורה. כאב ביד שמאל יעיד על חסימה או תקיעות בתחומים הקשורים לספירת גבורה. יש לבדוק תודעה של עושר ועוני – כלומר לבדוק האם האדם מרגיש עשיר ברוחניות ובעולם הפנימי שלו. לבדוק באילו מקומות הוא מרגיש עני או קבצן. גם לבדוק מקומות של קושי בקבלה, קושי לקבל עזרה, לקבל מחמאות, עצות, הדרכה, לקבל רגשות של אדם אחר או כל סוג אחר של קושי לקבל. יש לבדוק רגשות של פחד, חרדה, כעס, זעם ושנאה שלא מקבלים מקום. גם לבדוק דפוסים הקשורים לדחיית סיפוקים, איפוק וסבלנות.

כאבים במפרקי הירך(שינה והליכה)

לפי הקבלה יש שוני בין ירך ימין לירך שמאל. הירכיים קשורות לספירות נצח הוד ויסוד, הן תומכות במבנה הגוף ואחראיות על חיבור בין פלג הגוף העליון לתחתון.הרגלים קשורות להעברת המידע הרוחני והאנרגטי מהתודעה והרגש לעולם הגשמי – אל המעשים.מבחינה רוחנית הירכיים קשורות לתחומים הבאים:ירך ימין – הרגלים שליליים, התמכרויות, זיכרונות שליליים, קושי בלקיחת יוזמה, דפוסי שליטה, קושי להרפות, עשיית יתר, אחריות יתר, מחלוקת וצורך להיות צודק תמיד. ירך שמאל – הימנעות מעשיה, קורבנות, תחושה של חוסר יכולת להשפיע על המציאות, קושי בהכנעה, קושי בקבלה, קושי להודות באמת ולעשות חשבון נפש.

כבד שומני

הכבד קשור ליסוד האדמה ולספירת תפארת. המחלה נגרמת בשל הצטברות של שומן בתאי הכבד. מבחינה רוחנית כבד שומני קשור להצטברות של רעלים רגשיים לאורך זמן שלא עברו עיבוד או סינון רגשי לדוגמא – אירועים משנות הילדות וההתבגרות, כעסים מודחקים, רגשות מודחקים באופן כללי ובפרט אירועים וטראומות שלא עברו עיבוד. אירועי חיים שהשפיעו על הנפש צריכים לעבור עיבוד רגשי על מנת שהאדם יבין את השיעור מהם ויצליח לשחרר אותם. במצב של כבד שומני התודעה בונה שכבות הגנה על מנת לא להרגיש את הכאב או את הפצע הרגשי. עיקר העבודה הפנימית היא לגשת לחומות ההגנה האלו ברגישות במהלך של טיפול. במהלך של טיפול מתרחש תהליך של עיבוד הרגשות וניתן להתחיל לפתח כוח פנימי שמאפשר שחרור של שכבות ההגנה שהצטברו בנפש. בנוסף ההתמודדות עם הרגשות המודחקים עוזרת לכבד מבחינה אנרגטית לפרק את שכבות ההגנה שמתבטאות בהצטברות תאי השומן.

כוויה בבטן

הכוויה קשורה ליסוד האש והבטן קשורה ליסוד המים ולספירת תפארת. מבחינה רוחנית זה אומר שיש לשים לב לעולם הרגשי שלך ולמידת האמת. חשוב לשים לב לרגשות שליליים ולדרך שבה הם מתבטאים – האם האדם שומר רגשות בבטן לאורך זמן ומייסר את עצמו? או האם הוא מתפרץ רגשית וחווה הצפות רגשיות? בפרט יש לשים לב לרגשות חמים של כעס,זעם, שנאה, בושה ואשמה. גם יש לשים לב למקומות שבהם האדם לא עומד על האמת שלו עד הסוף, מקומות שבהם הוא מעגל פינות או מעקם גבולות בניגוד לאמת הפנימית שלו. גם יש לשים לב לדפוסים של פזיזות, זריזות יתר, מהירות תגובה ואימפולסיביות. קשור גם לקושי לעבד רגשות, להכיל אותם ולהתמיר אותם לרגשות חיוביים. לבדוק מקומות שבהם הרגשות השליליים נשארים במערכת וממשיכים להטריד את האדם בעולמו הפנימי. גם חשוב לבדוק מקומות שבהם האדם לא שולט ברגשות או בהתנהגות שלו. קשור גם לגבולות בין העולם הפנימי לעולם החיצוני. מבחינת הגוף יועילו שמן אובליפחה, חמאת שיאה, שמן לבנדר.

כוויה ברגל ימין

כויה ברגל ימין קשורה ליסוד האש ולספירת נצח. על האדם לבדוק דפוסים של פזיזות במעשים שלו, לבחון איפה הוא ממהר מדי ולא חושב על דברים לעומק. גם לבדוק רגשות חמים שמפעילים אותו כמו גאווה, כעס, רצון לכבוד או לשליטה. לבדוק תגובות אוטומטיות שמנהלות אותו ולאזן אותן. גם קשור ללקיחת יוזמה לבחון מדוע הבורא עוצר אותו מלקיחת יוזמה. יכול להיות שהוא מתפזר או שהוא לא יודע לעצור מהעשיה שלו ולקחת צעד אחורה כדי לתת לדברים לקרות ולהתרחש. על האדם ללמוד להיכנע לבורא ולקצב שלו ולא להאיץ בקצב של התרחשות הדברים. כאשר מפנים מקום לבורא הבורא יכול להיכנס ולעשות נפלאות בתוך היוזמות והפרויקטים של האדם ולקדם אותם למקומות שאפילו הוא לא חשב. הכויה מלמדת על צורך בהרפית שליטה ועצירה מהשגרה הרגילה לצורך חישוב מסלול מחדש. גם חשוב לעשות חשבון נפש ועבודה פנימית בתחומים של: תאוות, אובססיות, התמכרויות, חוסר עקביות, הרגלים מעכבים, חוסר יציבות וחוסר ביטחון.

כוויות

כוויות קשורות ליסוד האש, מבחינה רוחנית כאשר לאדם קורים את אותם מקרים שוב ושוב זה סימן על כך שמנסים להעיר אותו מלמעלה. כלומר הנשמה והחלקים הרוחניים של האדם מנסים לעורר אותו לשים לב למשהו. יסוד האש קשור לגבולות, זריזות ופזיזות וחיבור שטחי למציאות ולשגרה. מומלץ לבדוק דפוסים של לחץ מתח וחרדה. גם כדאי לבדוק מקומות של חוסר זהירות, וחוסר העמקה בקבלת החלטות. כדאי להתבונן ולהבין איזה מעשים לא מחוברים לרגשות ולעולם הפנימי – כלומר איפה אתם פועלים על אוטומט וזה הולך נגדכם. תחומים נוספים שכדאי לבדוק: כעס, גאווה \ ענווה פסולה, עניינים מודחקים מתוך קושי להתמודד איתם. גם לבדוק מקומות של חוסר חיות וחוסר התלהבות, עצבות, או יאוש מהמציאות.

כיווץ ביחסי מין

התכווצויות בלתי רצוניות קשורות ליסוד האדמה ולספירת יסוד. חשוב להבין קיום יחסי מין היא פעולה רגשית ורוחנית מאוד ולכן אם יש חסימה או קושי מבחינה רגשית או רוחנית בין בני הזוג או בין האישה לבין עצמה יוכלו להופיע התכווצויות. יש לבדוק איפה מבחינה רגשית יש אירועים לא פתורים שגרמו לרגשות שליליים מול בן הזוג. חשוב לפרוק את הרגשות ולשחרר אותם. גם קשור לטראומות מיניות לא מעובדות או אירועים הקשורים להתפתחות המינית. חשוב להתבונן על טראומות שגרמו לרגשות מכווצים, רגשות של חוסר הגנה, תחושת חדירת גבולות. גם לבדוק את המקומות בנפש שהשפיעו על החיבור לנשיות. קשור גם לתחומים הבאים: ניתוק רגשי, קושי בקבלה מבחוץ, כעס מודחק, עצבות, ילדה פנימית פגועה, מלחמה פנימית, תחושות של תקיעות או עצירה. כמו כן מומלץ לבדוק תפיסות עולם על זוגיות ומערכות יחסים שהתקבעו בילדות ושנלמדו מבית ההורים ומהזוגיות שנלמדה בבית.

כלמידיה

כלמידיה קשורה ליסודות האויר והאדמה ולספירת יסוד. מבחינה רוחנית יש לבדוק את מערך הגבולות של האדם ובפרט את היכולת שלו להציב גבולות לעצמו. יש לבחון את המקומות שבהם הוא כביכול מעגל פינות ומעלים עין מהאמת כדי לעשות מה שנוח לו. גם יש קשר לחוסר ערך עצמי לבחון איפה האדם לא מעריך את עצמו כראוי ובשל כך לא יודע לשמור על הגבולות שלו כראוי. כמו כן יש לבדוק באילו מקומות האדם נותן מקום לערך חיצוני במקום להעריך את התכונות הפנימיות והנשמתיות של הפרטנר הזוגי. גם קשור לתפיסת מיניות – אנרגיה נשית או אנרגיה זכרית פגועה. חשוב להתבונן בתפיסת המיניות האישית ולבחון טראומות או אירועים משפיעים שפגעו באנרגיה המינית הבריאה. יש לבדוק מקומות של ניתוק בין השכל לבין הרגש ובפרט מקומות של הדחקה רגשית והעלמת עין מהאמת. יש לבדוק מקומות שבהם הראיה הרוחנית של האדם מבלבלת אותו או מקומות שבהם האדם מתעלם מהתמונה המלאה, לא רוצה לראות את הדברים הלא טובים. בעצם מקומות שבהם האדם לא נזהר מספיק. מומלץ לבחון את עולם המחשבה – פיזור מחשבתי, הפרעות קשב, קושי להתמקד בעיקר, מחשבות לא רלוונטיות, דמיונות וכו’.גם לבדוק מקומות של לחץ, פזיזות ומקומות שבהם היצר חזק יותר מרצון הנשמה.

כתף קפואה צד שמאל

יד שמאל קשורה לספירת גבורה וליסוד האש, הכתף הקפואה קשורה גם ליסוד האדמה. מבחינה רוחנית זה אומר שיש לבדוק את מערך הגבולות בנפש. גבולות אישיים או דרך הצבת גבולות אל החוץ. יד שמאל גם קשורה לחרדות ולפחדים, יש לבדוק פחדים וחרדות שמשתקים אותך וגורמים לך לקיפאון וחוסר יכולת להגיב. יכול להיות גם סיטואציות ומצבים יום יומיים. הדלקתיות במפרק הכתף והגבלת התנועה מעידות על אירועים מילדות שלא התפרקו מהמערכת. חשוב להתבונן באירועים מהילדות שגרמו לתחושה של פחד, חרדה, בהלה, חדירת גבולות או אירועים שגרמו לתחושת קיפאון וחוסר יכולת תגובה. כמו כן יש לבדוק את התחומים הבאים: ביקורתיות יתר, שיפוטיות, חוסר סבלנות, קושי באיפוק, כעס, נוקשות, קשיחות ניתוק רגשי.

התחברות

הרשמה

קישור להגדרה של סיסמה חדשה יישלח לכתובת האימייל שלך.

קבלת עדכונים שוטפים ממרכבה אלכימיה קבלית ישירות למייל!

שתפו את הבשורה

פייסבוק
וואטספ
טוויטר
אימייל
טלגרם

הסילבוס המלא:

מפגש 1 – מבוא לחמשת היסודות
החומר והרוח לפי הקבלה, המשמעות הרוחנית של החומר, סוגי החומרים בעולם, גוף האדם וחמש היסודות, חמש רמות התודעה, שורש המחלות בתודעה.

מפגש 2 – יסוד האדמה
חומרים כימים וביולוגים, עולם הדומם, איברי גוף: מע’ עיכול, כפות רגלים, כבד, היבטים רוחנים

מפגש 3 – יסוד האדמה
תזונה, כתיבה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 4 – יסוד המים
חומרים כימים וביולוגים, עולם הצומח, איברי גוף: לב, ריאות, ידים, עמוד שדרה, רחם ועוד, היבטים רוחנים.

מפגש 5 – יסוד המים
יצירה, עולם הרגש, אנרגיה, תכונות באיזון ובחוסר איזון, כוח הדיבור מחלות גוף ונפש, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 6 – יסוד האויר
חומרים כימים וביולוגים, עולם החי, חידקים וחומרים נדיפים, איברי גוף: מוח, מע’ עצבים, מערכת הנשימה, היבטים רוחנים של יסוד האויר.

מפגש 7- יסוד האויר
עולם המחשבה, ציר ההיגיון והרגש, בריאת מציאות, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 8 – יסוד האש
חומרים כימים וביולוגים, שרפים וקטורות, נפש האדם, איברי גוף ותפקודים: דופק, רמת אנרגיה, פוריות ועוד, היבטים רוחנים של יסוד האש.

מפגש 9 – יסוד האש
כוח רצון, כוונה נכונה, חזון, מודעות וכוח התודעה, חיבור רוחני, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 10 – יסוד האור
חומרים בטבע, האור, תודעת האדם, איברי גוף, אשליה ומציאות, היבטים רוחנים של יסוד האור.

מפגש 11 – יסוד האור
כוח הדמיון, כוח התענוג, כוח האמונה, אור וחושך, תכונות באיזון ובחוסר איזון, מחלות קשורות, כלים לאיזון יסוד.

מפגש 12
עבודה מעשית עם היסודות, התאמת כלים, כלים בגוף, כלים לעבודת מודעות, כלים משולבים.

מפגש 13
אבחנת יסודות, אבחנה עצמית, יסוד פגוע, יסוד שולט, סיכום קורס.

דילוג לתוכן